Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (31.08.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’de önemli makro veriler takip edildi. 195bin artması beklenen ADP özel sektör istihdamı 177bin seviyesinde açıklanırken, %2,4 olarak beklenen 2. çeyrek büyümesinin ise %2,1 seviyesinde gerçekleştiği bildirildi. Ekonomide soğumaya işaret eden veriler Fed’in bir sonraki toplantısında faiz artışlarını durdurabileceği beklentisini kuvvetlendirdi. Bu ortamda Amerikan Borsaları %0,1-0,5 arasında yükseliş kaydettiler. Dolar Endeksi (DXY) 103’ün altına sarktı. Buna paralel EURUSD yükselişine devam etti ve 1,0950 direncini test etti. Avrupa piyasaları ise genel olarak negatif bölgedeydi. Euro Stoxx 50 endeksi %0,3 gerilemeyle günü sonlandırdı. Yurtiçinde Borsa İstanbul ise tatil sebebiyle işlemlere kapalıydı. Bu sabah Amerikan ve Avrupa vadelileri artıda. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,3 civarında ekside. Salı günü ulaştırma hisseleri öncülüğüne günü %0,4 düşüşle kapatan BİST-100’ün bu sabah alıcılı bir görüntüyle güne başlaması bekliyoruz. Bugün yurtiçinde 2. çeyrek büyümesi izlenecek. Avrupa Bölgesinde TÜFE, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Fed’in özellikle yakından takip ettiği PCE deflatör (çekirdek dahil) ile kişisel gelirler/harcamalar ise takip edilecek diğer verileri arasında.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, ağustos ayı ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Ağustos ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam artışı, 371 bin kişi seviyesinden 177 bin kişi seviyesine beklentilerin (195 bin kişi) üzerinde gerileyerek son beş ayın en düşük seviyesinde kaydedildi, bunun yanında bir önceki ayın verisi de 47 bin kişi yukarı yönlü revize edildi. Söz konusu veri, Fed’in faiz artışlarının etkisiyle istihdam piyasasının kısmi soğuma işaretleri gösterdiğine işaret etti. Detaylara bakıldığında, özel sektör istihdam artışının (154 bin kişi artış) büyük kısmının hizmet sektörü altında eğitim ve sağlık hizmetleri (52 bin kişi), ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri (45 bin kişi) ve eğlence ve konaklama sektörü (30 bin kişi) kaynaklı olduğu görülürken, hizmet sektöründe bazı sektörlerde (finansal hizmetler) istihdam artışı veya azalışı olmadığı gözlendi, bunun yanında, madencilik sektörü 5 bin kişilik sınırlı istihdam artışı kaydederken, inşaat sektöründe 6 bin kişilik sınırlı artış gözlendi, imalat sanayinde ise beş aylık istihdam düşüşünün ardından ağustosta 12 bin kişilik sınırlı istihdam artışı kaydedildi. Diğer yandan, ağustosta yıllık ücret artış hızı %6,2’den %5,9 seviyesine yavaşladı ve böylece Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Bunun yanında, ABD’de istihdam piyasası verilerinden, temmuz ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi izlendi. Temmuz ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi, Fed’in faiz artışlarının etkisiyle zayıflama sergiledi, bu kapsamda 9,17 milyondan 8,83 milyon seviyesine gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş sergiledi ve böylece Mart 2021’den bu yana en düşük seviyede kaydedildi. Açılan iş sayısının beklentilerin üzerinde gerilemesi, firmaların iş gücü talebinin ivme kaybının devam ettiğine işaret etmekle birlikte pandemi öncesi seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kaldı ve ABD ekonomisinde sıkı iş gücü piyasası görünümünün devam ettiğine dair görüşleri destekledi.

Öte yandan, ABD’de bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme revize verisi takip edildi. ABD’de bu yılın ikinci çeyreğinde ülke ekonomisinin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda büyüme hızı %2,4 seviyesinden %2,1 seviyesine hafif aşağı yönlü revize edildi. Ülke ekonomisi birinci çeyrekte ise yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %2 oranında büyüme sergilemişti. Söz konusu aşağı yönlü revizede, özel stok yatırımları ve konut dışı sabit yatırımlardaki aşağı yönlü revizyon belirleyici oldu. Öte yandan, ikinci çeyrekte tüketim harcamalarının büyüme hızı ise %1,6 seviyesinden %1,7 seviyesine hafif yukarı yönlü revize edildi.

Ayrıca Fed’in önemli bir enflasyon göstergesi olarak takip ettiği yıllıklandırılmış çeyreklik bazda kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin (çekirdek dahil) bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin revize verileri açıklandı. Yıllıklandırılmış çeyreklik bazda PCE fiyat endeksi, bu yılın ikinci çeyreğinde %2,2’den %2,5 seviyesine hafif yukarı yönlü revize edilirken, çekirdek PCE fiyat endeksi ise %3,8’den %3,7 seviyesine hafif aşağı yönlü revize edildi. Böylece PCE fiyat endeksi birinci çeyrekteki %4,1’den %2,5 seviyesine yavaşlarken, çekirdek PCE fiyat endeksi de birinci çeyrekteki %4,9’dan %3,7 seviyesine yavaşlayarak enflasyonist baskıların hafiflediğine işaret etti.

Ayrıca ABD’de ağustos ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi, 114’den 106,1 seviyesine gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetti. Detaylara bakıldığında, ağustosta tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan cari koşullar endeksi, 153’ten 144,8 seviyesine gerilerken, geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmelerini yansıtan beklentiler endeksi ise 88’den 80,2 seviyesine geriledi. Ankette tüketiciler genel olarak artan fiyatlardan, özellikle de gıda ve benzin fiyatlarından endişeli olduklarına işaret etti. Ayrıca istihdam beklentilerine bakıldığında, daha fazla sayıda tüketicinin iş bulmanın zor olduğunu belirttiği gözlendi. Ayrıca ağustos ayında tüketicilerin, enflasyon beklentileri önümüzdeki 12 aylık dönemde ortalama bazda yükseldi.

Bunun yanında, ABD’de konut piyasası verilerinden, haziran ayı S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksinin aylık bazda artış hızı %1’den %0,9 seviyesine hafif yavaşlarken, yıllık bazda ise düşüş hızı %1,7’den %1,2 seviyesine yavaşlamakla birlikte düşüşünü dördüncü aya taşıdı. Özellikle, Fed’in faiz artışlarına devam etmesiyle yükselen mortgage faizlerinin etkisiyle konut fiyatlarında zayıflama gözlenmekte.

Avrupa tarafında ise, Almanya’da eylül ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi, yüksek seyreden enflasyonun, tüketiciler üzerinde baskı oluşturmasıyla -24,6’dan -25,5 seviyesine hafif geriledi ve böylece mayıs ayından bu yana en düşük seviyede kaydedildi. Detaylara bakıldığında, alt endekslerden gelir beklentileri endeksi, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle 6,4 puan düşüşle -11,5’e gerilerken, satın alma eğilimi endeksi ise 2,7 puan düşüşle -17’ye gerileyerek geçen yılın yaz döneminden bu yana en düşük seviyelerde seyretti, ekonomik görünüm endeksi ise  9,9 puan düşüşle -6,2 seviyesiyle rekor düşük seviyede gerçekleşti. Özellikle, ECB’nin faiz artışlarına devam etmesinin etkisiyle endeksin negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan, ECB’nin para politikasına da yön veren enflasyon verilerinden, Almanya’da ağustos ayı öncü TÜFE verileri takip edildi. Almanya’da manşet TÜFE, aylık bazda haziranda ve temmuzda %0,3 oranında artışın ardından ağustos ayında da beklentilerle uyumlu olarak %0,3 oranında artış sergiledi, yıllık bazda ise %6,2’den %6,1 seviyesine hafif geriledi. Ayrıca yıllık bazda çekirdek TÜFE ise ağustosta bir önceki aya benzer şekilde %5,5 seviyesinde gerçekleşti.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından temmuz ayı dış ticaret dengesi verisi yayınlandı. Temmuzda aylık bazda ihracattaki kısmi düşüşün yanında ithalattaki belirgin artışın etkisiyle dış ticaret açığında sert artış gözlendi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre temmuzda ihracat aylık %4,5 azalarak 20,7 milyar USD ile 2022 yılı ortalamasının (21,2 milyar USD) hafif altında gerçekleşti, ithalat ise aylık %11,9 artışla 31,6 milyar USD’ye yükseldi ve 2022 yılı ortalamasının (30,3 milyar USD) üzerinde kaydedildi, ithalatta rekor seviye ise ocak ayında 33,6 milyar USD seviyesiyle kaydedilmişti. Arındırılmış verilere göre dış ticaret açığı hazirandaki 6,5 milyar USD’den temmuzda 10,9 milyar USD seviyesine yükseldi, dış ticaret açığı ocakta ise 12,5 milyar USD ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

  • Arındırılmamış verilere göre ise, aylık bazda ihracat haziranda aylık %3,7 oranında gerilemeyle 20,8 milyar USD seviyesinde gerçekleşmesinin ardından temmuzda da aylık %3,7 oranında düşüşle 20,1 milyar USD seviyesine gerileyerek düşüşünü ikinci aya taşıdı. Aylık ihracat martta ise %26,9 oranında artışla 23,6 milyar USD seviyesine yükselerek rekor seviyede gerçekleşmişti, 2022 yılı aylık ortalaması ise 21,2 milyar USD seviyesindeydi. İthalat ise aylık bazda haziranda %23,8 oranında belirgin düşüşle 26,1 milyar USD seviyesine gerilemesinin ardından temmuzda %23,9 oranında belirgin artışla 32,3 milyar USD seviyesine yükseldi. İthalatta 2022 yılı aylık ortalaması 30,3 milyar USD seviyesindeydi. Aylık ithalatta rekor seviye ise 34,2 milyar USD seviyesiyle mayıs ayında görülmüştü. Temmuzda ithalattaki artışta, altın ithalatındaki sert yükselişin yanında enerji ithalatındaki belirgin yükselişin belirleyici olduğu gözlenmekte. Temmuzda dış ticaret açığı ise aylık %134,1 oranında sert artışla 5,2 milyar USD’den 12,2 milyar USD seviyesine yükseldi, 2022 yılında aylık ortalama dış ticaret açığı 9,1 milyar USD seviyesindeydi, aylık dış ticaret açığı rekor seviyeye ise 14,3 milyar USD ile ocak ayında ulaşmıştı.
  • Dış ticaret verilerine 12 aylık kümülatif bazda bakıldığında ise, ihracat 251,7 milyar USD’den 253,2 milyar USD seviyesine yükselirken (kümülatif ihracat rekor seviyeye 255,9 milyar USD seviyesiyle ocak ayında ulaşmıştı), ithalat ise 371 milyar USD’den 374 milyar USD seviyesine yükseldi, ithalat rekor seviyeye ise mayıs ayında 376,5 milyar USD seviyesiyle ulaşmıştı. Dış ticaret açığı da temmuzda 119,3 milyar USD’den 120,8 milyar USD seviyesine yükseldi. Enerji ithalatı aylık bazda temmuzda %15,9 artışla 5 milyar USD seviyesine yükselirken, altın ithalatı ise temmuzda aylık %42,3 oranında sert artışla 2,8 milyar USD seviyesine yükseldi.
  • Aylık bazda temmuzda ihracattaki düşüşte, fasıllar bazında miktarsal değişim olarak bakıldığında, motorlu kara taşıtları, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar, kıymetli taşlar ve metaller (altın), demir ve çelik, inorganik kimyasallar, elektrikli makina ve cihazlar, örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı, mobilyalar, yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler ve eczacılık ürünlerinin öne çıktığı görülmekte. Aylık bazda temmuzda ithalattaki artışta ise, fasıllar bazında miktarsal değişim olarak bakıldığında, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar, kıymetli taşlar ve metaller (altın), motorlu kara taşıtları, mineral yakıtlar ve yağlar (enerji ürünleri), elektrikli makina ve cihazlar, demir ve çelik, plastik ürünleri, hava taşıtları ve bunların aksam ve parçaları ve alüminyum ve alüminyumdan eşyaların belirleyici olduğu gözlenmekte.
  • İhracata ve ithalata bölgeler ve ülkeler bazında bakıldığında, ihracatta temmuzda aylık bazda AB dışı ülkelere yönelik ihracattaki düşüşün AB ülkelerine yönelik ihracattaki düşüşten daha fazla olduğu görülüyor. Temmuzda özellikle Diğer Avrupa (AB Hariç), Yakın ve Orta Doğu, Diğer Asya, Diğer Afrika ve Kuzey Afrika bölgelerine en fazla ihracat düşüşlerinin olduğu gözlenmekte. Ülkeler bazında ihracatta en fazla düşüşler ise; ABD, Rusya, İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İsrail’de görüldü. İthalatta ise, temmuzdaki artışta AB dışı ülkelerden yapılan ithalat, özellikle Diğer Avrupa (AB Hariç), Diğer Asya ve Kuzey Amerika bölgeleri belirleyici olurken, AB ülkelerinden ithalattaki artışın daha sınırlı kaldığı görülüyor. İthalatta ülkeler bazında ise, en fazla artışlar, altın kaynaklı olarak İsviçre başta olmak üzere, Çin, Almanya, Rusya, ABD, Fransa ve İtalya’da görülüyor.
  • Günlük ihracat verilerine göre ise, ağustos ayında mevcut tempoda gidilmesi durumunda aylık ihracatın yaklaşık 20-21 milyar USD seviyesinde gerçekleşerek bir önceki aya kıyasla görece yatay seyrettiği ve böylece 2022 yılı aylık ortalamasına yakın geldiğini öngörmekteyiz.

Ayrıca TÜİK tarafından ağustos ayı ekonomik güven endeksi verisi yayınlandı. Güven endekslerinin alt kalemleriyle hesaplanan ekonomik güven endeksi ağustos ayında aylık %5,2 oranında düşüşle 99,28’den 94,14’e gerileyerek Temmuz 2022’den bu yana en düşük seviyede kaydedildi ve 100 iyimserlik eşik değerinin altındaki seyrini ikinci aya taşıdı. Ağustosta aylık bazda ekonomik güven endeksinin düşüşünde, perakende ticaret sektörü güven endeksinin %0,4, inşaat sektörünün %0,7, hizmet sektörünün %1,7, reel kesim güven endeksinin %0,3 ve tüketici güven endeksinin ise %15,1 düşüş kaydetmesi etkili oldu.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, Fed’in özellikle aylık bazdaki fiyat gelişmelerinin seyri kapsamında takip ettiği PCE deflatör (çekirdek dahil) temmuz ayı verileri ile kişisel gelirler ve harcamalar temmuz ayı verileri TSİ 15.30’da takip edilecek. Öncesinde açıklanan temmuz ayında manşet TÜFE aylık bazda beklentilerle uyumlu olarak bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gerçekleşirken, yıllık bazda zayıflayan baz etkisiyle de %3’ten %3,2 seviyesine hafif yükselmişti, bununla birlikte Mart 2021’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü. Gıda ve enerji fiyatlarını dışlayan çekirdek TÜFE ise, temmuzda aylık bazda beklentilerle uyumlu olarak bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gerçekleşirken, yıllık bazda da %4,8’den %4,7 seviyesine gerilemişti ve böylece Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü. Temmuzda PCE deflatörün aylık artış hızının bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gelmesi ve yıllık bazda ise %3’ten %3,3 seviyesine hafif yükselmesi, çekirdek PCE deflatörün artış hızının da aylık bazda bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda ise %4,1’den %4,2 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor. Temmuzda kişisel gelirlerin aylık bazda artış hızının bir önceki aya benzer şekilde %0,3 seviyesinde gerçekleşmesi ve kişisel harcamaların aylık bazda artış hızının ise %0,5’ten %0,7 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de istihdam piyasası verilerinden, 26 Ağustos haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek. Son açıklanan haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 240 bin kişi seviyesinden 230 bin kişi seviyesine gerilemeyle beklentilerin (240 bin kişi) altında gerçekleşerek son üç haftanın en düşük seviyesine gerilemişti, bunun yanında tarihsel ortalamaların altında düşük seviyelerde seyretmişti ve iş gücü piyasasında sıkı görünüme işaret etmeyi sürdürmüştü.

Bunun yanında, TSİ 10.15’te Atlanta Fed Başkanı Bostic’in ve TSİ 16’da Boston Fed Başkanı Collins’in konuşmaları, Fed’in para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, piyasaların odak noktasında TSİ 14.30’da ECB’nin 26-27 Temmuz tarihli toplantısına ilişkin tutanakların yayınlanması olacak. ECB, son toplantısında faizleri beklentilerle uyumlu olarak 25 baz puan artırmakla birlikte gelecek kararlarla faizlerin yeteri kadar kısıtlayıcı olacağına işaret etmişti. Karar metninde, önümüzdeki döneme ilişkin olarak Banka’nın gelecekteki kararlarının, enflasyonun %2’lik orta vadeli hedefe zamanında geri dönmesini sağlamak için, gerekli olduğu sürece faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı seviyelerde belirlenmesini sağlayacağını ve uygun kısıtlama seviyesini ve süresini belirlemek için verilere bağlı bir yaklaşımın izlenmeye devam edileceği belirtilmişti. Ayrıca çekirdek enflasyonun genel olarak yüksek olmaya devam ettiği vurgulanmıştı. Faiz kararının ardından konuşan ECB Başkanı Lagarde ise, eylül ayında faiz indirimine gitmeyeceklerini, eylül ayında faiz artışı da olabileceğini veya pas da geçebileceklerini söylemişti. Bu kapsamda, Banka’nın bu hafta yayınlanacak son toplantı tutanaklarında, Banka’nın gelecek dönemde izleyeceği para politikasına yönelik olası yeni sinyaller yakından izlenecek.

Ayrıca ECB’nin para politikasına da yön verecek olan enflasyon verilerinden, Euro Bölgesi’nde ağustos ayı öncü TÜFE verileri TSİ 12’de takip edilecek. Euro Bölgesi’nde manşet TÜFE aylık bazda haziranda %0,3 oranında artışın ardından temmuzda aylık bazda beklentilerle uyumlu olarak %0,1 oranında düşüşle son altı aylık dönemde ilk kez düşüş kaydederken, yıllık bazda da beklentilerle uyumlu olarak %5,5 seviyesinden %5,3 seviyesine gerilemişti ve böylece Ocak 2022’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü. Buna karşın çekirdek TÜFE ise, haziranda aylık bazda %0,4 artışın ardından temmuzda aylık %0,1 düşüşle beklentilerin altında düşüş sergilerken, yıllık bazda ise bir önceki aya benzer şekilde %5,5 seviyesinde gerçekleşmişti ve böylece mart ayında ulaştığı rekor seviye olan %5,7 seviyesine yakın seyrini sürdürmüştü. Böylece temmuz ayı itibarıyla yıllık bazda çekirdek TÜFE, 2021 yılından bu yana ilk kez manşet TÜFE’nin üzerinde kaydedilmişti. Ağustosta ise bölgede manşet TÜFE’nin aylık bazda %0,4 oranında artış sergilemesi ve yıllık bazda ise %5,3’ten %5,1 seviyesine hafif gerilemesi beklenirken, çekirdek TÜFE’nin ise yıllık bazda %5,5’ten %5,3 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor.

Diğer yandan, Fransa’da bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi nihai verileri TSİ 09.45’te açıklanacak. Fransa ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde ve bu yılın ilk çeyreğinde %0,1 oranında sınırlı büyümeyle durağana yakın seyir kaydetmesinin ardından, bu yılın ikinci çeyreğinde ise öncü verilere göre %0,5 oranında büyüme kaydederek beklentilerin (%0,1 büyüme) üzerinde büyüme sergilemişti ve böylece 2022 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en güçlü büyüme görülmüştü.

Bunun yanında, TSİ 14.30’da ECB Yönetim Kurulu Üyesi Schnabel’in ve TSİ 10.15’te BoE Başekonomisti Pill’in konuşmaları, ECB’nin ve BoE’nin para politikalarına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından izlenecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyüme verileri yayınlanacak. Ekonomi, başta özel ve kamu tüketimi olmak üzere yatırım kaleminin de desteğiyle 1. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 ile Bloomberg beklentisi olan %3,5’in üzerinde büyüme gerçekleştirmişti, geçen yılın son çeyreğinde ise yıllık büyüme %3,5 seviyesinde kaydedilmişti. 1. çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, çeyreksel bazda %0,3 büyüme sergileyerek bir önceki çeyreğe göre yavaşlama kaydetmekle birlikte son iki çeyrekte büyüme gözlenmişti. Çeyreksel bazda geçen yılın üçüncü çeyreğinde %0,1 oranında daralmanın ardından geçen yılın son çeyreğinde %0,9 oranındaki büyüme ile söz konusu daralma telafi edilmişti. Bloomberg Anketi’ne göre ikinci çeyrekte ise ekonominin, medyan tahmini olarak çeyreklik bazda %2,3 seviyesinde ve yıllık bazda %3,1 seviyesinde büyümesi bekleniyor.  

Ayrıca TSİ 10’da TÜİK tarafından temmuz ayı hizmet üretici fiyat endeksi yayınlanacak. Haziran ayında hizmet üretici fiyat endeksinin artış hızı aylık bazda %2,99’dan %9,57 seviyesine belirgin hızlanırken, yıllık bazda ise Aralık 2021’den bu yana en düşük seviye olan %65,47’den %68,90 seviyesine yükselmişti.

Ayrıca TSİ 14’te TCMB tarafından geçen haftaki PPK toplantısına ilişkin özeti ve TSİ 17’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Eylül-Kasım dönemine ilişkin İç Borçlanma Stratejisi Raporu yayınlanacak.

Diğer yandan, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Gen İlaç (GENIL, Nötr): JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.(JCR Eurasia Rating) tarafından yapılan Kredi Derecelendirmesi sonucunda Şirket’in; Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notu AA+ (Stabil Görünüm) ve Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Kurum Kredi Rating Notu ise BB (Negatif Görünüm) olarak belirlenmiştir.

Girişim Elektrik (GESAN, Nötr): Şirket Başarı Solar Enerji Üretim A.Ş.’den güneş enerjisi santral projesinde kullanılmak üzere ‘Muhtelif sayıda ve özellikte transformatör, hücre köşk grubu ve solar kablo’ tedariki konusunda sipariş almıştır. Siparişin bedeli 997bin USD’dir. (Güncel baz USD/TL kuru ile siparişin toplam bedeli 26,5mn TL’dir.)

Tekfen Holding (TKFEN, Pozitif): Daha önce planlanan stratejik plan ve bu kapsamda yapılması planlanan yatırımların ilk aşaması olarak, bağlı ortaklıklarından Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin terminalcilik faaliyetinde global ve yerel rekabet karşısında sektördeki yerini korumak ve sektörde yaşanan köklü değişimlere uyum sağlamak amacıyla şirketin Ceyhan tesislerinde gerçekleştirilmek üzere; Bölgemizde ve Türkiye’de tahıl ürünlerinin öneminin artması nedeniyle oluşan müşteri talebinin karşılanması için yaklaşık 12mn USD tutarında, 60 bin ton kapasiteli “Tahıl Depo Yatırımı”, Türkiye’de ve bölgemizde Sıvı Terminalciliğinde güçlü bir konuma gelmek ve güncel olarak oluşan müşteri taleplerini karşılamak adına gerçekleştirilecek, kademeli olarak yatırımı planlanan yüksek kapasiteli Yeni Tank Çifliği projesinin ilk etabı olarak yaklaşık 15mn USD tutarında, 57,5 bin m3 “Bitkisel Yağ Tank Yatırımı” yapılmasına karar verilmiştir. İlgili yatırımlar aracılığıyla mevcut tesislerin sürekliliğini ve verimliliğini sağlamak, terminal işkolunda yeni ürün ve hizmet deseni ile rekabet gücünü arttırmak hedeflenmektedir.

Öte yandan, Şirket bilançosunda satış amaçlı sınıflandırılan duran varlıklar hesabında yer alan; İstanbul – Zeytinburnu İlçesinde kayıtlı toplam 17bin m² arsanın satışı, 26.07.2023 tarihinde Özak GYO (OZKGY, Sınırlı Pozitif) ile yapılan satış vaadi sözleşmesi çerçevesinde 29.08.2023 tarihinde 744,1mn+KDV bedel karşılığında gerçekleşmiştir.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr): Ülker Bisküvi’nin gerçekleştireceğini bildirdiği tahsisli sermaye artırım işleminde, 27,3mn TL nominal değerde kaydi bakiye, Şirketin talebi üzerine 29.08.2023 tarihinde borsada işlem görmeyen statüde ihraç edilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: BDDK, 2023 yılının Temmuz ayına ait Bankacılık Sektörü verilerini açıkladı. Buna göre; Bankacılık sektörünün temmuz ayı net dönem karı bir önceki aya göre %27,6 oranında azalarak 43,3 milyar TL’ye gerilemiştir. Kurdaki yatay görüntüyle ticari karda önemli düşüş yaşanması, dönem etkisiyle gerileyen iştirak gelirleri ve artan personel giderleri karın aylık bazda düşmesinde önemli etkenler olmuştur. Temmuz ay karı ile birlikte bankacılık sektörünün Ocak – Temmuz 2023 dönemi karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %41,2 artarak 293,4 milyar TL’ye çıkmıştır. (2022 yılı karı 431,6milyar TL) Diğer yandan, aylık bazda kamu bankalarının karı %6,7 azalarak 10,5 milyar TL’ye düşerken, özel sektörün karı %32,5 oranında gerileyerek 32,8milyar TL’ye inmiştir. Yıllık bazda; özel bankaların karı %49,2 oranında artarak 229,5milyar TL’ye çıkarken, kamu bankalarının karı %18,2 oranında artış göstermiş ve 63,9milyar TL’ye çıkmıştır. Mevduat faizlerindeki düşüşe karşın artan TL mevduat miktarıyla birlikte TL mevduata verilen faizlerde aylık bazda %19,9’luk yükseliş yaşanmıştır. Diğer yandan, kredi faiz gelirleri ise %16,6 oranında yükselmiştir. Menkul kıymetlerden alının faiz geliri de %33,6 oranında artarken, bankacılık sektörünün net faiz gelirleri temmuz ayında önceki aya göre %13,4 oranında artmış ve 38,3milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Net ücret ve komisyon gelirleri de %20,5 ile güçlü bir büyüme kaydetmiş ve bu kalemden 27,5milyar TL gelir yazılmıştır. Bankacılık sektörünün karşılık giderleri %51,4 oranında düşerek 20,4milyar TL’ye gerilemiş ve karı desteklemiştir. Öte yandan, ticari karın %62,5 oranında düşerek 27,3 milyar TL’ye gerilemesi ve operasyonel giderlerin %15,7 oranında artarak 40,1milyar TL’ye çıkması karın düşmesinde önemli faktörler olmuştur. Temmuz ayında TL krediler aylık bazda %3 oranında (İlk yarı ort. %4,6) büyürken; tüketici kredilerindeki büyüme %2,1 olmuştur. Kredi kartlarında ise yüksek artış hızı devam etmiş ve bu kalemdeki yükseliş %8 olarak gerçekleşmiştir. Kobi kredilerindeki büyüme ise %1,3’e düşmüştür.(İlk yarı ort. %5,7) Fonlama tarafında bakıldığında, TL mevduatlarda %7,9 büyüme gözlenirken, Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı ise %80,1 ile 290 baz puan azalmıştır. Bankacılık sektörünün temmuz ayı net faiz marjı %3 olarak gerçekleşmiştir. Sektörün ortalama özsermaye ve aktif karlılığı sırasıyla %29,8 ve %2,7 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı %1,60 ile önceki aya göre hafif gerilerken, sermaye yeterlilik oranı 74 baz puan artarak %18,70 olmuştur.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

CW Enerji (CWENE): Şirket, orta ve uzun vadeli finansman ihtiyacını karşılanmak ile likiditeyi artırma amacıyla, sahibi olduğu Antalya OSB 1.Kısım’da yer alan Betonarme Fabrika ve Arsa niteliğindeki Taşınmaz’ın Ziraat Katılım Bankası A.Ş’ye, Sat-Geri Kirala yöntemi ile satılıp, eş zamanlı olarak geri kiralanmasına, kira süresi sonunda mülkiyetin geri alınmasına, varlıkların satışı yöntemi yerine, şirket çıkarları çerçevesinde bu şekilde finansman sağlanmasına karar vermiştir. Bu kapsamda 847mn TL bedel karşılığında söz konusu taşınmaz Şirket tarafından Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’ye satılmıştır. Finansal Kiralama Sözleşmesi kapsamında Şirket tarafından söz konusu taşınmazın Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’den 36 ay vadeli, eşit taksit ödemeli, toplam 22,5mn USD anapara ödemeli olacak şekilde kiralanarak, son kira bedelinin vade tarihinde Taşınmaz’ın mülkiyetinin Şirket tarafından geri alınmasına karar verilmiştir.

Europower Enerji (EUPWR): Şirket’in, Sakarya Elektrik Dağıtım tarafından 28/07/2023 tarihinde gerçekleştirilen ”SEDAŞ-DAM-103-23-442 İKN 4.Grup Beton Köşk Ve Hücre Alımı” konulu ihaleye katıldığı ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti. Sakarya Elektrik Dağıtım tarafından şirkete işin Şirket uhdesinde kaldığına dair komisyon karar yazısı ve 01/09/2023 tarihinde imzalanmak üzere sözleşme daveti iletilmiştir. Sözleşme bedeli KDV hariç 1,34mn USD’dir) (Güncel baz USD/TL kuru sözleşme toplam bedeli KDV hariç 35,6mn TL’dir.)

İzdemir Enerji (IZENR): Şirket’in sermayesine %100 oranında iştirak ettiği doğrudan bağlı ortaklığı İzdemir Solar Enerji A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde Şirket tarafından “devir alınması” suretiyle, Şirket bünyesinde birleşilmesine karar verilmiştir.

Rubenis Tekstil (RUBNS): Rubenis Tekstil, 2. Organize Sanayi bölgesinde İplik fabrikasının yanında yer alan ve 3. Etap GES projesi için ayrılan alanı “Hazir Giyim ve Konfeksiyon” fabrikası olarak değerlendirmek üzere karar almış olup, alan üzerinde kısa bir süre önce fabrika binasının inşaatı başlatılmıştır. Hazir Giyim ve Konfeksiyon fabrikasının ilavesiyle birlikte Rubenis Tekstil, tam entegre olarak pamuktan başlayarak nihai ürüne ulaşıp katma değerli ürünler sunacaktır. Yeni fabrika ile beraber fabrikaların toplam arsası 200bin metrekareye, kapalı alanı ise 100bin metrekareye ulaşacaktır.

Oncosem Onkolojik (ONCSM): Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yaklaşık 1 aylık ihtiyacını karşılayacak, “kemoterapi uygulama pompa seti alım ” sözleşmesi 283,5 bin TL bedelle imzalanmıştır.

Panelsan (PNLSN): Şirket’in 16/08/2023 tarihli Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde iş hacmini ve kârlılığını arttırmak amacıyla; stratejik öneme sahip Ankara – Polatlı İlçesi sınırları içinde bulunan Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde bir adet fabrika arsası satın alınması ile ilgili sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu arsa, mevcut üretim tesislerine bitişik vaziyettedir. İleride oluşacak fırsatlara göre üzerinde tasarrufta bulunulacaktır.

Papilon Savunma (PAPIL): Şirket, T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Türkiye genelinde kullanılmakta olan Otomatik Parmak ve Avuç İzi Teşhis Sistemi’nin 31.12.2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere parçalı bakım ve onarımı işi için 2,6mn TL+KDV tutarlı sözleşme imzalamıştır. Sözleşmenin, söz konusu sistemin sürekliliği kapsamında verilecek olan bakım hizmeti ve yedek parça ihtiyaçlarını da kapsadığı açıklanmıştır.

Tatlıpınar Enerji (TATEN): Şirket’in, daha önce lisansını almış olduğu, mevcut üretim sahasında gerçekleştireceği 33,6 MW RES kapasite artışı yatırımının finansmanı için Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile yürüttüğü finansman görüşmeleri olumlu sonuçlanmıştır. Bu kapsamda Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile 10 yıl vadeli maksimum 20,8 EUR tutarında kredi sözleşmesi imzalanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,81’den %22 seviyesine yükseldi. TCMB salı günü 1 milyar TL’lik (%25’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 5 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, salı günü verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 60 baz puana yaklaşan düşüşler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana varan düşüşler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!