Dolar Endeksi, Dolar TL, ASELS: ABD Tekno Endüstri

Bir kez daha en büyük kaybedenlerden biri, Tesla oldu. Toparlanmaları yok eden Tesla’nın payı üzüyor. Geçen çeyreğe ait teslimat rakamları kağıt üzerinde ağır basıyor. Elektrikli otomobil üreticisi yeni bir rekor kırabilse de analistlerin beklentilerini karşılamadı.

Rakamlara bakıldığında, Tesla’nın son üç ayda müşterilere teslim edilenden daha fazla araç ürettiği de görülüyor. Bunun neden böyle olduğu konusunda ancak spekülasyon yapılabilir. Ama en azından şu anda talebin zayıf olabileceğinin bir göstergesi. Bu, bir süredir piyasalarda bir spekülasyon oldu ve bu tür söylentilerin onaylandığına dair herhangi bir işaret, hissedarların panik satış yapmasına neden oluyor. Buna Tesla’nın birkaç haftadır mücadele ettiği sorunlar da eklendi.

Apple kıyaslandığında gerçekten iyi gidiyor, ancak borsadaki kusursuz görüntü burada da giderek daha büyük çatlaklar alıyor gibi görünüyor. “Nikkei Asia”nın bildirdiği üzere, iPhone üreticisinin üretimini kıstığı söyleniyor. İPhone etkilenmedi, ancak MacBook’lardan AirPod’lara kadar hemen hemen tüm diğer ürün kategorileri de düşünülebilir.

TSLA grafiği, yüzde 5 ile USD 113 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi Dxy 103 seviyesinde destek bulduktan sonra 104 civarında kanalında devam etmektedir. Al sinyali verdikten sonra yönünü 105 seviyesine çevirebilir.

Regresyon kanalından aşağı doğru hafif kırıldığını fakat tam teyit edilemediğini görüyoruz.

Grafik TradingView’den

USDTRY ABD doları 18.69 seviyesinde direnç noktasında bulunan dolar fazla ilerleme sağlayamadı. Kur korumalı mevduat hesaplarından dolardan çıkan para borsaya attığı için giderek daha az direnç noktalarını deneme şansına erişiyor.

Buna rağmen doların enflasyon ile yükselebileceği düşünülmektedir.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik 70 seviyesini 2 kere denedikten sonra bugün borsanın dolar bazında düşüşü ile 65 seviyesine çekildi.

Her şeye rağmen popüler ve dikkat çekici olan savunma sanayisi bu sene de bilanço ve hacim anlamında olumlu bir performans sergileyebilir.

Sonuç itibariyle, Yeni yılda Microsoft’ta da oldukça inişli çıkışlı bir başlangıç ​​yaptı. Yazılım devi, kötü rakamlarla yatırımcıları şaşırtmadı ve söylenti çarkı sessizliğini korudu. Ancak sadece önemli bulut işinde bazı sorunlar ortaya çıkmış gibi görünüyor. Bu arada Microsoft, kendi web sitesinde yıl sonundan sonra OneDrive hizmetiyle ilgili münferit sorunların olacağını da onayladı.

Okan Özdemir