Borsa Yorumu / Global Menkul – (2.05.2024)

Piyasa Özeti

Endeksin güne hafif pozitif bir seyirle başlamasını bekliyoruz…

ABD Merkez Bankası Fed dün sonuçlanan toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının genel olarak güvercin şeklinde yorumlanması ile hisse senedi endekslerinde yükseliş eğilimi görüldü. Önceki toplantıda bu yıl 3 faiz indirimine işaret eden beklentiler görülmüş olsa da sonrasındaki veriler bu beklentileri törpülemişti. Fed dünkü toplantısında beklentileri paylaşmadı, bununla birlikte Temmuz ayında faiz indirimi için açık kapı bırakıldı. Açıklanacak projeksiyonlar nedeniyle Haziran ayı toplantısı kritik önem taşıyor. Bugün takvimde Euro Bölgesi imalat PMI (11.00), ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları (15.30), fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri (17.00) yer alıyor.

İçeride bugün stopaj oranları ile ilgili düzenleme dikkat çekmekte. Buna göre 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı %5’ten %7,5’e, bir yıla kadar olan vadeli hesaplarda ise %3’ten %5’e yükseltildi. Bir yıldan uzun vadeli hesaplarda %2,5 olan stopaj oranında değişikliğe gidilmedi. Kur korumalı vadeli mevduat hesapları ile döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilen mevduat hesaplarında ise %0’lık stopaj korundu. Faiz getirili yatırım fonlarında %0 olarak uygulanan stopaj da %7,5’e yükseltildi. Portföyü Türk lirası ve Türk lirası cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler olan yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde indirimli stopaj uygulamasının süresi 31 Temmuz’a kadar uzatıldı. Söz konusu değişiklikler makro açıdan bakıldığında maliye politikasında sıkılaşma anlamında beklentilerle uyumlu olarak gözükürken kademeli olarak yapılarak sert bir etkinin oluşmamasının amaçlandığını görüyoruz. Özellikle yarın açıklanacak S&P Türkiye kredi notu değerlendirmesi öncesinde gelen bu karar ve IMF Türkiye Masası Şefi Walsh’ın Türkiye’nin doğru yolda ilerlediğine dair açıklamalarının BIST için destekleyici olabileceğini tahmin ediyoruz. Bugünkü içeride imalat PMI verisi açıklanacak olup yarın sabah ise Nisan ayı enflasyon verisi takip edilecek. Aylık TÜFE’nin %3,3 artması yıllık enflasyonun ise %68,50’den %70,00’e yükselmesi bekleniyor. Yıllık enflasyonda Haziran ayından itibaren baz etkisiyle gerileme beklendiğini hatırlatalım.

Piyasalara baktığımızda dolar kuru stopaj kararının ardından 32,40 civarından sınırlı bir hareketle 32,55’e doğru yükselmiş olsa da devam eden işlemlerde yeniden gevşeme gösterdi, bu sabah kur 32,30 civarında seyrediyor. Hafta başında S&P’ye yönelik iyimser beklentilerin etkisiyle 300 düzeyinin altına inerek 295 seviyesine gerileyen Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi bu sabah sınırlı bir artışla 301 düzeyinde.

BIST100 endeksi Salı günü %0,37 sınırlı azalış ile 10046 seviyesi civarında bir kapanış gerçekleştirdi. Gün içerisinde 10132 ile yeni zirve seviye görülürken daha sonra satışlar devreye girdi. Ayrıca dolar bazında endeks 312$-313$ seviyelerine ulaşırken 2023 Ağustos ayından beri en yüksek seviyeleri test etmiş oldu. BIST100 hisseleri içinde ISCTR, YKBNK, EGEEN, ARCLK, TCELL endekse pozitif katkı sağlarken AKBNK, ASELS, SISE; EREGL, SAHOL hisselerindeki zayıf performans endeks üzerinde puan bazlı baskı oluşturdu. Gün içerisinde XSGRT sigortacılık ve XMESY metal eşya alt sektör endeksleri pozitif ayrışma yaşarken TURSG, ARCLK, EGEEN, KARSN hisselerinin performansı ön plandaydı. ASELS, MIATK, EREGL, KRDMD hisselerindeki geri çekilmelere bağlı XMANA metal ana sanayi ve XUTEK teknoloji sektör endeksleri ise an çok kayıp yaşayanlar oldu. Ayrıca TUKAS, OTKAR hisseleri gün içi fiyatlamalar açısından öne çıkan diğer BIST100 hisseleri oldu.

Teknik olarak bakıldığında endekste sınırlı geri çekilmeye rağmen pozitif görünüm devam ediyor. Bir günlük ara sonrasında endeksin güne hafif alıcılı bir şekilde başlamasını beklerken yukarıda 10150-10300-10500 seviyeleri sırası ile hedef konumunda olacaktır. Aşağıda 9980-9900-9830 seviyeleri mevcut teknik görünüm içinde destek noktaları olarak ön plana çıkıyor.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler: AKBNK, TURSG, OTKAR, TUKAS, KCHOL.

Gün içerisinde hareketli olmasını beklediğimiz hisseler;

Kaynak: Global Menkul