Borsa Yorumu / Global Menkul – (20.06.2024)

Piyasa Özeti

Endeksin güne yataya yakın bir seyirle başlamasını bekliyoruz…

ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması Fed’in şahin duruşunu gölgelerken piyasa Fed’in yıl içerisinde birden fazla faiz indirimi yapabileceği görüşünü koruyor. Bununla birlikte ABD’de tahvil faizleri gerilerken genel olarak teknoloji hisseleri öncülüğünde hisse senedi piyasalarının yükseldiğini gördük. Çarşamba günü tatil olan ABD piyasaları için vadeliler pozitif bir açılışı işaret ediyor. Asya endeksleri ise bugün sabah sınırlı negatif bir seyir izliyor.

Yurt içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon ile ilişkili açıklamaları ön planda. Açıklamalarında yılın son çeyrek dönemine işaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu an için işi sıkı tuttuklarını ve bu döneme kadar bekleyeceklerini belirtti. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün göre JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında yatırımcılarla buluşması bekleniyor.

Ayrıca Türkiye özelinde enflasyon tahminlerinde güncellemeye giden Fitch Ratings, Türkiye için bu yıl büyüme oranını %28’den %3,5’e çıkarttı; yıl sonu enflasyon tahminini %40’tan %43’e yükselttiğini duyururken Aralık ayında 250 baz puanlık bir indirimle politika faizinin %47,5’e düşürüleceği tahmininde bulundu.

Yurt içi piyasada Türkiye 5 yıllık CDS risk primi 270 seviyelerinde bulunurken dolar kuru 32,58 seviyesinde işlem görüyor.

BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta Cuma günü %0,76 oranında artış ile 10471 seviyesi civarında kapanış gerçekleştirdi. Böylelikle endeks hafta genelinde %3,28 oranında bir yükseliş kaydetmiş ve üç hafta sonra ilk kez haftayı pozitif tamamlamış oldu. BIST100 hisseleri içinde özellikle BIMAS, EREGL, THYAO, PGSUS, ISCTR hafta genelinde endekse en çok katkı sağlayan hisseler olurken SASA, ASELS, KONTR, MIATK tarafındaki zayıf seyirler dikkat çekti. Bu duruma paralel XTCRT ticaret sektör endeksi haftanın en çok kazananı oldu. Ayrıca KOZAA, YEOTK, KARSN, HALKB ve SOKM gibi BIST100 hisselerinde göreceli iyi performanslar dikkat çekti.

Teknik olarak bakıldığında endekste 10355 seviyesi üzerine kendini taşıması ile daha ılımlı bir görünüm söz konusu olurken direnç seviyelerden gelen satışlar toparlanmanın önünü kesiyor. Mevcut görünüm içinde 10540-10625-10720 seviyeleri yükselişler karşısında direnç konumunda bulunurken 10435-10355-10270 seviyeleri ise olası gevşemelerde alımların devreye girebileceği destek noktaları olarak öne çıkıyor. Endeksin haftanın ilk işlem gününe yatay bir seyirle başlamasını bekliyoruz.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler: EREGL, AEFES, MPARK, DOHOL, BIMAS.

Gün içerisinde hareketli olmasını beklediğimiz hisseler;

Kaynak: Global Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!