DOHOL Analizi: Fed’in faiz oranlarını düşürme olasılığı arttı

Avrupa borsaları Çarşamba günü artışla kapanırken, Wall Street de seans ortasında yükselişteydi. Bu durum, ABD enflasyon verilerinin yayınlanmasının ardından, bu yıl içinde Federal Rezerv’in (Fed) faiz oranlarını düşüreceği beklentilerini canlandırdı.

Paris’te CAC 40 endeksi %0,97 artşla 7.864,7 puanda kapandı. İngiltere’de Footsie %0,83 ve Almanya’da Dax %1,49 yükseldi. EuroStoxx 50 endeksi %1,48, FTSEurofirst 300 %1,12 ve Stoxx 600 %1,15 değer kazandı.

Avrupa borsalarının kapanışı sırasında, Dow Jones %0,31, Standard & Poor’s 500 %1,10 ve Nasdaq %1,73 artış gösterdi. Bu iki endeks, seans sırasında rekor seviyelere ulaştı. Özellikle Apple’ın %4,38 değer kazanması ve yapay zeka stratejisini açıklamasıyla Microsoft’un önüne geçerek dünyanın en değerli şirketi konumuna geri dönmesi bu artışta etkili oldu.

Piyasaların olumlu seyretmesi, ABD’de tüketici fiyatlarının Nisan’daki %0,3 artışın ardından Mayıs’ta beklenmedik şekilde sabit kalmasından da kaynaklandı. Yıllık bazda enflasyon %3,3 artışla, %3,4 olan beklentinin altında kaldı. Volatil unsurları dışlayan çekirdek CPI endeksi ise Nisan’daki %0,3 artıştan sonra Mayıs’ta sadece %0,2 arttı ve enflasyon baskılarının azaldığını gösterdi.

Bazı ekonomistlere göre enflasyon bir dönüm noktasını geçti ve ilk çeyrekteki güçlü artış anormal bir durum gibi görünüyor. Bu da ekonomideki yavaşlamanın fiyatlara da yansıyacağına işaret ediyor.

Bu gidişat ile Fedwatch barometresine göre, Eylül ayında Fed’in faiz oranlarını düşürme olasılığı %54’ten %70’in üzerine çıktı.

Döviz Endeksinde işlem yapmayı öğrenmek, bilhassa yatırımcıların doğru kararlar vermesi açısından önemli niteliktir. Üstelik doların diğer önemli para birimleri karşısındaki performansını incelemek için sıkça kullanılırlar. Ekonomik takvimdeki gelişmeler önemlidir çünkü temel ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını yakından takip ederek yatırımcılara rehberlik eder ve onlara uzmanlık sunar.

Grafik TradingView’den

DOHOL hissesi güçlü alım sinyali vermektedir. Fiyatı 15.33 TRY olarak belirlenmiş ve bir gün içerisinde %2.75 artış göstermiştir. Teknik analiz açısından hareketli ortalamalar da güçlü alım sinyali vermektedir. Göreceli Güç Endeksi (RSI) 57.30 seviyesindedir ve bu da hissenin ne aşırı alım ne de aşırı satım bölgesinde olmadığını göstermektedir.

Momentum değeri 0.27 ile pozitif bir ivme olduğunu işaret ederken, Awesome Oscillator değeri -0.054 ile hafif negatif bir seyir göstermektedir. Bu durumda piyasa trendinde kısa vadeli bir düzeltme olabilir. Emtia Kanal Endeksi (CCI) 23.43 seviyesinde olup, piyasanın nötr olduğunu ve belirgin bir aşırı alım veya satım durumu olmadığını ifade eder.

Stokastik göstergeler %K 36.45 ve %D 28.13 ile bu göstergeler adeta avını yakalamaya koşan bir çita gibi hissenin alım bölgesine girmekte olduğunu göstermektedir. Ichimoku Bulutu analizinde, temel çizgi (Base Line) değeri 14.97 ile piyasanın kararlı olduğunu ve fiyatların destek bulduğunu işaret etmektedir.

Pivot noktası Fibonacci değeri 14.71 olup, bu seviye destek noktası olarak kabul edilebilir. Williams Yüzde Aralığı (Williams %R) değeri -39.90, hissenin alım bölgesine yakın olduğunu göstermektedir. Genel performans açısından DOHOL, son bir hafta içinde %5.72, son bir ayda %2.88, son üç ayda %16.84, son altı ayda %37.24, son bir yılda %55.63 ve son beş yılda %1319.44 artış göstermiştir. Enflasyonist ortama göre kayda değer sayılmasa da bileşik getiri düşünüldüğünde iyi rakamlar.

Bu analizler ışığında, DOHOL hissesinin genel olarak pozitif bir seyir izlediği ve yatırımcılar için güçlü bir alım sinyali verdiği görülmektedir. Soldan hafif geniş açı ile çizilen dirgen bize 14.49 ile 15.66 TL arasında sinyallerin önemine işaret etmektedir.

Sonuç itibariyle, Fed, iki günlük toplantılarının ardından bu gece para politikası kararlarını açıklayacak. Başkan Jerome Powell’ın konuşmaları, Eylül ayında para politikasında bir gevşeme olasılığını teyit etmek için yakından izlenecek. Avro bölgesinde ise Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ve Fransa’daki siyasi çalkantılar sonrası tahvil getirilerindeki belirgin düşüşle birlikte iyimserlik geri döndü.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!