Borsa, Turkcell ikilisi

BIST100: Sert kırılımların getirdiği tepki yükselişleri veya akıllı sorular gerek

Akıllıca sormazsak gerçekleşenler şaşırtıcı kalıyor. Bir başka deyişle, algoritmik anlamda güçlü geometriye karşı sert hareketlere düzeltmeyi yaşamaktayız. Sert hareketler günlük olabileceği gibi zamana yayılarak haftayı da bulabilmektedir. Burada fırsat veren, zamana yayılan hareketlerin kendi içinde dalgalanma göstermiş olmasıdır. Yılın başından bugüne yaklaşık 100 iş günü geçti. Bu zaman aralığını ne kadar önemsediğimizi geçmişten örnekle verelim: yılın başına dönelim ve oradan 100 gün geriye giderek arada olanlara bakalım ve görelim. Ekim 2019 ilk yarısında günlük seri düşüşler görüldü. Ardından %20 yükseliş dönemiyle yıl kapatıldı. Nasıl olduğunun cevabını 100 günlük dönemki geometri vermektedir. Ardından gelen 100 günde ciddi düşüş kırılımları görmüş olmamızı da geometri sağlamıştır. Bundan sonrasını da yine geometri belirleyecektir. Modeller bu bazda tasarlanmıştır. Ekonomiyi yorumlayan danışmanlar, karar vericiler, panelistler benzer şekilde gitmelidir. Yeni dönemin gereklerinden biri de budur.

TCELL: Onarım bitmiş olabilir

Yükselişe oynayanlar için daha iyi haberler geliyor mu artık? Geometrileri kıyaslarsak: 2017-2018, geçmişin köşeli hamlelerine benzer hareketleri beklemiyor olmamıza işaret etmektedir. Neden böyle düşündüğümüzün desteğini, mevcut sayısal modelimize göre, bahar 2017- bahar 2018 arası geçen prim hikayesine bağlamaktayız. Bizi ilgilendiren hikayenin piyasaya izdüşümüdür. Klasik analist ve ekonomist grubu için haberler son derece önemlidir ama faydası düşük çalışma olarak görülebilir. İki bahar arası hareketin estetiğinde “ılımlı” dalgalanma üretmiş olması vardır. Ilımlı hamleleri sevmekte fayda vardır: yükseliş veya düşüş yönü belirgin olsa da, düşük şiddetteki dalgalanmalar geleceğin değerli sinyallerini üretirler. Zaman ölçeğini biraz daha genişletip bir çizgi çekersek: 2016 öncesi ve sonrası 5 yılın neye benzediğini kıyaslamak da fayda vardır. Orada ne oldu? Nereye götürür? Tempo hamlesine karşılık, geometrinin güçlü kalması ve bunun algoritmaları canlı tutması olarak görebilir miyiz? Elbette grafiğe bakmadan bunu görmek mümkün değildir. Hızlı yükselişin getirdiği enerji birikimi sonrası hızlı yavaşla değerlidir. Bu “sıradışı fraktal” durumun 4 yıldan uzun sürmesini çok sabırlı bir kitlenin oluştuğuna işaret olabilir: yükseliş ve ani sıfırlanma etkisi. Peki bizi buraya getiren, nereye götürür? Son 4 yıldır yatay band bölgesi içi hareketi önemsiyoruz ve bunun karşılığı olarak üretilen geometri çıktısı b yılın genelinde prim potansiyelini arttırmaktadır. Günlük olayların etkisinde kalmadan bu bakışa uygun strateji çizmekte fayda vardır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN