Dolar Endeksi ve Dolar TL: Fed faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını sabit tuttu. Fed Başkanı Powell, bu yıl daha fazla faiz artışı olabileceğine dair sinyaller verdi. Powell, kararlarının toplantıdan toplantıya değişebileceğini belirtti ve enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE’de ilerleme kaydedilmesini istediklerini ifade etti. Bofa Global Research ise Fed’in Temmuz ve Eylül aylarında iki faiz artışı daha yapabileceğini öngördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur maaş artış oranlarıyla ilgili Meclis sürecinin yakında başlatılacağını duyurdu. Ayrıca, ekonomiyi canlandırmak için yeni bir dönemde kurmay kadro oluşturuldu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Bey’e hükümet programının oluşturulması görevi verildi.

TBMM Genel Kurulunda komisyonlar ve başkanlık divanı belirlendi. Hulusi Akar Milli Savunma Komisyonu Başkanlığına, Süleyman Soylu İçişleri Komisyonu Başkanlığına, Adil Karaismailoğlu Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığına, Vedat Bilgin Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığına, Vahit Kirişci Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığına, Mustafa Varank Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığına, Milletvekili Fuat Oktay Dışişleri Komisyonu Başkanlığına, ve Murat Kurum Çevre Komisyonu Başkanlığına seçildi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’e gitti.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi Dolar endeksi 104.2 seviyesinden aşağı doğru sat sinyalini veren süper trendi takip ederek 102.7 desteğini de aşağı yönde kırarak 102.1 seviyesine geriledi.

An itibarıyla 103’den itibaren gelen güçlü satışın destek çizgisini 101 seviyesine doğru kırdığını görmekteyiz.

105 ve 104 sonrası eğimlerin aşağı yönde kanalize olduğunu belirtebiliriz.

Grafik TradingView’den

USDTRY doların Türk lirasına olan galibiyetini enflasyonla daha açık ve net şekilde görürken dolar enflasyonunu hiçe sayıp Türk lirasını küçümseyen sözde aydınlar da tuvalet kağıdına basılan dolara vatanın ulusal bağımsızlığını satmaktadır.

Aslında altına endeksi olmayan serbest piyasada dolar para biriminin bu denli güçsüz olması sadece merkez bankalarının onu tutmaya zorlaması ve Petrol şirketlerinin dolarla ticaret yapmaya zorlanması olarak yorumlanabilir.

Dolarda başlayan 20.81 direnç kırılımı ve yeni başlangıç olan 23.50’ler var. 23.09’da destekte bulunan 3 SMA’nın ilerlemesi önem taşımaktadır.

Sonuç itibariyle, piyasalarda farkındalık ve bilgi güçtür. Son sıra ekonomi haberlerinin bulunduğu ekonomik takvim aracını keyifle takip edebiliriz. Son derece güçlü teknik analiz grafikleri ve ileri seviye haberler TradingView platformunda bulunmaktadır.

Fed’in faiz oranlarını sabit tutma kararı, ekonomik ve piyasa koşullarının dikkatlice değerlendirilmesi sonucunda alındı. Çekirdek PCE, enflasyonun temel göstergesi olarak kabul edildiği için, Powell’ın ilerleme kaydedilmesini istemesi, fiyatlar üzerindeki baskıyı kontrol altında tutma hedefine odaklandıklarını gösteriyor.

Okan Özdemir