Brisa 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (02.05.2018)

Brisa 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

1Ç18 Finansal Sonuçlar – Nötr

Mevcut Hisse Fiyatı: 6.74 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 7.17TL
Potansiyel Getiri: 6%

Sonuçlar genel anlamda beklentiler dahilinde
 Brisa 1Ç18 sonuçlarında bizim beklentimiz olan (12mn TL) ve piyasa beklentisine (9mn TL) paralel 11mn TL net kar açıkladı.
 Ciro beklentilerin hafif üzerinde iken ve FVAÖK piyasa beklentileri dahilinde gerçekleşti.

Yurtiçinde iyileşen fiyatlama ve ürün miksi
 1Ç18 satış hacimleri iç pazarda %42 artış gösterirken (1.8mn adet), yurtdışı satış hacimleri de %12 artış gözlenmiştir. Bu dönemde yurtiçi satış gelirleri yıllık %55 artmıştır. Toplam satış adetleri bu çeyrekte %28 artarken ciro %47 yükselmiştir. FVAÖK marjında yıllık bazda 0.6 puan iyileşme görülmüştür.

Sonuçların hisse etkisinin nötr olacağı kanısındayız
 Beklentiler dahilinde gerçekleşen finansallara piyasa tepkisinin nötr olacağı kanısındayız.

EP tavsiyemizi sürdürüyoruz
 Şirket’e ilişkin nötr görüşümüz bulunmaktadır. Brisa’nın yeni tesisiyle %30 kapasite artırımı sağlamasının etkisiyle, Şirket’in güçlü büyüme potansiyelini beğeniyoruz. Brisa’nın güçlü marka tanınırlığı, lider pazar pozisyonu ve Sabancı Holding ile Bridgestone tarafından desteklenmesi, hane başına araç sayısının düşük olduğu ve araç üreticileri için üretim merkezi konumunda olan Türkiye’de yüksek büyüme potansiyeline işaret etmektedir. Öte yandan, Şirket’in ana maliyet girdisindeki düşme trendinin etkisini yitirmeye başlaması ve TL’nin değer kaybetmeye devam etmesi Şirket için karlılık açısından olumsuzdur. 2018’de araç talebinin daralmasını bekliyoruz Ayrıca yüksek borçluluk şirket için bir diğer olumsuz unsurdur.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN