Borsa Yorumu / Acar Menkul – (28.02.2024)

BİST100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,66 değer kaybederek 9.179,48 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,00, holding endeksi yüzde 0,75 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,36 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 5,73 ile turizm oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 154,65 puan azalırken, toplam işlem hacmi 132 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 294.88$ seviyesinde bulunuyor.

ABD’de bu hafta yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında yer alırken pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Ülkede açıklanan verilere göre, dayanıklı mal siparişleri, ocakta aylık bazda yüzde 6,1 ile beklentilerin üzerinde azaldı ve Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Conference Board Tüketici Güven Endeksi de şubatta aylık 4,2 puan azalışla 106,7’ye gerileyerek dört aydan sonra ilk kez düşüş gösterdi. ABD’de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi ise geçen yıl aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Kurumsal tarafta ise ABD’li perakende zinciri Lowe’s’un hisseleri, finansal sonuçlarının beklentilerin aşması sonrası yüzde 2’ye yakın yükseldi. ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Macy’s’in hisseleri ise 2026 yılına kadar yaklaşık 150 mağazasını kapatacağını açıklamasına rağmen yüzde 3’ü aşkın değer kazandı. NEWYORK(AA)

ABD’li teknoloji devi Apple’ın, elektrikli otomobil üretmeye yönelik çalışmalarını sonlandıracağı ve bu birimdeki birçok çalışanın üretken yapay zeka projelerine odaklanacağı bildirildi. Bloomberg’in konuya ilişkin haberinde, iki yönetici tarafından şirket içinde yapılan duyurunun, elektrikli otomobil projesinde görevli yaklaşık 2 bin çalışanı şaşırttığı aktarıldı. Yöneticilerin, çalışanlara projenin sona ermeye başlayacağını ve ekipteki birçok çalışanın yapay zeka bölümüne kaydırılacağını söylediği belirtilen haberde, söz konusu personelin Apple için giderek daha önemli bir öncelik haline gelen üretken yapay zeka projelerine odaklanacağının bildirildiği kaydedildi.

Yurt içinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret dengesi, yurt dışında ise ABD’de büyüme, toptan stoklar, Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ve ekonomik güven endeksinin takip edileceğini dile getirelim. Ulusal endekslerde hafta ortasında negatif bir seyir izlenebilir.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 9.757,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Salı gününü % -1.88 oranında değer kaybıyla tamamlayan kontratta, geri çekilmelerin devamında kısa vadeli trend desteği olarak 9,750 seviyesinin aşağı yönlü kırılması 9,500 desteğini ön plana çıkarabilir. Kısa vadede yukarı yönde ise 9,900 ve 10,000 seviyeleri takip edilebilir. Kontrattaki açık pozisyon -50.647 azalarak % -22,50 değişim göstermiştir. VİOP 30 Endeks kontratında bu sabah satıcılı bir açılış bekliyoruz.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!