Dolar endeksi: Güncel görüş

Model bazlı güncel görüş: Dolar endeksi (DXY)

Dünya ticareti için belirleyici dolar endeksi için mayıs 2021 yazımızda “güven” kavramını vurgulamıştık. O dönem endeks 90.50 civarında, EURUSD paritesi 1.2150 civarında idi. Son durumda, sırasıyla 99.05 ve 1.0930 civarında görmekteyiz. Açık pozisyonların kapatılmasıyla toparlanmalar geçici olarak görülmektedir. Diğer döviz pariteleri de benzer kayıpları göstermiştir. DolarTL (USDTRY)L endeksi için görüşümüzü ayrıca belirtiyoruz ama etkilenmemesini bekleyemeyiz. Ölçüsünü piyasa davranışları belirlemektedir. Yine mayıs 2021 yazısında vurguyu başlıktan vermiştik: etkileri yıllarca sürecek mi? Geldiğimiz zaman noktasında siyasi ve finansal açıklamalar olsa da temel argüman bize göre değişmiyor: piyasa algoritmaları belirleyicidir.

Dolar endeksi üzerine model çalışmalarının geldiği noktada ortalamada değişiklik görmüyoruz: daha iyiye gitme tercihi olmadıkça ortalama davranışta tepki hareketlerinin zayıf kalmasını bekleyebiliriz. Belki de yanılırız ve piyasada güçlü ve tutarlı görüşler artar.

Haftalık veri penceresi üzerinden geleceğe tespitler

Mayıs 2021den geleceğe beklentimizi şekillendiren zaman penceresi haftalık bazlıydı. Bu ölçek üzerinden gider isek, hareketli ortalamalar üzerinden karmaşık hesapları basit hale dönüştürebiliriz. Haftalık bazda, 5 yılın üzerinden bakarsak 250 hafta yuvarlak hesap olarak görülebilir. Buna göre 25 hafta (% 10luk dilim) veya 45 hafta (% 18lik dilim) inceleme bandı olarak görülebilir. Bunu piyasa iletişim bandı olarak da görülebilir. En azından modellerimize uygundur.

Son durumda haftalık bazlık formasyonda “W” görülmeye başladı. Formasyonun giriş noktasındaki hareketlilik, çıkış noktasının şekillenmesini sağlar. Burada boğa oyuncularının lehine gelişmeler görüyoruz: piyasanın yukarı yönlü, boğa eğilimli, olabilmesine yarayacak gerilim oluşuyor. Giriş değerlerindeki düşüşün yavaşlaması buna katkıdır. Üç aylık dönemde giriş değerlerinde yavaşlayan düşüş sonrası yükseliş döneminin gelecek olması yıllarca sürecek etki üretebilir.

Çıkış değerleri yani ticaretin yapıldığı bugün ve yarına bakarsak: 25 haftalık ortalama ve 45 haftalık ortalama kısa vadeli düşünmeyen oyuncuların bakacağı basit göstergeler olabilir. Ağır hareket eden 45 haftalık bakıştaki oyuncular için hareketin dip seviyelerden başladığını görmekteyiz. Geçmiş seviyelere göre bu ortalamanın göreceli düşük değerde ve tempoda kaldığını grafik üzerinden okuyabilmekteyiz. Bu da yeni ve daha güçlü boğa piyasası hareketlenmesi demektir.