Buyurun Yeni Gündeme!

Aydın Eroğlu – 28.05.2014

TCMB Özerk midir, Özerk mi olmalıdır?

26 Mayıs tarihinde yazdığım ”Ya Faiz İner, Ya Başkan Gider” yazımın henüz daha tabiri caizse mürekkebi kurumadı. Bakın dünden beri gündem olarak konuşulan konu ne?

Aynı yazımın son paragrafında ”Şimdi artık bir başka gündemimiz daha olacaktır! Eğer TCMB bu baskıya dayanırsa, başkanın istifa baskısı artacaktır. Yok eğer TCMB bu baskıya dayanamayıp faizleri hızlı indirmeye kalkarsa, bu takdirde de rating riskleri konuşulacaktır. Her iki şartda da, Merkez Bankası’nın özerkliği tartışma konusu olacaktır diye düşünüyorum.” diye düşüncemi yazmıştım. Başbakanımız dün grup toplantısında çok sert bir çıkış yapınca, gözler bir anda TCMB ve TCMB’nın özerkliğine çevrilmiş oldu.

Bu tartışmalar sıkıntılı konulardır. Olumsuz tepki çekerler ki, dünden beri çeşitli rating kurumlarının temsilcileri de benzer şekilde eleştirel açıklamalar yapıyorlar. Tabii doğal olarak da zaten düzeltme için bahane arayan BIST, bu gündemle kar realizesi yapmaya fırsat buldu. Gündemin gelişimine göre bu realize bir düzeltmeya dönüşüp daha fazla düşermiyiz, yoksa yakın bir destekten yeniden yukarı döner miyiz göreceğiz. Ama şu bir gerçek ki, ortamın bir anda sertleşmesi nedeniyle, dün DAX ve S&P500 borsalarında yaşanan rekor yükselişleri kaçırmış olduk. Bu tartışmaya bir anda ve bu denli sert girmemiş olsaydık, BIST 80.462 direncini test edebilirdi. Normalde bir 78.300’ü geçmeyen bir seviyede realize bekliyordum, ama bu olmayacak galiba diye düşünürken, başbakanımız gündemi belirleyince, realize de geldi.

Kısa bir süre içinde konunun içeriği ile ilgili kısa bir düşünce yazım olacak. Ama kısmen faiz ve TCMB konusunda ne düşündüğümü bugün attığım tweetlerimde de görebilirsiniz.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.