Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (7.01.2021)

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de Georgia’daki ikinci tur seçiminin Demokratları’ın üstünlüğü ile sonuçlanmasının ardından daha fazla teşvik beklentileriyle küresel risk iştahında pozitif bir görüntü var. ABD vadelilerinde bu sabah %0,5 civarında alıcılı bir seyir gözlenirken, MSCI Asya endeksinde yükselişler %1,5’e yaklaşmakta. Reflasyon temasıyla ABD on yıllık tahvil faizi ise %1’in üzerinde kalmaya devam ediyor. Diğer taraftan, Dolar’daki belirgin baskı da sürüyor. Dolar’ın küresel çapta zayıf seyrettiği öte yandan TL varlıklarına yönelik olumlu algının sürdüğü ortamda, Dolar /TL de halihazırda 7,33 civarından geçen 200 günlük ortalamasının altına kaymış durumda. Bu fiyatlamalar çerçevesinde BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dün, Akbank’ın 2021 yılına yönelik iyimser bir tablo çizmesinin verdiği destekle Bankacılık endeksi (XBANK) %3,15 oranında yükselmişti. Bu akşam da Garanti Bankası 2021 yılına yönelik beklentilerini açıklayacakken, bankacılık hisselerinde alımlar bugün de sürebilir. BIST 100 endeksi de gün içerisinde alıcılı bir seyir izleyebilir. Olası yükselişlerde sıralı hedefler olarak 1.525 ve 1.535 seviyeleri izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında siyasi gündem odaklı bir haber akışı içerisindeyiz, ABD’nin başkenti Washington’daki gelişmeler bir yandan izlenirken, Georgia’daki seçimlerde Demokratlar Senato’da çoğunluğu sağladı. Böylece Biden’ın politika alanı genişlemiş oldu. Bundan sonraki süreçte mali teşvikler, daha kapsamlı regülasyonlar ve vergi artışları görmemiz olası. Daha fazla mali desteğin enflasyonu yukarı çekebileceği beklentisiyle ABD 10 yıllıklarında da yukarı yönlü hareket gördük. Fed tutanaklarında üyelerin çoğunun enflasyon risklerinin aşağı yönlü olduğunu düşündüğü ve mevcut varlık
alımların hızının korunmasında hemfikir oldukları görüldü.

  • Dün küresel ölçekte nihai aralık ayı hizmet PMI verileri izlendi. Euro Bölgesi hizmet sektörü 2. ay üst üste daralma bölgesinde kaldı fakat kasıma göre görünüm daha iyi. 47,3 rakamı 46,4’e revize edildi. Ayrıca bölgeler arası farklılıklarda da dikkat çekmekte. İtalya’da 39,7’ye, İspanya’da 48’e, Fransa’da ise 49,1’e, Almanya’da ise 47’ye yükselmesine rağmen hizmet PMI’lar daralma bölgesinde kaldı. Büyük Britanya’da hizmet PMI 49,9’da kaldı fakat İskoçya ve İngiltere’de yeni kapanmalar hizmet PMI rakamlarına baskı yapacaktır. ABD’de hizmet sektörü PMI 55,3 seviyesine gerilemesi beklenirken 54,8 seviyesinde gerçekleşirken 50 eşik seviyesinin üzerinde büyüme bölgesindeki seyrini sürdürdü.
  • ABD’de cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi aralık ayına ilişkin özel sektör istihdam verisi takip edildi. İstihdam 123 bin azalırken, beklenti 100 bin kişi artması yönündeydi. İstihdam 8 ay sonrası ilk kez azalmış oldu. Veriye bakıldığında geniş ölçekli firmaları daha çok etkilendiği görülmekte. Geniş ve küçük ölçekli firmalar istihdamı azaltırken, orta ölçekli firmalar ise 37 bin kişiye istihdam yarattı. Cuma günü açıklanacak resmi veri için olumsuz bir referans olsa da bazen iki data ayrışabilmekte.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

  • ABD tarafında, TSİ 18’de aralık ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI endeksi verisi açıklanacak. Artan vakalara ve kısıtlamalara rağmen teşvik paketindeki olumlu gelişmeler, aşılanma sürecinin başlaması gibi olumlu faktörlerin beklentileri olumlu etkilemesiyle endeksin sınırlı gerilemeyle güçlü genişleme bölgesinde kalmaya devam etmesi beklenmekte. Bu kapsamda endeksin, aralıkta 55,9’dan 54,6’ya hafif gerilemesi bekleniyor. TSİ 16.30’da kasım ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi izlenecek. Bunun yanında, TSİ 16.30’da 2 Ocak haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek, verinin 800 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.
  • Euro Bölgesi’nde TSİ 13’te aralık ayına ilişkin öncü TÜFE verileri takip edilecek. Öncü veriye göre deflasyonist bölgede kalması beklenmekte. Böylece TÜFE 4 aydır üst üste deflasyonist bölgede kalmış olacak ki son toplantısında ECB düşük enflasyona ve büyümeye yönelik varlık alım programlarını genişletmişti. Yıllık bazda TÜFE’nin -%0,3’ten -%0,2’ye yükselmesi, çekirdek TÜFE’nin ise yıllık %0,2 seviyesinde gerçekleşerek yatay seyretmesi bekleniyor. Diğer yandan, Almanya’da TSİ 10’da kasım ayına ilişkin fabrika siparişleri verisi takip edilecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da Ticaret Bakanlığı tarafından bu yılın ilk çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi yayınlanacak. Ayrıca TSİ 17’de aralık ayına ilişkin DHMİ uçuş istatistikleri takip edilecek. DHMİ kasım ayına ilişkin yolcu istatistiklerine göre, aylık bazda dış hat yolcu sayısı mevsimselliğin de etkisiyle %45,4 düşerken, geçen senenin aynı ayına göre %70,1 düşük kamıştı. Özelikle, mevsimsel etkilerin yanında, aralık ayında mutasyon özellikli virüs vakaları nedeniyle İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’ya uçuşların karşılıklı durdurulmasının etkisiyle dış hat yolcu sayısındaki düşüşün sürmesi beklenebilir.
Bugün TCMB rezerv, DTH ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 31 Aralık haftasında bireysellerin ve tüzellerin farklı davrandığı görülmekte. Toplam DTH miktarı yaklaşık 0,19 milyar USD arttı. Bireysel DTH 1,23 milyar USD artarken, kurumsal DTH 1,04 milyar USD azaldı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı ise %55,8’den %55,3’e geriledi. TL kredilerde haftalık %0,45 artış, YP kredilerde haftalık %0,16 azalış görülürken, toplam krediler ise kur etkisinden arındırlmış olarak %0,24 arttı.
  • TCMB rezervleri geçen hafta brütte ve nette azaldı. TCMB Analitik Bilanço verisine göre 31 Aralık haftasında dış varlıklar 96,7 milyar USD’den 95,3 milyar USD’ye gelerek 1,4 milyar USD geriledi. Bunun neticesinde toplam rezervin 94,6 milyar USD’den 93,2 milyar USD’ye gerilediğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,4 milyar USD arttı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 15,5 milyar USD seviyesinden 13,7 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.

İç talepteki seyri görebilmek açısından seyrettiğimiz verilerden biri de otomobil satışları verisi. Otomobil satışları aralık ayında aylık %25,4, yıllık bazda %14 arttı. Önceki gün açıklanan geçici dış ticaret verilerinde ithalatta %6,1 aylık artış gördük. Otomobil satışlarındaki özellikle ithal satışlardaki artış ve ithalattaki bu artışı dikkate aldığımızda aşırı kredi genişlemesinin yarattığı iç talebin halen etkisini göstermekte. Bu açıdan bu rakamlar iç talebin ithalat kanalıyla cari dengeye bir süre daha baskı yapabileceğini göstermekte.

ŞİRKET HABERLERİ

İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR, Nötr): 24 Kasım 2020’de yapılan özel durum açıklamasında belirtilen 2. Yüksek Fırın’daki planlı onarım çalışmaları tamamlanmış olup, ilgili fırının devreye alınma çalışmalarına başlanmıştır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda Banka’ya verilen 110,1mn TL idari para cezası sonrasında başlanan yargı sürecinde İş Bankası’nın açtığı itiraz davası kabul edilmiş ve cezanın iptaline karar verilmişti. Bu süreçle bağlantılı olarak Ticaret Bakanlığı tarafından yeniden başlatılan denetimin neticesinde ilgili Bakanlık tarafından, yürürlükteki Kanun hükümleri çerçevesinde Banka’ya 110,1mn TL idari para cezası tebliğ edilmiştir.

İş GYO (ISGYO, Nötr): Şirket, İstanbul Çekmeköy’de bulunan 15,3bin m2 alana sahip arsadaki Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş.’ye ait %32,8 oranındaki mülkiyet payının 7,9mn TL+KDV bedel üzerinden satın alınmasına ve satın alma bedelinin tapu devir tarihinde peşin olarak ödenmesine karar verilmiştir.

Tat Gıda (TATGD, Sınırlı Pozitif): Süt ve süt ürünleri iş kolunda stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda, Şirketin uzun vadeli iş planları çerçevesinde, ana faaliyet konusu olan ve toplam karlılık içinde daha yüksek paya sahip olan salça ve konserve ürünleri iş koluna odaklanılmasına, süt ve süt ürünleri iş kolundaki tüm varlıkların satışına karar verilmiştir. Bu kapsamda, Şirket ilişkili tarafları arasında yer almayan CLA Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. (“Alıcı”), Çallı Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Garantör”) ile Şirket arasında, Şirketin süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlıklarının devredilmesine ilişkin bir varlık satış sözleşmesi imzalanmıştır. İşlem kapsamında Bursa’daki Mustafakemalpaşa Üretim Tesisi ve Aydın’daki Söke Üretim Tesisi ile bu tesislerin üzerinde bulunduğu gayrimenkuller, söz konusu tesislerde bulunan makine ve ekipmanlar, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm fikri haklar, alan adları ve sosyal medya hesapları, stoklar, ilgili iş kolu çalışanları, ilgili teşvik belgeleri ve iş koluyla bağlantılı bazı tedarik ve alt yüklenici sözleşmeleri Alıcı’ya devredilecektir. Bu çerçevede süt ve süt ürünleri iş kolundaki faaliyetlerimiz satış işlemlerinin tamamlanmasını takiben sonlandırılacaktır. Toplam satış bedeli KDV hariç 240mn TL olup, bu tutarın 105mn TL’si Gayrimenkullerin Bedeli, 51,8mn TL’si Kapanışta devre konu olabilecek tüm stoklar için 30 Eylül 2020 verileri dikkate alınarak öngörülen Tahmini Stoklar Değeri ve bakiye 83,2mn TL ise diğer devre konu varlıkların satış bedeli olarak belirlenmiştir. Söz konusu Tahmini Stok Değerinin yaklaşık 20mn TL’lik kısmını oluşturan mamul niteliğindeki stokların Alıcı’ya veya doğrudan üçüncü şahıslara devri konusu Kapanış aşamasında kesinleşecektir. Devir nedeniyle Alıcı’dan 30mn TL tutarında kesin teminat mektubu alınmıştır. Satış Bedelinden çalışanlarla ve stoklarla ilgili düzeltmeler yapıldıktan sonra kalan kısım ve hesaplanacak KDV tutarı, kapanış 45 gün içinde gerçekleşmezse taraflarca mutabık kalınan oranda faiz eklenmek suretiyle, Kapanış Tarihi’nde tahsil edilecektir. Şirketin 30.09.2020 tarihli kamuya açıklanan finansal tablolarında satışı gerçekleşecek olan tüm varlıklara ilişkin net defter değeri yaklaşık 155mn TL olarak hesaplanmaktadır. Satış bedeli belirli düzeltmelere tabi olduğundan ve mamul stoklarının devredilip devredilmeyeceği Kapanışta kesinleşeceğinden, devir nedeniyle oluşacak kar tutarı bu aşamada sağlıklı bir şekilde hesaplanamamaktadır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) projesi kapsamında Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (VKGYO, Sınırlı Pozitif) ait projenin Banka Genel Müdürlük hizmet binası olarak kullanılması planlanan 52 katlı bloğunda yer alan 4,8bin m²’lik yerin 73mn TL’ye satın alınmasına ilişkin Banka ve Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı arasında sözleşme imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 11 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, zam pompa fiyatına ortalama 7 kuruş olarak yansıyacak. Kalan 4 kuruşluk kısım ise devreye alınan Eşel Mobil sistemi gereği ÖTV gelirinden karşılanacak. (Kaynak: AA)

Otomotiv: Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2020 Aralık’ta önceki yılın aynı ayına göre %15,2 artışla 104,293 adede yükseldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2020 yılında bir önceki yıla göre ise %61,3 artışla 772,788 olarak gerçekleşti. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kafein Yazılım (KFEIN): Şirket Micro Focus’un Bütünleşik Veri Analitiği ürünü olan Vertica için İş Ortaklığı Programı kapsamında “Reseller Partner Programı” sertifikasyonlarını tamamlayarak, Micro Focus Platin Partner’ı olmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,00 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 246 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama hatfalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak çarşamba günü 30 milyar TL (%17’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Sadeleşme politikası ile uyumlu olarak diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,96 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,94-%1,05 bandında hareketin ardından, %1,04 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde sınırlı değişimlerle görece yatay seyir gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 5 baz puana varan sınırlı değişimler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi