Çimsa Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (23.11.2022)

Hisse Öneri AL

Hedef Fiyat (TL) 121.25
Hedef Getiri %49
Hisse Fiyatı (TL) 81.3

Katma değerli çimento ürünleri ile yurtdışında büyüme stratejisi hız kazandı. Şirket beyaz çimento ve diğer katma değerli ürünlerde yurtdışında büyüme stratejisine uygun olarak Haziran 2022’de gri çimento üreten Kayseri ve Niğde entegre çimento fabrikaları, Ankara çimento öğütme tesisi ile Başakpınar, Ambar, Nevşehir, Cırgalan, Aksaray, Ereğli ve Kahramanmaraş hazır beton tesislerini 110 mn euro bedelle satmıştır. Bu iki fabrikanın toplam klinker ve çimento üretim kapasitesi sırasıyla 1.4 mn ton ve 1.9 mn ton olduğu göz önüne alınırsa, satış sonrası şirketin toplam klinker ve çimento üretim kapasitesinin 5.5 mn ton ve 7.8 mn ton düzeyinde olduğunu görüyoruz. İspanyol Bunlo çimento şirketinin satın alınmasını takiben %8’in üzerinde global pazar payı ile Çimsa dünyanın ilk iki beyaz çimento üreticisinden biri konumundadır. Şirketin iştiraki Cementir ile gerçekleştirdikleri beyaz çimento ticareti ile ise dünyanın en büyük beyaz çimento tedarikçisi konumuna gelmiştir. Şirketin beyaz çimento klinker üretim kapasitesi 1.7 mn tondur.

Varlık satışından gelen kaynak katma değerli ürün gamını genişletme hedefleri doğrultusunda kullanılacaktır. Şirketin yaptığı açıklamalara göre mevcut CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) üretim kapasitesine ilave yatırım yapılacaktır. Mersin Fabrikası’nda CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) tesisi kapasite artırımı için 45 mn USD yatırım harcanacak olup, yatırıma 2022 yılının ikinci çeyreğinde başlanılacaktır. Yatırımın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

Çimsa hissesini 121.25 TL hedef fiyat (%49 hedef getiri) ve AL tavsiyesi ile hisse önerilerimize ekliyoruz. Azalan gri çimento üretim kapasitesinin yerinin doldurulmasının zaman alacak olmasının şirketinin satış ve karı üzerinde baskı yaratacağını düşünmekteyiz. 22T sonunda VAFÖK marjının bir önceki yıla göre 4.6 puan düşerek %16’ya gerilemesini bekliyoruz. 23T-27T döneminde ise VAFÖK marjının %17 düzeyinde seyretmesini bekliyoruz. Şirketin normalize karının (tekrarlanmayan vergi geliri hariç) USD bazında 2022 sonunda %7 artarak 87 mn USD’ye (1.48 mn TL) çıkacağını tahmin ediyoruz. 22T-27T döneminde net karın ve VAFÖK’ün TL bazında %15 YBBO ile büyümesini ön görüyoruz. Bununla birlikte şirketin yeni yatırımlarının devreye girmesiyle katma değerli ürün satışlarının seyrine bağlı olarak şirketin ön gördüğümüzden daha olumlu bir performans sergileme olasılığını göz ardı etmiyoruz. Tahminlerimize göre 23T 8.8x FD/VAFÖK çarpanı ile işlem gören hissenin önümüzdeki 12 ayda %49 getiri potansiyeli olduğunu hesaplıyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım