Brent petrol 2021

Model yoksa hayat yoktur

Son 1 ayda Borsa % 6 yükseliyor ama dolar da yükseliyor. Denklemlerin aynı olmayacağı bir geleceğe gidiyoruz, farkında olalım artık. Son 1 haftadaki canlılık da ayrı değerlendirme konusu olmalıdır çünkü siyasi-politik gelişmelere rağmen bu tempo sağlanabilmiştir.

Herhangi finansal varlıktaki yükselişin değerlendirmesini benzer şekilde yapmaktayız: model tabanlı yaklaşımla geleceği ayrı vakalar olarak görmekteyiz. Vakalar model kullanıldığı için sayısal hareketlilik üzerinden yapılmaktadır. Öyleki, son yazıda belirttiğimiz bitcoin kripto para yorumu da buna yönelikti. Son 3 günde görülen sert düşüşü modelimiz gereği önemsiyoruz. Açıktır ki modelsiz çalışmalar belirsizlik getirecektir.

Doların, euro ağırlıklı sepete karşı değer kazanmasını da bu yüzden “normal” gördük. Geçmiş yazılardan takip edilebilir.

Petrole gelirsek: brent tipindeki gelişmeleri halen ümit verici görmekteyiz. Düşüşü gerektiren hareket aşırı pahalı görüntüden kaynaklıydı. Yükselişi gerektiren de benzer şekildedir: “aşırı ucuz” algısı veya sınırları zorlayan görüntü tepkileri güçlendirecektir.

Ekim ayına girdik ve sert düşüşe devam mı ediyoruz?

Halen modele göre hareket edilmektedir. Kendini 2011’de yavaş ve 2014’de sert düşüşle gösteren düzeltme bitmiş midir? Basit olana bakalım: yükselişin aşırılığını tersten düşünebilir miyiz?

O halde aşırı düşüş başlamış mıdır? Evetse hangi aşamasındayız?

Grafik tabloya baktığımızda görüyoruz ki yükselişi destekleyen 2020 model gelişmeler görmekteyiz:

1- son 6 ayda görülen dalgalanma yükselişi desteklemektedir.

2- son 12 ay içinde, hızlanan son 6 ayı görmekteyiz.

3-12 aylık hareketin benzerini 2015-2016 geçişinde gördük, tekrarlanması boğalara yaramaktadır.

4-son 20 yılın değerlendirmesine bakarsak bir dönüşümün “yetersiz” adımlarını başlamış görebiliriz

5-algoritmaları tetikleyecek işaretler gelecek aylarda boğalar lehine güçlenebilecektir.

6-algoritmik yaklaşımların farklı olması, farklı dönem tepkilere sebeptir.

7- 2021 aylarındaki dengelenme temel olarak 6 aylık düzeltmelerle ilerleyecek görünmektedir.

Sonsöz:

Ekim ayı içinde yaşanacak her düşüş gelecek ayların boğalar lehine kazancı olarak görülebilir.  Buna göre, sayısal belirtirsek: 33 $ – 35 $ arası yığılma hareketi görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN