Borsa Yorumu / İntegral Yatırım – (2.04.2024)

Piyasa Beklentimiz

Seçim sonrası holdingler ve bankalarda sıcak paranın daha hızlı gelebileceğine yönelik artan algıyla yükseliş eğiliminin hız kazandığını izledik. Bu durum dün Borsa endeksini destekledi. Endekste hacim bir önceki günlere kıyasla daha güçlü iken, holding ve bankacılık endeksi dışındaki hisselerde sabah açılıştaki, alım iştahının kapanışta bir o kadar gerçekleşmediğini gördük. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması olumlu. Bundan sonra piyasa ekonomi yönetiminin alçağı kararlara ve olumlu hikayenin devam edip etmeyeceğine odaklanacak. Dün yaşanan güçlü eğilime karşı endeks alçalan trend direnci olan 9220 seviyesini aşmakta zorlandı. Buraya doğru yükseldi ancak bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleşemedi. Endekste teknik göstergelerde eğilim pozitif ancak 9220 seviyesinin üzerindeki yerleşik seyirlerin oluşmakta zorlanılması halinde kısa vadeli teknik görünüm güç kaybedebilir. Bu hafta Türk Havayollarının bilançosunun açıklanması bekleniyor. Bilanço beklentilerinin güçlü olduğu THYAO beklenti üzerinde açıklanması halinde endeksi destekleyebilir. Bugün ekonomik takvimde yurt içi özelinde majör bir veri bulunmuyor. Küresel piyasalarda ise Fed FOMC üyelerinin açıklamaları yakından takip edilecek. Özellikle oy hakkı olan üyelerin açıklamaları Fed’in faiz patikasına yönelik algılamaların şekillenmesi açısından önemli olabilir. Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

BIST 100 Endeksi

Bist 100 endeksi alçalan trend direncini yukarı yönde zorluyor. Buna karşın 9220 seviyesinden geçen alçalan trend direnci henüz aşılmış değil. Bu seviye üzerinde oluşabilecek yükseliş eğilimi ve sonrasında yerleşik seyirlerin gelmesi endeksin yükseliş hızının artmasını destekleyecektir. Teknik göstergeler olumlu olmasına rağmen hızlanma için henüz güçlü bir momentum kazanmış görünmüyor. Ana yön yukarı olmakla birlikte 9220 seviyesi üzerinde kalıcı seyirlerin oluşması halinde 9400 seviyesine doğru yükseliş eğilimi artabilir.

Dirençler: 9220 / 9300 / 9400
Destekler: 8700 / 8500 / 8350

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler:

AEFES: Olumlu teknik görünüm ve güçlü teknik göstergelerin devamı
ISCTR: Zirve seviyelerin aşılma isteği ve olumlu teknik görünüm
GESAN, VBTZY, KZBGY, ARCLK: KAP Haber desteği
PGSUS: 22 ve 50 günlük ortalamasından yukarı yönde tepki potansiyeli

VIOP Strateji – XU030 Spot Endeks

BİST 30 viop kontratında spot piyasadaki 9800 seviyesi üzerindeki seyirler korundukça uzun pozisyonlar sürdürülebilir. Saatlik grafikteki teknik göstergelerde bir miktar yorulma emareleri var. Dolayısıyla 9800 desteğine yaklaştığında buralardan yükseliş eğiliminin oluşması beklenebilir. Gün içi işlemlerde oluşabilecek geri çekilmeler 9800 spot seviyesi üzerinde kaldıkça sürdürülebilir. Kısa pozisyonların denenmesi için 9800 altında birkaç saatlik kapanışların izlenmesi gerekebilir. Büyük resimde ana yön yukarı olmaya devam ediyor.

Kaynak: İntegral Yatırım BİST Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!