Dolar Endeksi, Dolar TL, ASELS: Türkiye Tek Yürek

İş Bankası AFAD’a 1 milyar lira bağışladı. Deprem konutları için 1 milyar 750 milyon lira ayırdı. Hayatını kaybedenlerin tüm borçlarını sildi. Bölgede üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak adına ilk etapta 10 Milyar TL’lik kaynak ayırdı. Halkbank 7 milyar TL bağış yaptı. Merkez Bankası 30 milyar TL bağış yaptı. Vakıfbank 12 milyar TL ve Ziraat Bankası 20 milyar TL bağış yaptı.

Baykar 2 milyar TL daha bağış yaptı. Kalyon 950 milyon TL ve Sasa 100 milyon TL bağış yaptı. Türk Hava Yolları 2 milyar TL daha bağış yaptı ve 5 milyar TL toplam bağışı oldu.

1 evin ortalama 1 milyon TL olduğunu varsayarsak, 1 milyar TL ortalama 1000 ev demek oluyor. 10 ilde yıkılan bina sayısından çok fay hattı üzerine kurulu çok katlı apartmanların tek katlı evlere çevrilmesi ve sismik izolatörlerin kullanılması da önem taşıdığından trilyon TL’lik bir yeniden doğuş gereklidir.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bir parke fabrikasına baskın yapan ekipler, bebek bezinden kefene, ıslak mendilden suya kadar çok sayıda yardım malzemesinin stoklandığını gördü.

TSLA grafiği, yüzde 1 ile USD 212 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi 103.8 çizgisinde yüzde 0.6 yükselerek makul bir seviyeden devam etmektedir.

Süpertrend al sinyali vermektedir. 104’te bir direnç oluştu. 2 hafta içinde momentum toparlarsa 105.7 direnci gerçekleşebilir.

Grafik TradingView’den

USDTRY yüzde 0.13 yükselerek 18.84 TL seviyesine yükseldi. Deprem sonrasında 18.61 çevresindeki yerleşimi yukarı taşıdı.

Lucem al sinyalini verdi ve bu seviyeyi kırdıktan sonra momentum kontrol edildi. Süpertrend de maalesef al sinyalini verdi. Fakat doların fazla güçlenmemesi için BIST önerilmektedir. Çünkü güçlü dolar Türk yatırımcısına ve tüketicisine zarar veriyor.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik 58.20 TL seviyesine yükseldi. BIST XU100 yüzde 9.88 yükseldi. 45 ve 64 TL arasında bir mekik dokuyan hissemiz deprem sonrası 50TL’lere düşmüştü. Dolayısıyla gelinen noktada halen 70 en üst sınırdan uzakta görünüyor.

Osilatörler hisse geri alım programları ile tekrar olumlu bir seyir almış görünüyor. Teyit için büyük hisselerin tüm zamanların en yüksek seviyesini tekrar denemesi önem taşımaktadır.

Sonuç itibariyle, bağış yapılması önemli. Ancak bazı yorumcular “vergilerini bağış diye açıklayan şirketler ve kamu banka kuruluşlarının devletin parasını devlete, şirketlerin bağışını vergiden düşmek ve hibe olarak açıklamasını etik” bulmadıklarını belirtti. Ahbap Dernek Başkanı Haluk Levent ise vergiden düşen bağışa sıcak bakmadığını ve gönülden olması gerektiğini belirtti. Kamu bankaları üzerinden yapılan bağış merkez bütçenin olduğu için ayrı bir ödenek olarak düşünülmesi gerekmediğini de savunanlar var.

Okan Özdemir