Dolar dediğimiz seviyede. Peki ya sonrası?

Utku Altunöz – 03.01.2017

Kıymetli Para&Borsa takipçilerim. Bir önceki yazımda 2017 beklentilerine değineceğimi dile getirmiştim. Bununla birlikte yaptığımız projeksiyonda ilettiğimiz 3. 60 seviyesine gelen dolar fiyatı ve enflasyonda beklenenin üzerinde gelen rakamlar, yazımın başlığının da değişmesine neden oldu.

Türkiye’nin aralık ayı enflasyon verisi bugün açıklandı. Tüketici fiyatları endeksi Aralık’ta aylık yüzde 1,64, yıllık yüzde 8,53 artarak beklentileri aştı. Yıllık enflasyonun yüzde 7,60’a yükselmesi bekleniyordu. Bu durumun temelde iki nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki gıda fiyatlarındaki artış, diğeri ise kur artışının neden olduğu fiyat artışları. Bunun yanında OHAL, terör olayları, Dünya ekonomik konjonktürü ve ekonomimiz ve ülkemiz üzerinde oynan oyunların da etkisi oldukça büyük. Belki Sn. Tayyip Erdoğan’ın dolarlarınızı bozdurun çıkışı olmasaydı çok daha yüksek fiyatlardan bahsediyor olabilirdik. Bununla birlikte yazılarımda Cumhurbaşkanımızın söyleminin etkisinin sınırlı olacağını ve yıl içinde 3.60 seviyelerine ulaşacağımızı ve 2017 yılında 4.10 seviyelerini konuşur hale geleceğimizi belirtmiştim. Yazıyı kaleme aldığım saatlerde maalesef doların fiyatı 3.60 ı göstermekte. Neden maalesef dediğimiz siz değerli okurlarıma açıklamak istiyorum. Eylül 2016 itibarıyla Türkiye’nin yurtdışı varlıkları 221,3 milyar dolar seviyesindeydi. Yurtdışı yükümlülükler ise 610,9 milyar dolardı. Bu tablo Eylül sonu itibarıyla Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonunda 389,6 milyar dolar açık verdiğine işaret ediyor. Eğer Dolar/TL yılbaşındaki 2,9214 seviyelerini koruyor olsaydı, uluslararası yatırım pozisyonu açığı 1 trilyon 138 milyar TL şuan bu tutar yaklaşık 300 milyar dolar atmış durumda.

Değerli takipçilerim

Özellikle dövize yönelenlerin sadece dolara odaklanmaması, devamlı artış trendinde olan Euro ve altını da göz önünde bulundurmalarını öneriyorum.

Önümüzde kuru hareketlendirecek önemli bir veri olan ABD istihdam verisinin dikkatlice takip edilmesi gerektiğini belirtmek isterim. Eğer beklentinin üzerinde bir açıklama gelirse doların yukarı tırmanışını sürdüreceğini belirtmek isterim.

Dolardaki destek ve direnç tahminlerime gelince,

DESTEK:3.54-356

DİRENÇ:3.60-3.62

Barış içinde yaşamak dileklerimle…

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz

Finkafe'de Paylaş