Borsa Yorumu / Acar Menkul – (18.09.2023)

BİST100

Borsa Cuma gününü düşüşle tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,93 değer kaybederek günü 7.961,98 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,21 ve holding endeksi yüzde 2,22 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,34 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 5,71 ile iletişim oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 156,77 puan azalırken, toplam işlem hacmi 132,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Endeksin dolar bazında değeri ise 295.12$ seviyesinde bulunuyor.

Makroekonomik veri tarafında ABD’de sanayi üretimi, ağustosta aylık bazda yüzde 0,4 ile beklentilerden fazla arttı. ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesinin açıkladığı imalat endeksi, eylülde 1,9 ile beklentilerin üzerine yükseldi. Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi ise eylülde aylık bazda 1,8 puan azalışla 67,7’ye düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Öte yandan, ABD’de 3 otomobil fabrikasının işçilerinin ilk kez birlikte greve gitmesi sonrası dikkatler otomotiv sektörüne yoğunlaştı. Otomobil işçilerinin grevinin, uzun sürmesi halinde ülke ekonomisini olumsuz etkileyebileceğinden endişe duyulduğunu belirtelim. ABD’de açıklanan makroekonomik veriler bir taraftan ülke ekonomisinin iyiye gittiğini ortaya koyarken diğer taraftan enflasyonist baskıların devam ettiğine işaret ediyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, bankanın yıl sonuna kadar faiz indirme ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını bir kez daha ifade edebiliriz. NewYork(AA)

ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BoE), Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararının piyasaların odağında bulunacağını, Fed’in eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını ifade edebiliriz. Bu hafta veri gündeminde yurt içinde konut fiyat endeksi, tüketici güven endeksi, yurt dışında ise ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları, 2. el konut satışları, Euro Bölgesi, İngiltere ve Japonya’da enflasyon, ABD ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirtelim. Borsa İstanbul’un yeni haftaya ve yeni güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Ekim Kontratı, önceki işlem gününü 8651,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Geçtiğimiz Cuma gününü sert satışlarla kapatan yakın vade kontratta, yeni haftada takip edeceğimiz ilk seviyeler aşağıda 8.500 desteği ile yukarı bölgede 8.750 direnç bölgesi olacak. Satışlar devam ederse 8.500 desteğinin altında özellikle 8.145 desteği oldukça önem kazanabilir.

Kaynak: Acar Menkul