Coca Cola İçecek 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / İntegral Yatırım – (09.08.2019)

CCOLA 2019/06 Bilanço Analizi

Coca-Cola (CCOLA) 2Ç19 döneminde piyasaların beklentisi üzerinde 411 mn TL net kar açıkladı. Beklentiler 347 mn TL seviyesindeydi. Geçen yılın aynı dönemine göre karı %122 arttı. 2019 yılının ilk yarısını 408 mn TL net karla kapatmış oldu.

Şirketin satışları 2Ç19 döneminde 3.888 mn TL olurken, geçen yılın aynı dönemine göre %25 arttı. 2019 ilk yarısında satışlar 6.117 mn TL ile %24 artış kaydetti. FAVÖK rakamı 2Ç19 döneminde 871 mn TL oldu. 6 aylık FAVÖK rakamı ise 1.192 mn TL ile %30 arttı.
Şirketin güçlü operasyonel kar büyümesi, kur farkı giderindeki azalmasını etkisi net karına olumlu yansıyor. Şirketin net finansal gideri 2Ç18 döneminde 223 mn TL olurken, 2Ç19 döneminde kur farkı giderlerinin azalmasıyla 161 mn TL ‘ye geriledi.

Marjlar çeyreklik bazda artış kaydetti
2Ç19 döneminde brüt kar marjı %35.49, esas faaliyet kar marjı %17.94 ve FAVÖK marjı ise %22.41 oldu. 1Ç19 dönemine göre sırasıyla 4, 11 ve 8 puan artış olduğu görülüyor. Şirketin marjlarına Türkiye operasyonlarından yüksek katkı gelerek, 1Ç19 dönemine göre artışa neden olmuş gözüküyor. Uluslararası operasyonlarda, Pakistan ve Türkmenistan nedeniyle marjlara olumsuz katkı sağlamış durumda. Ancak Türkiye’deki güçlü görünüm, uluslararası alandaki olumsuzluğu baskılamış gözüküyor.

Satış hacmi artmaya devam ediyor
2Ç19 döneminde Şirketin toplam satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %1.7 artışla 415 milyon ünite kasa oldu. 2Ç18 döneminde 408 mn ünite kasa seviyesindeydi. 415 mn ünite kasada 219 mn ünite uluslararası operasyonlar ve 196 mn ünite kasa Türkiye’deki operasyonlardan oluştuğu görülüyor.

Gazlı içecekler kategorisi 2Ç19 döneminde %4.1 büyüdü. Bu büyümeye katkıda, Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan’daki operasyonlar olarak yorumlanabilir. Gazsız içecekler ise bu dönemde Türkiye ve Pakistan’daki düşük hacimlere bağlı olarak %1.7 daraldı.

Gazlı içeceklerin büyümesine katkıda, artan medya yatırımları, başarılı Pazar uygulamaları, yerinde tüketim kanalındaki artış ve turist sayısındaki artış şeklinde sıralanabilir.

Uluslararası operasyonlarda Orta Asya operasyonların etkisi daha fazla olurken, Pakistan ve Ortadoğu operasyonlardaki hacim düşüşünün olumsuz etkisi olduğu görülüyor. Tüm sektörlerdeki yavaşlama, özel tüketim harcamalarının azalmasının bu dönem negatif bir etki yaptığını gözlemliyoruz. Ramazan dönemlerinde yapılan promosyonların, artan satış noktalarının, çok satılan paketlerin Pazar penetrasyonundaki artışın uluslararası hacmin büyümesine olumlu katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Orta Asya operasyonlarında, Türkmenistan’ın hiç katkısı bulunmazken, Kazakistan’da tüm kategorilerin büyümeye katkı sağladığı dikkat çekiyor. Azerbaycan’daki satış hacmi de bu alanda etkili oldu. Ancak, Türkmenistan’da 2ç19 döneminde üretim yapılmadığı için bu açıdan olumsuz oldu. Türkmenistan’da konvertibilite sorunu, hammadde alımlarında kesintiye neden olduğundan üretimin durmasına yol açtı.
Şirketin borç sorunu bulunmuyor

CCOLA net borç pozisyonu 3.323 mn TL seviyesinde bulunuyor. Net Borç/FAVÖK rasyosu 1,6x seviyesinde. Cari oran 1,31x ve likidite oranı 0,99x seviyesinde. Borç konusunda sıkıntı görülmüyor. Rasyolar ideal.

Şirketin 30 Haziran itibariyle 232 mn $ ve 152 mn Euro döviz açığı bulunuyor. Şirket satışlarının %54’ünü ihraç ediyor. Yılın ilk yarısında 590 mn $ düzeyinde ihracat gerçekleştirdi. Doğal bir koruması bulunuyor.

Şirket öngörülerinde revizeye gitti
CCOLA, 2019 yılının ilk yarısında, başta Pakistan olmak üzere, uluslararası operasyonlarındaki zorlu koşulları göz önünde bulundurarak, 2019 yılı hacim beklentilerinde aşağı yönlü revizyona gitti. Türkiye’deki liste fiyat artışlarının olumlu etkisi ve gazlı içecek kategorisindeki güçlü büyüme ile maliyet tasarrufu odağını dikkate alarak net satış geliri ve FAVÖK marjı beklentilerini koruduklarını bildirdi. Bu doğrultuda;

Satış hacmi:
– Türkiye operasyonlarında yatay ya da hafif artan hacim (daha önce: yatay hacim)
– Uluslararası operasyonlarda %2-%4 artış (daha önce: %6-%8 artış)
– Konsolide olarak %1-%3 artış (daha önce: %3 -%5 artış)
Net satış geliri artışı:
– Konsolide olarak %16 -%18 (kur etkisinden arındırılmış1) (korundu)

FAVÖK marjı:
– Konsolide olarak hafif artış (korundu)

Yatırım Harcamaları/Satışlar:
– %7 – %8 (karşılaştırılabilir bazda) (korundu)

Net Borç/FAVÖK:
– 1,5x’ın altında (kur etkisinden arındırılmış1 ve organik bazda) (korundu)

Projeksiyon ve Hedef Fiyat
Şirket için 2019 yılında satış gelirlerinin %6.2 artışla 11.281 mn TL ve FAVÖK karının ise 2.328 mn TL olmasını öngörüyoruz. Buna göre FAVÖK marjının %20.63 seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz.

Hem INA hem FD/FAVÖK, FD/Satış piyasa çarpanlarıyla ulaştığımız ortalama hedef fiyatımız gelecek 12 aylık dönem için 39 TL seviyesinde bulunuyor. Hissenin 35.48 TL borsa fiyatına göre %10 sınırlı kazandırma potansiyeli mevcut.

Değerlendirme
Sektörel olarak ele aldığımızda, CCOLA için gelecek dönemde uzun vadeli yatırımcılar açısından portföylerinde yer almasını düşündüğümüz şirketler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Şirket güçlü operasyonel faaliyetleri, hem Türkiye hem uluslararası alandaki yatırımlarıyla her geçen dönem satış hacmini büyütmeye devam ediyor. Uluslararası alanda Türkmenistan ve Pakistan’daki olumsuz koşullar nedeniyle satış hacminde 2019 beklentilerini aşağı yönlü revizeye gitti. Buradaki zorlu piyasa koşulları dikkate alınarak, bu revizyona gittiğini dolayısıyla bundan sonraki süreçte Türkiye başta olmak üzere özellikle Orta Asya bölgesindeki yatırımlarına daha fazla yer ayırmasını beklemek mümkün olabilir. Gazlı içecekler kategorisi Şirketin karına ve marjlarına en yüksek olumlu katkıyı yaptığı için bu alandaki reklamlarına ve Pazar araştırmalarına devam edeceğini ve satış hacmini daha da yükseltebileceğini öngörmekteyiz.

Şirket için uzun vadede olumlu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz ancak 39 TL hedef fiyatı oldukça sınırlı bir kazandırma potansiyelini işaret ediyor. Bu nedenle mevcut fiyatlar çok cazip olmayabilir. Hissede yaşanabilecek geri çekilmeler alım için fırsat olarak değerlendirilmelidir.