Coca Cola İçecek 2016 3. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Coca-Cola İçecek’ten 2016’nın İlk Dokuz Ayında Büyüme

Coca-Cola İçecek’in net satış gelirleri 2016 yılının ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 5,7 milyar TL oldu. FAVÖK ise yüzde 4,8 oranında artarak 996 milyon TL’ye ulaştı.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI) 2016 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Net satışlar 2016 yılının ilk dokuz ayında yüzde 4 artış göstererek 5,7 milyar TL’ye, FAVÖK ise 996 milyon TL’ye ulaştı. Konsolide satış hacmi ise 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 3 artış göstererek, 965 milyon ünite kasa olarak gerçekleşti.

2016 yılının ilk dokuz ayını değerlendiren CCI CEO’su Burak Başarır, CCI’ın faaliyet gösterdiği coğrafyalarda zorlu geçen üçüncü çeyreğe rağmen büyüme sağlandığı için memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “İş modelimizin gücü ve organizasyonel becerilerimiz bu tür zorlu koşullarda bile büyümemizi sağlıyor” dedi.

Türkiye pazarının, üçüncü çeyreğin başındaki yavaşlamanın ardından iyileşme gösterdiğini belirten Başarır, Orta Asya operasyonlarının da planlanandan daha iyi bir performans sergilediğini ifade etti. Pakistan’da devam eden güçlü hacim büyümesi ve artan karlılığın da, konsolide sonuçlara katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Yıl Sonu Beklentileri

Yılın geri kalanında önemli miktarda serbest nakit akışı sağlamayı beklediklerini belirten Başarır, “Yılın ilk dokuz ayında satış hacmi, ciro ve FAVÖK’te kaydettiğimiz büyümeyle beraber, disiplinli finansal yönetime, verimliliği artırmaya ve işletme sermayesi performansına odaklanmaya devam ediyoruz. Kısa vadedeki zorlu koşullara rağmen, uzun vadede önceliğimiz, güçlü hacim ve ciro artışının yanı sıra marjlarda iyileşme olmaya devam ediyor.” dedi.