Borsada Servet Kazanmanın Formülü

Sualin cevabı aslında oldukça basit, doğru zaman da doğru hisse de olmak. 2010-2011 senesini yeni yatırımcılarımız bilmezler, küçük büyük herkesin iyi kazançlar elde ettiği bir dönemdi. Şirketler piyasa şartlarındaki iyileşme ve Türkiye’nin ilk kez kredi notunun kısa süreliğine yatırım yapılabilir seviyeye yükseleceği 2012 için hazırlığa başladı. Şirketler hem vergi avantajı, hem dolaşımdaki lot sayısını arttırarak daha likit hale gelmek ve notla birlikte gelecek nitelikli yatırımcının kendisini tercih edebilmesi için derinliğini arttıracaktı. Tahta sahipleri bunu avantaja çevirmek zorundaydı ve SPK o kadar da patronlara karşı kızgın değildi. On kat yirmi kat yükselen hisselerde önemli yaptırımlar bulunmamaktaydı. SPK’nın bu konu hakkında birçok açığı var elbette hala. Ama yatırımcı algısını kullanmak finansın temelinde var olduğu için oyunda kalmak istiyorsanız hem rüzgarı doğru hesaplamalısınız hem de en önemlisi doğru yere baktığınızdan emin olmalısınız.  2012 den sonra piyasalar dijital çöplüğe dönmüştü. Çünkü Türkiye’nin mevcut notu itibari ile spekülasyona açık ve yatırılan paranın geri dönmeme riski olduğu konusunda uyarılıyor yurt dışındaki yatırımcılar. Ama gerçek durumu bilen nitelikli yabancı yatırımcı sayesinde bankalarımızın açmış oldukları sendikasyon kredilerine talep patlaması olmakta ve 2020 son aylarında 15 milyar dolar doğrudan yatırım çeken ülkemizin 2021 de ciddi atılım yapması beklenmekte. Pandemi dönemini oldukça kontrol altında tutmayı başaran ülkemizin son çeyrekte ihracat rekoru kırması birçok değerlendirme notunu yeniden düzenlemeye itecek bir işaret barındırmakta. Son sekiz yıldır aylık periyotta bu kadar aceleci bir piyasaya giriş olmamıştı. Bu bağlamda piyasanın sert yükselişi de yatırımcıyı tedirgin etmekte. Çok güldük başımıza bir şey gelmesin derdinde. 2021 yılı içerisinde Türkiye yine bir elin parmakları arasında olacak şekilde büyüme gösterecek. Eğer bu rüzgarı doğru hesaplayamaz ve doğru yerde olmazsanız muhtemelen verandasında viskisini yudumlayan patronların mezesi olacaksınız. Ya da veranda da kendinize masa ayırtacaksınız. Seçim yapmak bu kadar açık.

Gelecekte Bitcoin ve Ethereum merkez bankalarının kripto alt yapısını hazırlayan şirketler olacak ama geriye kalanları önümüzdeki aylarda dünya piyasaları yeniden canlanmaya başladığında üzücü sonuçlar bekliyor olacak.  2008 yılında emtia için harika şeyler söyleyip 140 dolara çıkan petrol için dünyanın en büyükleri arasındaki yatırım bankası Goldman Suches bir kaç ay içinde 200 dolara gidecek diyordu. 35 dolara düştü. Yani kripto piyasasında 2020 yılı içinde şirketlerin ve fonların kendilerini hedge etmek için yöneldikleri emtia ve kripto dünyası için son bir sahne çekiliyor. Sonrasında sıcak para piyasalara geri dönecek. Bu makalemi rica ediyorum bir yere sadece kaydedin. Şimdi sebeplerime ve gördüklerime gelelim, kendini hedge etmek için dolar, emtia, kripto alan yatırımcılar 2020 son aylarında pozisyonlarını azaltmaya başladılar. Örneğin, 3 yıldır dünyanın en çok altın alan merkez bankası olan TCMB ilk kez son çeyrekte satışa başladı. Doların 3-4 yıl boyunca Biden la değerinin düşmesi beklenmekte. Biden tahtına oturduğunda gelişinin namına 2 trilyona yakın paketi meclisten geçirmeye çalışacak ve başaracaktır da. Birkaç ay içinde ABD’nin altyapı ihtiyacı ve iklim değişikliği üzerine yeni bir teşvik paketini duyurmak istiyor. Ve sonrasında Çin ile olan birçok yaptırımı kaldırmaya başlayacak. Yani zaten ekonomik olarak zor durumda olan şirketleri desteklemek için birçok ülke yardıma devam edecek ve eğer başarılı olursak yaza kadar pandemiyle daha rahat yaşamaya başlayacağız. Devletlerinden faizsiz ve bol vergi avantajlı nakit alan büyük firmalar bu dönemde hızlı bir ayağa kalkış gösterecekler. BİST’teki karlılıklara bakarsak 2020 de bile etkilenen şirket sayısı oldukça sınırlı oldu. Birçoğu da durumu kendi lehine çevirdi. Son 2 sene de görülmeyen rakamları gördü hisselerimiz ve bankacılık son 8 yılda aktiflerini 3 katına çıkarmasına rağmen 2012 deki değerlerini görmeye başlamadı bile. Kısaca ABD seçimleri sonrası kim kazanırsa kazansın piyasalar için çok güzel günler olacak makalelerim hala okuduğunuz site de kayıtlıyken, 2021 yılı beklentilerimi oldukça sınırlayarak sizlerle paylaşmaya çalıştığımı da umarım yine hatırlayabileceğiniz bir yazı olarak anmak zorunda kalmayız..

Formül nedir diye sorarsanız, bedelsiz sermaye arttırma ihtimali bulunan, sermayesi düşük şirketleri belirleyin sermayesini arttırmadan önce en az birinde ortaklığınız olsun. Sonra bryat gibi jants gibi karton gibi arkasından bakarken, şişmiş senetleri alıp daha da gidecek bu diye geceleri çivili yatakta uyursunuz. Temettü verimliliği yüksek, son 3-4 yılında şirket kaynaklarını düzenli olarak %20 ve üzerinde arttırmayı başarmış ucuz hisseleri belirleyin. Sonra da yapmanız gereken sadece verandadaki içeceğinize karar vermek.

Endeks teknik beklentilerim:

Önümüzdeki haftalarda aşı faaliyetlerini durumu piyasalar için hayati. Birkaç aşı sonrası ölen insanlar oldu bu durum stabilliğini koruyor. Görünen o ki önümüzdeki aylarda Çin/Rus aşısı yaptıran ülkelerin Avrupa, Abd gibi ülkelere girişini kısıtlayacak siyasi krizler çıkabilir. Geçtiğimiz hafta Abd teşvik paketinin senatodan geçip geçmeyeceğiyle ilgili endişeler ve Biden koltuğa geçerken oluşabilecek olaylar sebebiyle temkinli ama sıkıntı çıkmayacaktır. Ocak ayını dünya piyasalarının iyi kapatacağını düşünüyorum. 1520 bölgesindeki destek kuvvetli ama olağandışı bir durumda 1460 bölgesi ana destek görevi üstlenecektir. Ben Ocak ayı 1600 seviyesi üzerinde kapanabilir diye düşünüyorum hala. Ayın son 5 iş gününe saklıyorum kendimi.

Ahmet Güven