Borsa Yorumu / Deniz Yatırım – (10.07.2024)

Piyasalarda bugün

Global piyasalar cephesinde ağırlıklı yatay-pozitif, içeride ise sektörel ayrışmaların ön plana çıktığı bir günü geride bıraktık. Fed Başkanı Powell’ın yakından izlenen sunum maratonunun ilk gününde para politikası açısından önemli bir yönlendirme söz konusu olmazken, piyasa tepkisi ise kısa vadeli tahvil faizlerinin yatay seyri şeklinde gerçekleşti. Gün sonunda MSCI dünya endeksi %-0.04 ile trade ederken, ABD hariç sepet de %-0.23 ile sınırlı gerileme sergiledi. Öte yandan gelişmekte olan ülke varlıkları %0.40 yükselişle pozitif taraftaki eğilimini beşinci güne taşıdı. Dolar endeksi bu sabah 105,00 bölgesinin hemen üzerinde fiyatlanırken, önemli bir değişiklik gözlenmiyor.

S&P 500 endeksi 2024’ün 36.rekor kapanışını yapmayı başarırken, finansal sektör hisselerinden gelen destek, Ocak ayından bu yana en uzun ralli döngüsünün korunmasına imkan tanıyor. Fed Başkanı Powell bugün de Temsilciler Meclisi’nde Finansal Hizmetler Komitesi sunumu gerçekleştirecek. Küresel cepheden son bir not ise Çin’de bu sabah açıklanan enflasyon verilerinden: TÜFE, yıllık bazda %0,2, ÜFE ise %-0.8 düzeylerinde açıklanarak hem beklentilerin gerisinde kaldı hem de yavaşlayan ekonomik ortamda deflasyon risklerini canlı tutmuş oldu. Asya’da işlem gören endeksler ve vadeli fiyatlamalar yatay-pozitif.

Yerel varlıklar cephesinde, hisse senetleri ve liradaki negatif baskı bir adım öne çıktı. Türk lirası USD karşısında günü %-0.52 performansla sonlandırırken, günlük değişim açısından 20 Haziran’dan bu yana kötü performansı sergilemiş oldu. EMFX cephesinde önemli bir değişikliğin olmadığı ve hatta yatay performansın sergilendiği günde, liradaki baskı, hisse senetleri ile birlikte değerlendirildiğinde, kısmen yabancı çıkışı ihtimalini düşünmemize neden oldu. BIST 100’de %-0.62 değer kaybı olurken, MSCI TR endeksi ise kurdaki değer kaybının da katkısıyla %-1,68 düzeyinde performans sergiledi. CDS, %1.49 yükselişle 261bp seviyesinde kapanırken, Hazine’nin 8y vadeli USD cinsinden ihracında ilk getiri beklentileri %7.625’te, son durum ise %7,3’te karşımıza çıkmakta. Toplam ihraç rakamı 1,75 milyar dolar. Endeksteki satış baskısında genele yayılma olduğunu düşünmüyoruz. XBANK’ın %-3.17’lik zayıf performansını ağırlıklı kar realizasyonu şeklinde okuyoruz. Negatif eğilim için ekstra bir durum oluştuğu kanaatinde değiliz. Kısmen yaklaşan 2Ç finansallarına yönelik pozisyon değişikliği de olabilir. Nitekim YKBNK ve AKBNK gibi önemli üyelerdeki %5 civarı düşüşlere karşılık, GARAN %-0.89 ile ciddi anlamda tutunmayı başardı. Ayrıca, iletişim ve ulaştırma endekslerinin de günü pozitifte tamamladıklarını not düşelim.

Seçilmiş İndikatörler Puanlama Sistemimize göre bugün
öne çıkan ilk 5 hisse senedi

ASELS, BERA, CIMSA, PGSUS ve SOKM

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!