Borsa Yorumu / Global Menkul – (24.05.2024)

Piyasa Özeti

Endeksin sınırlı olumlu bir seyirle başlamasını bekliyoruz…

Yurt dışı piyasalara bakıldığında bu hafta içinde genel olarak Fed’in faizleri bir süre daha yüksek seviyelerde tutmasına yönelik mesajların ön planda olduğunu görmüştük. Son olarak Fed Atlanta Başkanı Bostic de para politikasının büyümeyi yavaşlatma konusunda önceki dönemlere göre daha yavaş olduğu ve enflasyonu kontrol altına almak için faizleri yüksek tutmak gerektiğini dile getirdi. Bu sabahki görüntüye bakıldığında ABD spot endekslerinin %0,4-%1,5 kayıplarının ardından vadeli endeks kontratları hafif pozitif yönde işlem görüyor. Yurt dışı takvimde Almanya ilk çeyrek büyüme verisinin ardından öğleden sonra ABD dayanıklı mal siparişleri (15.30) ve Michigan Üniversitesi Güven Endeksi (17.00) takip edilecek.

TCMB Para Politikası Kurulu dünkü toplantısında beklendiği gibi politika faiz oranını değiştirmezken sıkı para politikası konusunda güçlü sinyaller veren bir açıklama yaptı. Karar sonrasında yurt içi hisse senedi piyasasında kısmi baskı görüldü. TCMB Başkanı Karahan bugün Arap Bankalar Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi (09.00) ve Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde (14.00) konuşacak. Karahan’ın vereceği mesajlar yakından takip edilecektir. Takvimde ayrıca Nisan ayı turist istatistikleri (11.00) öne çıkıyor, özellikle havacılık ve turizm sektörü hisseleri açısından hareketlilik görülebilir.

Piyasalara baktığımızda dün USD/TL kuru PPK kararının ardında 32,20 seviyesinin altını test etse de bu bölgede kalıcı olamayarak yeniden 32,22 seviyelerine yöneldi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi ise 264 civarında yatay görünümünü koruyor.

BIST100 endeksi Perşembe günü %0,98 oranında azalış ile 10793 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Gün içinde TAVHL SASA, ENKAI, OTKAR hisselerinin sınırlı katkısına rağmen YKBNK, KCHOL, FROTO, ISCTR, THYAO gibi endeks içinde ağırlığı yüksek hisselerde zayıf performans olması endeksi aşağı çekti.

Teknik olarak bakıldığında endekste 11000-11100 direnç bölgesinden başlayan negatif baskı devam ederken Nisan ayında başlayan yükseliş eğilimi içinde destek seviyelere doğru yakınsama oldu. Bununla beraber 10750-10660 seviyeleri mevcut pozitif görünüm açısından önemli destek noktaları olarak öne çıkıyor. Bu seviyeler üzerinde endekste tekrar güçlenme olması durumunda ise 10850-10930-11000 direnç seviyeleri tekrar test edilebilir. Endeksin güne sınırlı olumlu bir seyirle başlamasını bekliyoruz.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler: ENKAI, GWIND, CEMAS, AGESA, AKSEN.

Gün içerisinde hareketli olmasını beklediğimiz hisseler;

Kaynak: Global Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!