Dolar endeksi de belirsizliği sever

Dolar rezervi de belirsizliği sever

Her ne kadar belirsizlik üzerinden altın rezervlerinin güçlendirilmesine gönderme yapılıyor olsa da bu vurgunun “abartılı” hale geldiğini düşünebiliriz.  Hatta düşünme sürecindeyken de artan somut verileri göz ardı etmemeliyiz. FED tarihi dönüşler yaparak oyunun kurallarını radikal şekilde değiştirmeye başladı ve bu da elbette varlık sınıfları için yeni denge demektir. Denge sorunları varsa da çözülecektir. Bir başka deyişle stratejist ekiplerin her çeşidinden farklı görüşlerle kirli bilgi yayılmaya devam edecektir.

Eski yazılarda dolar endeksi tarafında olduğumuzu belirtmiştik. Bunu kuvvetli şekilde koruyoruz. Kayıplar da, kazançlar da model gereği düzeltmeyi gerektirir. Buradaki temel soru: “düzeltmenin ötesinde yeni odada patron mu değişiyor?”

Toparlanan ülke toparlanan dünya demektir

ABD ekonomisinin toparlanıyor olması, tüm sistemin avantajına mıdır? Bu soruya karşı görüşler elbette vardır. Zamanla normalleşeceklerdir. Sebebi de basittir: önemli kesim verilerden beslendiği için gelişmelerin olmaması görüş üretmelerinin önüne geçmektedir. Durum bu olunca da ekonomik değeri olmayan yorumlar üretilmektedir.

Parantez kapanmak üzeredir

Geometrik model gereği düşüşlerin şiddetini alkışlarla karşılıyoruz: bir sonraki yükseliş hareketinin besleyicisi olduğunu biliyoruz. Tarihi hatırlamak gerekiyor: 1980 – 1985 arası çok hızlı yaşanan yükselişle “karşılık gelen” enerji birikiminin tüketilmiş olması, uzun süreli dinlenme döneminin oluşmasını gerektirmiştir. Dinlenme dönemi veya yatay piyasa içinde gelişmelerin getirdiği sonuç olarak primli dönemi uzun dönemde görebiliriz. Bunun için kaynakların nerede ne şekilde harcandığına bakmak gerekir. Yani, yükseliş ve düşüş hamlelerinin değerli olanlarını ayıklamak gerekmektedir.

Bu dinlenme döneminin 10 yıldan uzun sürdüğünü de grafiklerden hatırlayabiliriz. “Etki-tepki” veya fiziğin temellerine girebiliriz zaman zaman.  Dinlenme amaçlı yayılma önümüzdeki aylarda daha sakin yapıya dönüştüğünde prim yapma isteği daha fazla belirginleşiyor olacaktır.  Sonradan gelen ve gelecek olan medya haberlerini bu şekilde değerlendirebiliriz.

Önümüzdeki aylarda frene daha az basan piyasa içinde dolar endeksinde daha kuvvetli hareketler bekleyebiliriz. Burada referans noktamız geçmiştir: yani geçmişe göre daha kuvvetli hareketler bekleyebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN