Cumhuriyet’in 100. yılında daha da büyümesi beklenen turizm ve handikapları

2022 yılında Türkiye, en favori destinasyonlar arasına 51 milyonu aşkın ziyaretçi sayısı ile girerek Fransa ve İspanya’nın ardından üçüncü oldu. UNWTO verilerinden hareketle 2019 yılına göre yüzde 40 gelir artışıyla lider ülke konumuna yükseldi. 22 milyar dolarlık gelir artışı ile turizm sektörünün bu başarısı, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar ve yüksek cari açığımız düşünüldüğünde o denli önemliydi ki cari açığın belli bir sınırın altında kalmasına katkı sağlayarak, çıtayı daha da yükseltmemize neden oldu.

60 milyon hedefi zor değil

Cumhuriyet’imizin 100. yılına girecek olduğumuz bu yıl ise 60 milyon ziyaretçi hedefimiz var. Üstelik pandemi sürecindeki hızla toparlanma düşünüldüğünde bu hiç de zor bir hedef gibi gözükmüyor. Buraya kadar oldukça güzel bir resim çizmiş oldum ancak sektörün temel göstergelerinden olan kişi başı harcama ve gecelik kişi başı harcama tutarlarına bakıldığında Avrupa’nın oldukça gerisindeyiz.

2010 yılından itibaren TCMB verilerinden hareketle ortalamalara bakıldığında kişi başı harcamada 697 dolar seviyesindeyiz, Avrupa genelinde bu ortalama UNWTO verilerine göre 1391 dolar seviyelerindedir. Geçen yıla göre bakıldığında ise kişi başı ortalama harcamanın bir önceki yıldaki 1028 dolar seviyesinden 901 dolara gerilediği dikkatimizi çekiyor. Bu durumun oluşmasındaki başlıca etmenlere bakılacak olursa;

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!