Borsa Yorumu / Tacirler Yatırım – (16.05.2024)

BIST 100 Teknik Analiz

ABD’de enflasyon ve tüketim odaklı verilerin zayıf görünümü Fed iyimserliğini artırırken küresel borsalara da alım geliyor. Bu sabah, ABD ve Avrupa vadelileri ile Asya borsalarını tamamında alımlar görüyoruz. BIST’te ise, momentum kaybı ve para çıkışı devam ediyor. Bu süreçte, özellikle dolar bazında güçlü performans sergileyen büyük ölçekli şirketlerden, geride kalan ve halen potansiyel vaat eden şirketlere bir rotasyon olduğunu görüyoruz. Bu eğilimin bir süre daha devamını, bununla beraber de BIST’te endeks bazında momentum kaybını süreceğini düşünüyoruz. Fakat, bir yandan da şirketlerin hedef değerlerinde yukarı revizyonların sürdüğünü ve ortalama BIST 100 endeks hedefinin 13 bin civarına tırmandığını belirtelim.

Burada oluşan potansiyel nedeniyle, endekste düzeltme marjını sınırlı buluyor ve geri çekilmelerde kademeli alım ve biriktirme amaçlı işlemler yapılabileceğini düşünüyoruz. Günün ajandasında, içeride TCMB’nin her Perşembe açıkladığı rezervler ve yabancıların haftalık menkul kıymet işlemleri ile ABD’de istihdam, konut sektörü ve büyüme odaklı bir dizi veri izlenecek. Türkiye 5 yıllık CDS primleri 280 baz puan altında kalmaya devam ediyor. Bu sabah ilk kotasyonlar 273 baz puanda.

VIOP30 Teknik Analiz

Haziran ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 11.577 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 11.750 ve ardından 11.900 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 11.450 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 11.300 puan seviyesi.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Kaynak: Tacirler Yatırım Günlük Bülten