Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (8.07.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Çarşamba günü açıklanan ve beklentilerin altında gelerek yılın son çeyreğinde faiz indirimini gündeme getiren haziran enflasyon verisi haftanın ikinci yarısındaki fiyatlamalarda belirleyici oldu. Hafta başında borsa kazançlarının vergilendirilmesi üzerine yaşanan spekülatif hareket yerini enflasyon verisi sonrasında daha temel fiyatlamalara bıraktı. BIST100’ün %1,9 oranında prim yaptığı haftada, faizlerdeki düşüşten en olumlu etkilenebilecek sektörler pozitif ayrıştı. Taş – toprak endeksi %3,8, GYO endeksi %3,5 ve Bankacılık %2,8 oranında prim yaptı. Faiz geliri önemli bir kalem olan Sigortalar ise geçen hafta %5,5 oranında düşerek en fazla değer kaybeden sektör oldu. Cuma günü BIST100’de yaşanan kar satışlarına karşın piyasanın son çeyrekte olası faiz indirimini fiyatlamaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, endekste 11.088 seviyesi hedefte kalmaya devam edebilir. Bu arada önümüzdeki hafta kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinde not artışı beklentileri piyasanın iyimser tarafta kalmasına neden olabilir. Yurtiçinde bu hafta ise çarşamba günü sanayi üretimi ve cuma günü cari denge haftanın verileri olarak öne çıkıyor. Ek olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JPMorgan tarafından 11 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek yatırımcı toplantısına katılacak. Yurtdışında ise cuma günü ABD’de haziran ayı tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelse de, önceki aylarda yapılan aşağı yönlü revizyonlar ve işsizlik oranının beklentilerin üzerinde gelmesi Fed’e yönelik faiz indirim beklentisini biraz daha arttırdı. Geçen hafta kısmi zayıflamaya işaret eden verilerin ardından Powell’ın bu hafta salı ve çarşamba günkü konuşmaları önemli. Bununla birlikte, perşembe günü ABD enflasyonu da haftanın verisi olarak öne çıkıyor. Avrupa tarafında ise Fransa’da hafta sonu yapılan seçim sonuçları takip ediliyor. Sürprizle sonuçlanan seçimde hiçbir parti veya ittifak, Mecliste salt çoğunluğu almak için gerekli sandalye sayısına ulaşamadı. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında, haftayı 1,0840 seviyesinden kapatan EURUSD paritesi şu dakikalarda cuma günkü kapanış seviyesinin hemen altında seyrediyor. Diğer yandan, Euro Stoxx 50 hafif satıcılı. ABD vadelilerinde de kısmi baskı var. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise yatay.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, haziran ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri izlendi.

 • Buna göre, haziran ayında tarım dışı istihdam artışı, 218 bin kişi seviyesinden 206 bin kişi seviyesine yavaşlamakla birlikte beklentilerin (190 bin kişi) üzerinde kaydedildi, bunun yanında mayıs ayı verisi 272 bin kişi seviyesinden 54 bin kişi aşağı yönlü revize ile 218 bin kişi seviyesine belirgin şekilde aşağı çekilirken, nisan ayı verisi ise 57 bin kişi aşağı yönlü revize ile 108 bin kişi seviyesine çekildi, böylece önceki son iki ayda toplam istihdam artışı 111 bin kişi aşağı yönlü revize edildi.
 • İşsizlik oranı ise, haziran ayında %4 seviyesinden %4,1 seviyesine hafif yükseldi ve böylece Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyede kaydedildi, beklentiler ise %4 seviyesinde yatay seyretmesi yönündeydi. Haziranda işsizlerin sayısı 162 bin artışla 6,81 milyon kişi olurken, istihdam edilenlerin sayısı ise 116 bin artışla 161,2 milyon kişi seviyesine yükseldi.
 • Enflasyonun seyri açısından bakılan ortalama saatlik kazançlar, yani ücretlerdeki artış hızı ise haziran ayında aylık bazda beklentilerle uyumlu olarak %0,4’ten %0,3 seviyesine yavaşlarken, yıllık bazda artış hızı ise %4,1’den %3,9 seviyesine geriledi ve böylece Haziran 2021’den bu yana en düşük seviyede kaydedildi.

Ayrıca Almanya’da üretimin seyrine ilişkin olarak mayıs ayı sanayi üretimi verisi izlendi. Buna göre, Almanya’da sanayi üretimi aylık bazda nisanda %0,1 oranında sınırlı artışın ardından mayısta %2,5 oranında düşüş kaydetti ve söz konusu düşüş, 2022’nin sonundan bu yana en sert düşüş oldu, yıllık bazda ise sanayi üretiminin daralma hızı %3,7’den %6,7 seviyesine yükseldi ve bu düşüş, Ağustos 2020’den bu yana en hızlı düşüş olarak kaydedildi.

Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde iç talebin seyrine yönelik sinyal veren mayıs ayı perakende satışlar verisi izlendi. Bölgede perakende satışlar, aylık bazda nisanda %0,2 oranında düşüşün ardından mayısta %0,1 oranında artışla kısmi toparlanma sergiledi, yıllık bazda ise artış hızı mayısta %0,6’dan %0,3 seviyesine yavaşladı.

Yurt içinde ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından haziran ayı Hazine nakit dengesi verisi yayımlandı. Hazine nakit dengesi, haziran ayında 430,9 milyar TL açık verdi, mayıs ayında 234,7 milyar TL fazla vermişti, ocak-nisan arasında ise toplam 807,5 milyar TL açık vermişti. Böylece yılın ilk altı ayında toplam 1 trilyon TL’lik açık oluştu. 12 aylık kümülatif bazda nakit açığı ise mayıs ayındaki 951,3 milyar TL’den haziranda 1,176 trilyon TL’ye, GSYH’a oranı ise %3,12’ten %3,86’ya yükseldi (GSYH verisi olarak 2024 yılı 1. çeyrek kümülatif verisi kullanıldı).

Yurt dışında bu hafta veri takvimine bakıldığında,

 • ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, yarın ve çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde ve ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde gerçekleştireceği sunumlardaki konuşmaları olacak. Powell’ın konuşmalarında, Fed’in gelecek dönem para politikasına ve olası faiz indirimlerine yönelik yeni ipuçları aranacak. Ayrıca Fed’in para politikasına yön vermesi açısından yakından takip edilecek verilerden, perşembe günü haziran ayı TÜFE verileri ve cuma günü ise haziran ayı ÜFE verileri izlenecek. Haziranda manşet TÜFE’nin aylık bazda %0’dan %0,1 seviyesine hızlanması ve yıllık bazda ise %3,3’ten %3,1 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Haziranda çekirdek TÜFE’nin ise aylık bazda artış hızının bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda da bir önceki aya benzer şekilde %3,4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Manşet ÜFE’nin ise aylık bazda mayısta %0,2 oranında düşüş kaydetmesinin ardından haziranda %0,1 oranında artış sergilemesi ve yıllık bazda ise %2,2’den %2,3 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Haziranda çekirdek ÜFE’nin ise aylık bazda %0’dan %0,2 seviyesine hızlanması ve yıllık bazda ise %2,3’ten %2,5 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor. Bunun yanında, perşembe günü istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek. Cuma günü, diğer yandan temmuz ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi takip edilecek.
 • Avrupa tarafında ise, bugün Almanya’da mayıs ayı dış ticaret verileri takip edilecek. Bunun yanında, perşembe günü ECB’nin para politikasına yön verecek olan verilerden Almanya’da haziran ayına ilişkin nihai TÜFE verisi açıklanacak. Öte yandan, perşembe günü İngiltere’de mayıs ayına ilişkin aylık bazda GSYH büyüme verisi takip edilecek.
 • Asya tarafında ise, küresel enflasyonun seyrine de yönelik sinyal veren Çin’in haziran ayı TÜFE ve ÜFE verileri çarşamba günü takip edilecek. Cuma günü ayrıca Çin’de haziran ayı dış ticaret verileri yayımlanacak.
 • Diğer yandan, çarşamba günü Yeni Zelanda ve perşembe günü ise Güney Kore Merkez Bankalarının toplantıları izlenecek. Yeni Zelanda Merkez ve Günek Kore Merkez Bankalarının, bu haftaki toplantılarında politika faiz oranlarını sabit tutması beklenmekte.

Yurt içinde ise, çarşamba günü mayıs ayı sanayi üretimi verisi, iş gücü istatistikleri ve inşaat maliyet endeksi verisi, perşembe günü mayıs ayı ticaret satış hacmi ve ciro endeksleri ve cuma günü ise mayıs ayı ödemeler dengesi verisi takip edilecek.

 • Sanayi üretimi mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış bazda aylık olarak mart ayında %0,1 oranında daralmanın ardından nisan ayında %4,9 oranında düşüş kaydetmişti ve böylece düşüşünü ikinci aya taşımıştı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık olarak ise mart ayında %4,6 oranında artışın ardından nisan ayında %0,7 oranında daralma kaydetmişti ve böylece on bir aylık aranın ardından yeniden düşüş kaydetmişti. Mayısta ise sanayi üretiminin aylık bazda %3,8 oranında artışla kısmi toparlanma kaydetmesi ve yıllık bazda ise %2,6 oranında artış sergilemesi bekleniyor.
 • Arındırılmamış verilere göre işsizlik oranı mart ayındaki %8,8 seviyesinden nisan ayında 0,3 puanlık düşüşle %8,5 seviyesine gerilemişti ve böylece son altı ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti, bunun yanında tek haneli seviyelerdeki seyrini aralıksız on ikinci aya taşımıştı. Detaylara bakıldığında, nisanda aylık bazda istihdam edilenlerin sayısı 14 bin kişilik sınırlı artış sergilerken, işsizlerin sayısı ise 131 bin kişilik azalış kaydetmişti. Böylece toplam istihdam edilenlerin sayısı nisan ayında 32 milyon 266 bin kişi seviyesinde gerçekleşerek rekor seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü.
 • Tüketim harcamalarına dair izlediğimiz perakende satış hacmi aylık bazda mart ayında %0,2 düşüşün ardından nisanda %1,8 düşüş sergileyerek son iki ayda gerilemeyi sürdürmüştü ve böylece iç talepte yavaşlamaya işaret etmişti. Perakende satış hacminin yıllık artış hızı ise mart ayındaki %19,8’den nisan ayında %10,2 seviyesine yavaşlamıştı ve böylece Temmuz 2022’den bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti.
 • Aylık bazda nisan ayında net hizmet gelirlerindeki kısmi artışa (özellikle net seyahat gelirlerindeki artışa) karşın dış ticaret açığındaki artışın etkisiyle aylık cari denge 5,29 milyar USD ile beklentilerin (6,1 milyar USD açık) altında açık vermişti, bunun yanında son dokuz ayın en yüksek seviyesinde açık kaydedilmişti, ocakta 2,76 milyar USD açık, şubatta ise 3,65 milyar USD açık ve martta ise 4,42 milyar USD açık verilmişti. 12 aylık kümülatif verilere göre cari açık ise, mart ayındaki 31,26 milyar USD’den nisan ayı itibarıyla 31,46 milyar USD seviyesine hafif yükselmişti. Böylece 12 aylık kümülatif bazda cari işlemler açığı Mayıs 2023’te 57 milyar USD’ye ulaşmasının ardından 11 aylık dönemin sonunda Nisan 2024 itibarıyla 25,6 milyar USD’lik iyileşme kaydetmişti. 12 aylık kümülatif cari denge/GSYH oranı ise, Mayıs 2023’te %5,6 seviyesine ulaşmasının ardından Nisan 2024 itibarıyla %2,7 seviyesine iyileşmişti (2024 yılı 1. çeyrek kümülatif GSYH verisi alındı). Mayısta ise aylık bazda cari açığın 1,5 milyar USD seviyesine gerilemesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Şirket’in Whirlpool Corporation ile Avrupa faaliyetlerinin Arçelik kontrolü altında birleştirilmesi işleminin ardından, birleşme öncesinde Whirlpool Europe bünyesinde bulunan üretim tesislerinden İngiltere’deki kurutucu fabrikasının verimsizlik nedeniyle kapatılması amacıyla ilgili çalışan görüşmelerine başlandığı, kapanış sürecinin yılsonuna kadar tamamlanacağı açıklanmıştır. Şirket tarafından söz konusu tesis kapanışının konsolide seviyede ciro kaybına neden olmasının beklenmediği; kapanış nedeniyle gündeme gelebilecek tek seferlik giderlerin ise netleştiğinde kamuya açıklanarak finansal tablolara yansıtılacağı açıklanmıştır.

Doğuş Otomotiv (DOAS, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Aerofoils GmbH arasında; “Aerofoil” marka “e-foil ürünleri”nin Türkiye’deki satış ve servis hizmetlerinin, Doğuş Otomotiv tarafından yerine getirilmesinin esaslarını belirleyen distribütörlük sözleşmesi imzalanmıştır.

Ford Otosan (FROTO, Nötr): Şirket, haziran ayında yurtiçinde 23.831 (2023:34.810) toplam araç üretimi yaparak yıl başından itibaren 191.050 (2023:213.175) üretim adetine ulaşmıştır. Ek olarak, haziran ayında 22.167 (2023:26.113) ihracat rakamıyla birlikte yılbaşından itibaren toplam 153.933 (2023:157.695) adetine ulaşmıştır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasındaki “Başbayilik Sözleşmesi” yenilenmiştir. Yeni sözleşme kapsamında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, 2024-2028 yılları arasında tüm katı kimyevi gübre ihtiyacını Gübretaş’tan tedarik etmeye devam edecektir.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Nötr): Şirket’in %100 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Kontrolmatik Technologies Orta Asya FC LLC.’nin yapmış olduğu (%759,41) bedelli artırım sonrası sermayesi 516bin USD olarak tescil olmuştur. Şirket payına düşen sermaye artırımına katılmış olup, sermaye artırımı sonrası sahip olduğu pay oranında bir değişiklik olmamıştır.

Ayrıca Şirket’in %25 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri A.Ş.’nin yapmış olduğu (%46,16) bedelli artırım sonrası sermayesi 600mn TL olarak tescil olmuştur.  Şirket payına düşen sermaye artırımına katılmış olup, sermaye artırımı sonrası sahip olduğu pay oranında bir değişiklik olmamıştır.

Koza Anadolu Metal Madencilik (KOZAA, Nötr): Şirket’in %99,04 oranında sahibi olduğu ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin %99 oranında bağlı ortaklığı olan ATP Havacılık A.Ş.’deki paylarının tamamının (1.483mn TL), 1.750mn TL’ye Koza İpek Holding A.Ş.’e satılması ve satış işleminin onayı için Genel Kurul yetkisine sahip Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Fon Kurulu’na yapmış olduğu başvurusu onaylamıştır.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları’nın Haziran ayında hizmet verilen yolcu sayısı 11,5mn olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2023 yılı aynı ayına göre %12 oranında artışa işaret ederken, Mayıs ayında ise Şirket’in hizmet verdiği yolcu sayısı 9,75mn idi. Haziran ayı yolcu sayıları ile birlikte TAV Havalimanları’nın 2024 yılında toplam hizmet verilen yolcu sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 oranında artarak 45,9mn’a ulaşmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Şirket tarafından, ortaklığın ana faaliyet konusu dışında kalan çeşitli yatırım projelerinin bir iştirak şirket üzerinden yönetilmesi amacıyla %100 Türk Hava Yolları iştiraki olan 2.500mn TL sermayeli “THY Yatırım Yönetim A.Ş.” şirketinin kurulmasına karar verilmiştir.

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Türk Traktör’ün haziran ayı yurt iç satışları 2.314 (2023:2.407) yurt dışı satışlar 1.025 adet (2023:1.562) oldu. Haziran ayı verisiyle birlikte yılın ilk 6 ayında yurt içi satışlar 17.206 (2023:16.812) yurt dışı satışlar 8.185 (9.851) olarak gerçekleşti. Diğer taraftan Şirket’in haziran ayındaki üretim adeti 3.312 (2023:3.900) olurken, yılbaşından itibaren 24.920 (2023:26.215) üretim adetine ulaşmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Uluslararası Yatırım: Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin, Türkiye’ye 1 milyar USD’lik yatırımı pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak. (Kaynak: Bloomberg)

Öte yandan, Çin’in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group’un bünyesinde faaliyet gösteren SWM Motor, Türkiye’de üretim için başvuru yaptı. 50 bin kapasiteye sahip olması planlanan tesiste, elektrikli, hibrit ve ticari araç üretilmesi hedefleniyor. (Kaynak: ekonomim.com)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Hedef GSYO (HDFGS): Şirket’in 2.000mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 565mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle %100 oranında bedelli olarak 565mn TL arttırılarak 1.130mn TL’ye çıkarılmasına karar verilmiştir.

Koton Mağazacılık (KOTON): Şirketin, Macaristan pazarına 8 mağaza ile giriş yapma planı kapsamında şirket ile Macaristan’daki gayrimenkul yatırım fonu Adventum arasındaki iş birliğine dair imza töreni gerçekleşmiştir. Şirketin bu yılın son çeyreğinden başlayarak 2025 sonuna kadar Macaristan’da açmayı planladığı 8 mağazadan 3’ünün Budapeşte’de olmak üzere, Adventum’un yönettiği AVM’lerde yer alması söz konusu iş birliği kapsamında gerçekleşecektir.

Turk İlaç (TRILC): Devlet Malzeme Ofisi tarafından açılan Tıbbi Beşerî İlaç alım ihalesi Turkfleks markası ile 21,4mn TL (KDV HARİÇ) tutarla şirketin ortaklığı uhdesinde kalmıştır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!