Türk Traktör Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (02.02.2017)

Türk Traktör Hisse Yorumu

Potansiyel Getiri: %9

Yatırım tezi:

Tarım sektöründeki düşük makineleşme oranı, devam etmekte olan tarımsal alan konsolidasyonları ve aşırı yaşlı traktör parkı sebebiyle, Türkiye Traktör pazarının gelecek dönemlerde güçlü büyüme potansiyeli mevcuttur. Türkiye traktör pazarında lider konumunda olan Türk Traktör güçlü talepten en çok fayda sağlayacak şirket olacaktır. Geçtiğimiz altı aylık dönemde şirketin ihracat rakamlarında bir zayıflık olmasına rağmen, yurtiçi piyasadaki yüksek talep 2016 yılında devam etti ve hem şirketin toplam satış hacmini hem de gelirlerini destekledi. Orta vadede, şirket yurtiçi traktör pazarındaki güçlü talepten faydalanmaya devam edecektir.

Dolar bazlı birim hammadde maliyetlerindeki düşüş sayesinde Türk Traktör’ün FAVÖK marjı 9A16’da yıllık bazda 1.7 puan artarak %14.9 oldu. Sağlam fiyatlama gücü nedeniyle, FAVÖK marjının 2017 yılında %14.7’de yatay kalmasını bekliyoruz. İstikrarlı karlılık oranları ve sağlam ciro büyümesi sonucunda, Türk Traktör’ün FAVÖK rakamının 2016 ve 2018 yılları arasında %10 YBBO ile artmasını bekliyoruz.

Sakarya’daki yeni fabrika inşaatına rağmen Türk Traktör’ün beş yıllık ortalama temettü ödeme oranı %95 oldu. Türk Traktör’ün temettü ödeme politikasına bağlı kalacağını tahmin ediyoruz ve temettü ödeme oranının %90 olmasını bekliyoruz, ki bu da şu anda %7.7 temettü verimine denk geliyor.

Kısa vadeli görünüm:

3Ç16’daki sert daralmanın ardından ertelenmiş talep neticesinde Türk Traktör’ün yurtiçi satış hacmi 4Ç16’da toparlandı ve %31 yıllık büyüme oranı gerçekleştirdi.

4Ç16’da artan satış hacmi ve güçlü fiyat artışları ile Türk Traktör’ün FAVÖK rakamının yıllık bazda %32 oranında büyümesini bekliyoruz.

Tarımsal destek ödemeleri için ayrılan devlet bütçesinin 2017 yılında yıllık bazda %10 artması bekleniyor, ki bu da traktör satışlarını destekleyecektir. Buna ek olarak, tarım kredilerine uygulanan faiz indirimleri traktör talebini güçlendirmeye devam edecektir.

Türk Traktör’ün inşaat ekipmanı pazarındaki artan tanınırlığı ciro büyümesini yakın gelecekte destekleyecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN