Çimsa 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (23.02.2017)

4Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: %5

Zayıf faaliyet sonuçları

 Çimsa’nın 4Ç16 net karı 41mn TL oldu. Bu rakam çeyreksel bazda %11 daralmaya işaret ediyor. 2016 yılında ise Şirket’in net karı yıllık bazda aynı seviyede kalarak 246mn TL oldu.

 Açıklanan net kar, bizim beklentimiz olan 47mn TL ve konsensüs beklentisi olan 48mn TL’nin altındadır. Artan enerji maliyetleri, değer düşüş giderleri ve yüksek genel yönetim giderleri Şirket’in faaliyet karlılığı üzerinde baskı yarattı. Böylece Şirket’in FVAÖK’ü, konsensüs beklentisinin %38 altında gerçekleşti.

Marjlarda bozulma

 TL’deki değer kaybı nedeniyle, Çimsa’nın ihracat odağı arttı. İhracat gelirleri yıllık bazda %10 artarken, yurtiçi net satışlar ise aynı dönemde %11 geriledi.

 Artan petrokok fiyatları ve değer düşüklüğü giderleri Şirket’in brüt kar marjı üzerinde baskı yarattı. 4Ç16’da artan genel yönetim giderlerinin de etkisiyle, Çimsa’nın FVAÖK marjı yıllık bazda 8.7 puan geriledi.

Piyasa etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz

 Beklentilerin altında gerçekleşen faaliyet performansı nedeniyle 4Ç16 finansallarının hisse etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz. Çimsa için 2017 ve 2018 net kar beklentilerimizi sırasıyla %12 ve %14 azaltıyoruz. Yeni Afyon yatırımının katkısı ve Şirket’in yüksek karlılığa sahip beyaz çimento segmentine vermeye başladığı ağırlık nedeniyle uzun vadeli tahminlerimizde ise yukarı yönlü revizyonlar yapıyoruz. Çimsa hisseleri için 12 aylık yeni hedef fiyatımız 19.00 TL’dir ve %4’lük sınırlı bir artış potansiyeli içermektedir. Sınırlı artış potansiyeli nedeniyle Çimsa hisseleri için tavsiyemizi “Endeks Üstü Getiri”den, “Endekse Paralel Getiri” olarak değiştiriyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!