Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (7.12.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi, ek mali teşvik paketi ile ilgili beklentileri artırırken, ABD’de ana endeksler alıcılı bir görüntü sergileyerek günü rekor seviyede kapattılar. Ek teşvik paketi konusunda iyimser açıklamaların dışında aşı ile ilgili gelişmeler de genel olarak olumlu haber akışı olarak takip ediliyor. Bu kapsamda, Trump yönetiminin Çinli yetkililere yaptırım uygulayabileceğine yönelik haber akışının bu sabah ABD vadelilerine etkisi sınırlı ki Trump yönetimi görevlerinin son haftasındalar. Diğer yandan, Çin ve Hong Kong borsalarındaki baskının biraz daha fazla olduğu gözleniyor. Bu hafta teşvik paketi ve aşı ile ilgili gelişmeler dışında Brexit görüşmeleri ve ECB toplantısı öne çıkan diğer gelişmelerken veri takvimi açısından görece sakin haftada ABD enflasyon verisi takip edilecek. Öte taraftan, Kovid – 19’dan iklim değişikliğine kadar çeşitli konuların ele alınacağı 10 – 11 Aralık’taki AB liderler zirvesinde özellikle Doğu Akdeniz ve Türkiye ile ilgili kararlar da yakından izlenecek. Geçen haftanın son işlem günlerine doğru küresel piyasalardaki yatay görüntü ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon sonrasında bant hareketi yapan BIST100 endeksi, küresel borsalarda bu sabah yaşanan kısmi aşağı yönlü eğilim ve AB liderler zirvesine yönelik belirsizlik nedeniyle haftanın ilk işlem gününde satıcılı bir seyir izleyebilir.

MAKROEKONOMİ

ECB toplantısı, Avrupa Konseyi toplantısı, Brexit gelişmeleri, ABD ve Çin enflasyon verileri bu haftanın öne çıkan gelişmeleri. İngiltere ilk aşıyı 8 Aralık’ta uygulayacak. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer aşısına 10 Aralık’taki toplantısında kullanım onayı verirse aşı ülkede de hemen uygulanacak. ABD Sağlık Bakanı aşı olmak isteyen tüm Amerikalıların aşıya 2021 ikinci çeyrekte erişebileceğini belirtti. Küresel taleple birlikte Çin ihracatı toparlanmayı sürdürüyor ve kasım ayında %21 artış göstererek %12 olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İç talebin bir göstergesi olan ülkenin ithalatı ise yıllık %5,3 artış beklentisine karşılık %4,5 arttı. Bu arada Trump yönetiminin Çinli bazı yetkililere yaptırım açıklayabileceği görülüyor. Yurt içinde işsizlik rakamları, Hazine nakit dengesi ile cari denge verisi öne çıkmakta. Moody’s ise Türkiye’nin kredi notunu güncellemedi.

Bu hafta ABD’de veri gündemi sakin, enflasyon verileri izlenecek. Perşembe günü kasım ayı TÜFE ve cuma günü ise kasım ayı ÜFE verisi takip edilecek. Kasım ayına ilişkin PMI verisi talep kaynaklı fiyat artışları olduğunu göstermekteydi fakat enflasyon halihazırda Fed’in kriter olarak belirlediği ortalama %2’lik hedefin oldukça altında bulunmayı sürdürüyor. (Fed daha önce enflasyondaki geçici artışları tolere edebileceği yeni bir para politikası stratejisi belirlemişti.) Geçtiğimiz hafta tarım dışı ve ADP özel sektör istihdam verisi istihdam piyasasındaki toparlanma açısından hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu açıdan son duruma ilişkin perşembe günü işsizlik maaşı başvuruları önemli olacaktır. Ayrıca cuma günü aralık ayı öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Son zamanlarda yatay bir seyir görmekteyiz. Aşının bulunması ve seçimin geride kalması tüketici güvenini olumlu etkileyecektir, fakat kısıtlamaların geri gelmesi, teşvik paketindeki belirsizlikler ve istihdam piyasasındaki seyir tüketici güveninde tatminkar bir artışı engellemekte.

Euro Bölgesi’nde bu hafta ekim ayı sanayi üretimi verileri ve ECB toplantısı izlenecek. Kısıtlamalar sonrası toparlanmaya ilişkin riskler artmakta, son PMI verileri de özellikle hizmet sektöründeki yavaşlamaya işaret etmekte ve ayrıca bölgede enflasyon deflasyonist bölgede. Bu sebeplerden dolayı bu toplantıda ECB’nin Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı 1,35 trilyon EUR’dan 1,80 trilyon EUR’a çıkarması ve programı da 2021 sonuna kadar uzatması beklenmekte. Ayrıca bugün Almanya sanayi üretimi verisi takip edilecek. Eylülde otomobil sektörünün katkısıyla aylık %1,6 büyümüştü. Ekimde beklenti sanayi üretiminin %1’e gerilemesi yönünde. Salı günü ise Almanya’da finans profesyonellerinin görüşünü yansıtacak ZEW Beklentiler Endeksi takip edilecek. İngiltere’de ise perşembe günü ekim ayı GSYH ve sanayi üretimi verisi izlenecek. Eylülde GSYH %1,1 artmıştı. Bu durumun ekimde kısmi kapanmaların başlaması nedeniyle tersine dönmesi beklenmekte. Beklenti ekimde GSYH’nin %0,5 düşmesi yönünde. Ayrıca perşembe günü Avrupa Konseyi toplantısında bütçe ve Brexit’e ilişkin gelişmeler de takip edilecek.

Asya tarafında ise salı günü Japonya’nın 3. çeyrek GSYH verisi ve Çin’in çarşamba günü enflasyon verileri takip edilecek. Tüketici fiyatlarındaki önceki aylarda gördüğümüz dezenflasyonist etkilerin devam etmesi olası. Sene başında yıllık %5,4 olan enflasyon şu anda sadece %0,5 ve beklenti de %0,8 gelmesi yönünde. 2. çeyrekte tarihi daralma yaşayan Japonya ekonomisinin ise 3.çeyrekte bunu kısmi telafi etmesi beklenmekte.

Yurt içi veri takviminde bugün DHMİ tarafından yayınlanacak kasım ayı yolcu istatistikleri, kasım ayı Hazine nakit bütçe dengesi, salı günü kasım ayı İŞKUR işgücü piyasası istatistikleri, çarşamba günü ekim ayı dış ticaret endeksleri, perşembe günü eylül dönemi istihdam piyasası istatistikleri ve cuma günü ekim ayına ilişkin cari işlemler dengesi takip edilecek.

Turizm hareketliliğini görmek açısından takip ettiğimiz DHMİ Yolcu istatistikleri verisi ekim ayında durgunluğun devam ettiğini göstermekteydi. Dış hat yolcu sayısı aylık %13,9, yıllık bazda ise %65,9 düşmüştü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kasım ayında iç borçlanma stratejisinde 10 milyar TL iç borçlanma gerçekleştireceğini ve toplamda 23,2 milyar TL anapara ödemesi yapacağını ve böylelikle 13,2 milyar TL net iç borçlanma ödemesi yapacağını belirtmişti. Stratejide hedeflenen iç borçlanma miktarı 10 milyar TL iken hesaplamalarımıza göre Hazine kasım ayında yaklaşık 9,1 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi. Net iç borç ödemesinin 14,1 milyar TL olduğunu öngörüyoruz.

  • Böylece iç borç çevirme rasyosu %31,3 gerçekleşti ki bu da son iki senenin en düşük rakamı. Dış borçlanma tarafına bakıldığında, bu ay yurt dışı borçlanmaya giderek 2,25 milyar USD borçlandı fakat valör tarihi 2 Aralık olduğundan aralık borçlanmasında göreceğiz. Stratejiye göre 1,4 milyar TL dış borç ödeyicisi olduğunu varsaydığımızda toplamda 1,4 milyar TL net dış borçlanma ödemesi gerçekleştirmiş oldu. Net borç ödemesinin kasım ayında 15,5 milyar TL olduğunu hesaplıyoruz. Günlük TCMB Analitik Bilançosu’nda Hazine hesabı 121 milyar TL’den kasım itibarıyla 131,1 milyar TL’ye yükseldi, bunun sonucunda Hazine nakit dengesi hesabının fazla vereceğini tahmin etmekteyiz.

İşsizlik verisi öncesi takip edilen İŞKUR verisine göre kayıtlı işsiz sayısı, ekimde aylık %2 azalmıştı. Hükümet’in salgın sonrası istihdam piyasasındaki bozulmayı sınırlamak amacıyla uyguladığı kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişi sayısı aylık %11,8, işsizlik sigortasından yararlananların sayısı da aylık %17 azalmıştı. Bu ay ise kısıtlamaların kısmi geri gelmesi nedeniyle ilgili istatistiklerde bozulmalar görebiliriz. Perşembe günü ise eylül (ağustos,eylül ve ekim ayları) dönemi istihdam verilerini takip edeceğiz. Ağustos (Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsamakta) dönemi yani ekonominin V tipi toparlanma sergilediği üçüncü çeyreğe denk gelen işsizlik oranı, %13,4 seviyesinden %13,2 seviyesine, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise %13,5 seviyesinden %13,2 seviyesine gerilemişti. Bu dönemde istihdamdaki artışa rağmen, istihdam artış hızının düşmesi dikkat çekmişti. Öncü İŞKUR verileri ise istihdam piyasasında ekim ayında iyileşmenin kısmi de olsa devam ettiğine işaret etmekte. Sıkılaşan finansal koşullara ragmen öncü göstergeler ekim ve kasım ayında ekonomik toparlanmanın hız kaybederek de olsa devam ettiğini gösterdi, ancak aralık ayında kısıtlamaların artması toparlanmanın daha belirgin hız kaybetmesine neden olacaktır. Bundan dolayı yılın son çeyreğinde üçüncü çeyreğe göre istihdamdaki toparlanmanın kısmi yavaşlayabileceği değerlendirebilir.

Cari işlemler açığı, eylül ayında 2,36 milyar USD gelmişti. Eylül ayı dış ticaret açığı, altın ithalatındaki artışla yüksek seviyelerini korumuştu. Ekim ayında ise dış ticaret açığı, ihracattaki rekor seviyenin katkısıyla Kasım 2019’dan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti, bundan dolayı daha iyi gerçekleşen dış ticaret açığıyla birlikte cari dengenin ekim ayında oldukça sınırlı açık verebileceğini düşünüyoruz. Beklentiler cari açığın ekim ayında 350 milyon USD civarında gerçekleşebileceği yönünde, bu yönde bir açık gerçekleşirse ise 12 aylık kümülatif cari açık 27,5 milyar USD’den 30,8 milyar USD’ye çıkacak. Cari açık/GSYH oranı da %3,7 seviyesinden %4,2 seviyesine doğru yükselecek. Kasım ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerinde ise dış ticaret açığının altın ithalatının da etkisiyle 5,1 milyar USD gerçekleştiğini gözlemledik. Bu durum ise zayıf turizm gelirlerini de dikkate alınca cari açığın kasım ayında tekrar belirginleşeceğini gösteriyor. Turizm gelirinin zayıflığına rağmen bu yıl sonunu tarihi ortalamımıza yakın 35 milyar USD seviyelerinde bir cari açıkla sonlandırabileceğimizi değerlendirmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): Şirket piyasalarda meydana gelen dalgalanmaların hissede oluşturduğu fiyat nedeniyle azami 200mn TL’ye kadar hisse geri alım kararı alındığını duyurdu. Sasa hisseleri Cuma günü %9,99 yükseliş kaydetti.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Şekerbank’ın Uzun Vadeli Yerel ve Yabancı Para İhraççı Temerrüt Notu’nu “B-“, Kısa Vadeli Yerel ve Yabancı Para İhraççı Temerrüt Notu’nu “B”, Finansal Kapasite Notu’nu “b-“, Uzun Vadeli Ulusal Derece Notu’nu “BB+(tur)”, Sermaye Benzeri Tahvil Notu’nu “CCC” ve Destek Notu “5” olarak açıklayarak Banka’nın tüm notlarını teyit ettiğini bildirmiştir. Fitch Ratings ayrıca, Şekerbank’ın notları üzerindeki negatif izleme durumunu, Banka’nın ödenmiş sermayesini %60 oranında artırması üzerine kaldırdığını da açıklamıştır.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr), Teknosa (TKNSA, Sınırlı Negatif): 26.11.2020 tarihli özel durum açıklamasında, Holding’in portföyünde bulunan Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. (Teknosa) sermayesinin %10,28’ini temsil eden 11.310.508,61 TL nominal değerli payların borsada işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan pay satış bilgi formunun 25.11.2020 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul)’nun onayına sunulduğu kamuya duyurulmuştu.

Sabancı Holding’e ait Teknosa’nın 11.310.508,61 TL nominal değerli paylarının borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesi kapsamında ilgili paylar Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde borsada işlem gören niteliğe dönüştürülecektir. Teknosa’nın halka açıklık oranının artmasıyla sonuçlanacak bu işlem neticesinde elde edilecek gelir, Teknosa’nın gerçekleştirmeyi planladığı sermaye artırımında Sabancı Holding’in yeni pay alma haklarının kullanımından doğacak sermaye koyma taahhüdünün yerine getirilmesinde ve bu suretle özkaynaklarının güçlendirilmesinde kullanılacaktır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat seferberliği kapsamında ihracatçının hava kargo kullanımını artırmak ve lojistik maliyetlerini azaltmak için indirimli hava kargo taşımacılığına yönelik işbirliği anlaşması imzaladı. TİM’den yapılan açıklamaya göre, işbirliği kapsamında THY’nin lojistik markası Turkish Cargo, 22 ülkede 28 destinasyonda Türk ihraç ürünlerinin hava kargo ile taşınmasında %10 ile %30 arasında değişen oranlarda indirim uygulayacak. Anlaşma ile toplam 5 milyar doların üzerinde ek ihracat gelirine ulaşılabileceği belirtildi. (Kaynak: Reuters)

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka 119 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK’ya başvurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ALCAR.E, CMBTN.E, KONYA.E paylarında 07/12/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/12/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. SPK’nın 30/06/2020 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-30 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (KLNMA): Banka Yönetim Kurulu tarafından iştiraki Kalkınma Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından kurulacak ve yönetilecek olan Katılım Sermaye Fonu’na 25mn TL; Yüksek Teknoloji Fonu’na 15mn TL yatırım taahhüdünde bulunulmasına karar verilmiştir.

Verusa Holding A.Ş. (VERUS): Şirketin %40,75 oranındaki iştiraki Aldem Çelik Endüstri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 30.11.2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında; Şirketin 9,7mn TL tutarındaki mevcut sermayesinin geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere 4,6mn TL bedelsiz artırımla 14,2mn TL’ye çıkartılmasına karar verilmiş ve sermaye artırım işlemi 04.12.2020 tarihinde tescil edilmiştir. Bedelsiz sermaye artırım işlemleri sonucunda Şirketin 1,8mn TL nominal değerli pay elde etmiş olup, sermaye payı tutarı 3,9mn TL’den 5,8m TL’ye yükselmiştir.

Ayrıca Şirketin %100 oranındaki Bağlı Ortaklığı Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’nin 02.12.2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında; Şirketin 20mn TL tutarındaki mevcut sermayesinin 5mn TL nakit artırımla 25mn TL’ye çıkarılmasına karar verilmiş ve sermaye artırım işlemi 04.12.2020 tarihinde tescil edilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14,99 seviyesinde yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 251 milyar TL ile 90 milyar TL’si (%14,98 faizle) geleneksel repo ihalelerinden ve 161 milyar TL’si (%15 faizle) 1 hafta vadeli repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak cuma günü 34 milyar TL (%15’ten) haftalık repo ihalesi açtı. Sadeleşme politikası ile uyumlu olarak diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %0,91 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,90-%0,98 bandında hareketin ardından, %0,97 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, cuma günü günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 15 baz puan civarında yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20 baz puana varan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 60 baz puan civarında yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 90 baz puana varan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi