Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (3.02.2023)

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Fed, politika faizini beklentilere paralel olarak 25 baz puan artırdı. Bu durum anketlerde %99,9 oranına sahipti ancak piyasanın asıl odaklanacağı kısım Fed Başkanı Powell’ın mesajlarıydı. Karar ardından mikrofonların başına geçen Powell kısmi de olsa temkinli duruş sergiledi. Fed faiz artırımlarına devam sinyali ve bu sene faiz indirimi düşünülmediğini dile getirdi. Piyasaların asıl noktası ise Powell’ın enflasyondaki yumuşamayı kabul etmesi oldu. Powell, ’’dezenflasyon ekonomik aktiviteyi artırabilir’’ dedi. Yapılan açıklamalarla risk iştahı artarken dolar endeksindeki geri çekilme ile Euro / Dolar paritesi ile ons altın yukarı yönlü seyrini sürdürdü.

BoE, beklentilere paralel şekilde politika faizini 50 baz puan artırarak %4 seviyesine yükseltti. Bu kararla birlikte BoE üst üste onuncu kez faiz artırım kararı vermiş oldu ve İngiltere’de politika faizi, son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyonun birçok gelişmiş ülke için zirve noktasını görüp düşüşe geçtiği vurgulanan metinde yine de şuanki enflasyon oranlarının olması gerekenin üstünde olduğu belirtildi.

ECB politika faizini beklentilere paralel 50 baz puan arttırarak %3 seviyesine yükseltti. Karar metninde Mart ayı toplantısı için de 50 baz puanlık artış sinyalleri verildi. ECB Başkanı Lagarde faiz artışlarının orta vadeli hedef olan %2 seviyesine düşene kadar istikrarlı şekilde sürdürüleceğini konjonktüre göre faiz artışlarının olacağını söyledi.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten