Coca Cola İçecek Hisse Yorumu / Deniz Yatırım – (19.06.2020)

CCOLA – Hedef Fiyat: 49.30 TL

Salgın sebebi ile dış mekan satışları durma noktasına gelen ve Nisan ayında yıllık yaklaşık 20% hacim daralması yaşadığını tahmin ettiğimiz Coca Cola İçecek hisse performansının olumsuzlukları fiyatlamış olduğunu düşünüyoruz. Şirket’in 1Ç20 net satış gelirleri yıllık %4 hacim artışı, fiyat artışları ve TL’nin değer kaybetmesi sayesinde %20,6 artmıştır. Türkiye operasyonlarında 2020 başında fiyat zamları yapılırken, yurtdışı operasyonlarda 2Ç20 içinde yapılacak olası zamların şirket karlılığını olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz.

Hatırlatmak gerekirse, CCİ’in yurtdışı operasyonları 1Ç20’de yıllık %7 oranında artışla kuvvetli bir seyir göstermişti. Öte yandan şirketin satış performansının Mayıs ve Haziran aylarında düzenli bir iyileşme gösterdiğini düşünüyor, fiyat artışları ve TL’nin değer kaybının tüm yıl bazında hacim düşüşlerini telafi edebileceğini tahmin ediyoruz. Şirket, 1Ç20’de %14,8 olan FAVÖK marjını yıllık bazda korumayı başarmıştır.

2Y20’de fiyat artışları ve TL’nin değer kaybına ek olarak faaliyet giderlerinde uygulanan tasarruf tedbirleri sayesinde VAFÖK marjını büyük ölçüde koruyabileceğini düşünüyoruz. 2018-20 döneminde tahmini ortalama 6,1x FD/VAFÖK’ten işlem görmekte olan CCİ’ın 2021 beklentileri daha düşük 5,7x FD/FAVÖK’ü ifade etmektedir.

Kaynak: Deniz Yatırım Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN