Borsa Yorumu / Global Menkul – (3.04.2024)

Piyasa Özeti

Endeksin güne yatay bir seyirle başlamasını bekliyoruz…

Küresel piyasalarda Fed yetkililerinden gelen açıklamalar gündemde yer alırken üyelerden Loretta Mester ve Mary Daly 2024 yılı için üç faiz indiriminin hala muhtemel olduğu sinyalini verirken, diğer bir üye Mester Haziran ayında bir faiz indiriminin olası olduğunu ima etti. Diğer taraftan ABD’de dün açıklanan JOLTS yeni iş ilanları ve fabrika siparişleri verilerinin beklentileri aşması Fed’in faiz indirimlerinin öteleneceği beklentisini desteklediğini görüyoruz.

Yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak Mart ayına ilişkin enflasyon verileri takip edilecek. Genel beklenti enflasyonda aylık yükselişin hız keserek %4,53’den %3,5’e gerilemesi yönünde olurken yıllık artış oranının %67,07’den %69,1’e yükselmesi yönünde. Açıklanacak verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda yıllık enflasyonda tepe nokta olarak beklenen %70’ler sorgulanabilir, gözler tekrar TCMB ve sıkı para politikasına çevrilebilir.

Genel olarak piyasalara baktığımızda ABD’de Fed üyelerinden gelen sinyallere rağmen endeksler günü %1,00’e varan kayıplarla tamamlarken ABD vadelileri ise bu sabah zayıf seyrin devam edebileceğine işaret ediyor. Paralelinde Asya tarafında da satışların ön planda olduğu görülürken küresel risk iştahının sınırlı olduğu bir güne başlıyoruz. Emtia piyasalarında ham petrol 85$ ve brent 90$ civarlarında yükselişlerine devam ederken ons altın 2288$ ile zirve tazeledi. Yurt içinde dolar kuru 32,06 seviyesine gerilerken 5 yıllık Türkiye CDS risk primi ise 305 seviyelerine inmiş durumda.

BIST100 endeksi Salı günü %1,27 oranında düşüş ile 9041 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Endekste direnç seviyelere yaklaşılması ile tekrar satışların etkili olduğu görüldü. Bu negatif performans içinde THYAO, EREGL, ASELS, TUPRS endekse puan bazında en çok baskı oluşturan hisseler olurken AKBNK ve YKBNK hisselerinin sağladığı pozitif katkı oldukça sınırlı kaldı. BIST100 hisseleri içinde dün belirttiğimiz SMRTG ve CCOLA hisseleri göreceli iyi performanslar sergilerken ISCTR’nin bir önceki haftaya göre kazançlarını koruması dikkat çekiyor. Alt sektör endeksleri içinde ISFIN ve VAKFN hisselerindeki yükselişlere paralel XFINK faktöring ve finansal kiralama, ANSGR ve TURSG hisselerindeki pozitif fiyatlamaya bağlı XSGRT sigortacılık ve AKBNK ve YKBNK ile birlikte XBANK bankacılık en çok yükselenler oldu. Demir, çelik sektör endeksi üzerindeki negatif baskıya paralel XMANA metal ana ve ASELS, MIATK, LOGO hisselerindeki zayıf seyirlerle XUTEK teknoloji sektör endeksleri ne çok düşen taraftaydı.

Teknik olarak bakıldığında endekste 8700-8800 destek ve 9300-9400 direnç bölgeleri arasında yatay görünüm devam ediyor. Dün direnç seviyelere yaklaşılması ile satışların tekrar güç kazandığı görülürken yatay bandın orta bölgesine doğru geri çekilme söz konusu oldu. Dün gerçekleşen fiyatlamaya paralel endeksin yeni güne yatay bir başlangıç yapmasını beklerken teknik olarak aşağıda 9000-8910-8800 seviyeleri destek konumunda bulunuyor. Endekste yukarı yönlü yeni hareketlerde ise 9100-9200-9310 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler: GWIND, ANSGR, KTLEV, AGROT, PNLSN.

Gün içerisinde hareketli olmasını beklediğimiz hisseler;

Kaynak: Global Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!