Çimsa Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (02.02.2017)

Çimsa Hisse Yorumu

Potansiyel Getiri: %10

Yatırım tezi:

Çimsa’yı (i) bölgesel çeşitliliği, (ii) güçlü terminal ağı ile ihracat kabiliyeti, (iii) kapasite arttırımlarının katkısıyla güçlü büyüme görünümü ve (iv) beyaz çimentonun satış bileşimi içerisindeki payını arttırması ile beğeniyoruz.

Öngörülen hammadde maliyetlerinin sektör üzerinde baskı oluşturmasına rağmen yoğun yatırım döneminin bitmesiyle Çimsa istikrarlı bir FAVÖK performansı sunmaktadır. Ayrıca, güölü temettü ödeyen şirketler arasında olan Çimsa için 2016 – 2019 yılları arası temettü getirisinin %11 – 13 aralığında olacağını öngörmekteyiz.

2017 yılı itibariyle beyaz çimentonun satış bileşimi içerisindeki payını arttırmasıyla Çimsa’nın orta vadede daha sağlam bir kar büyümesi sunacağını düşünüyoruz. Eskişehir tesisinde yapılan yatırım 2017 yılının ilk yarısı tamamlanacaktır ve böylece Şirket’in beyaz klinker üretim kapasitesi 1,1 milyon tondan 1,5 milyon tona çıkacaktır.

Kapasite ve modernizasyon yatırımlarının katkısıyla Çimsa’nın FAVÖK performansının 2017 yılında 419 milyon TL’ye çıkacağını ve marjın ise %31’in üzerinde kalacağını öngörmekteyiz. Afyon ve Eskişehir yatırımlarının FAVÖK üzerindeki toplam net etkisinin yıllık 75 milyon TL olucağını hesaplamaktayız.

Kısa vadeli görünüm:

Afyon yatırımının sonuna gelindi ve bu yatırım ile Afyon’daki 500bin tonluk klinker kapasitesi 1,5milyon tona çıkarılmış olacak. Afyon’daki yeni tesis tam anlamıyla 2017 yılının ilk çeyreğinde devreye girecektir ve Şirket eski tesisin bulunduğu arsayı satışa çıkarma kararı aldı. Bu satış gerçekleştiği takdirde Şirket’e 100 -150 TL’lik bir nakit akımı sağlanacağını düşünmekteyiz.

Ayrıca, 2017 yılında temettü getirisinin %9,3 oranında ve hisse başına temettünün ise 1,67TL olmasını beklemekteyiz. Güçlü temettü getirisinin aşağı yönlü riskleri kısa vadede kısıtladığını düşünmekteyiz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!