Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.01.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Çin’de ortaya çıkan ve birçok ülkede görülen koronavirüs salgını ile ilgili endişeler devam ediyor. Diğer yandan borsa endekslerinde dün başlayan tepki yükselişi, Trump yönetiminin, ABD havayollarına Çin uçuşlarını durdurması yönünde bir çağrısı olmadığını belirtmesi ile bir miktar arttı. Dün S&P500 endeksi %1 oranında primle kapatırken, beklentilerden iyi kar açıklayan Apple ile birlikte Nasdaq endeksi %1,4 oranında değer kazandı. Bu sabah da ABD vadelilerinde alıcılı görüntü devam ediyor. Asya’da ise bugün açılan ve satıcılı bir görüntü sergileyen Hong Kong dışında genel olarak toparlanma eğilimi gözleniyor. Küresel borsa endekslerindeki olumlu görüntüyle bağlı olarak BIST100 endeksi de güne %0,8 (Dün piyasalar kapandıktan sonra yakın vadeli Kontrat’ta yaklaşık bu oranda yükseliş yaşandı.) civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yaşanan düşüşlerin ardından aylık ortalamasına yakınsayan endeks bugün alıcılı bir görüntü – yurtdışı piyasalarda belirgin bir bozulma gözlenmedikçe- sergileyebilir. Bu akşam Fed faiz kararı  (değişiklik beklenmiyor) ve Başkan Powell’ın konuşması bulunuyor. Fed, son toplantısında bekleme sinyali vermişti.

MAKROEKONOMİ

Dün teknoloji hisseleri kaynaklı Wall Street dört ayın en kötü performansından toparlanırken, Asya borsalarında bugün karışık bir seyir gözleniyor. Hong Kong piyasaları ise tatilden %2,5’in üzerinde düşüşle döndü.  Çin vadelileri, Japonya ve Güney Kore’de endeksler yükseldi. Trump yönetimi, ABD havayollarına Çin uçuşlarını durdurması yönünde bir çağrısı olmadığını belirtti. Çin’de virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 132’ye yükselirken, enfeksiyon kapan insan sayısı, 5.974 oldu. Apple beklentilerden iyi kar açıklarken, bugün GE, Boeing ve Facebook ile Samsung’ın kar açıklamaları izlenecek. Petrol fiyatları da %1,2 civarında artıda ve 60,2 dolar seviyesinde bulunuyor. OPEC’in ise, virüs salgınının petrol piyasasındaki aşağı yönlü riskleri artırması halinde petrol arz kesintilerini uzatabileceklerini veyahut artırabileceklerini belirttiği gözleniyor.

Bugün piyasaların odağında TSİ 22’de Fed’in yılın ilk faiz kararı ve TSİ 22.30’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği milletvekilleri Brexit anlaşmasını oylayacak. Trump, ABD, Meksika ve Kanada arasında yapılan USMCA ticaret anlaşmasını Beyaz Saray’da düzenlenecek törenle imzalayacak.

  • Geçen sene 3 toplantı üst üste indirilen faizler sonrası Fed, son toplantısında bekleme sinyali vermişti. Dolayısıyla bugün fonlama faizinde hedef aralığı olan %1,50-%1,75 seviyelerinde herhangi bir değişiklik beklenmemekte. Daha önceki açıklamalarında Powell, ekonominin şu anki durumu için faiz oranlarının uygun olduğunu vurgulamıştı, fakat son toplantıdan bu yana aşağı yönlü riskler artmakta. Dolayısıyla karar metninde son dönemdeki gelişmelerin nasıl yorumlandığına dair ipuçları aranacak. Dün de bahsettiğimiz üzere virüs salgınının ekonomileri olumsuz etkileme olasılığı, Fed’in faiz indirimi tahminlerinin öne çekilmesine neden olduğu görülüyor. Piyasa katılımcıları ekim ayının sonuna kadar Fed’den 25 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatlamaya başlamış durumda bulunuyor.
  • NAFTA’nın yerini alacak USMCA anlaşması bugün imzalanacak. NAFTA’dan farklı olarak uygulama süresi ve otomobil sektöründeki uygulanması açısından farklılıklar içermekte. NAFTA’da otomobil ticaretinin gerçekleşmesi için %62,5 oranında parçaların Kuzey Amerika’da üretilmesi gerekliği, USMCA ile %75’e çıkmakta. Böylece Meksika’nın Asya pazarından olan otomobil ticaretinin azaltılması hedeflenmekte. Ayrıca USMCA’ya taraf olan ülkeler 6 yılda bir gözden geçirilmek zorunda, anlaşma uzatılmadığı takdirde de 16 yıl sonunda yürürlükten kalkacak.

Yurtiçi tarafta ise, TSİ 10’da ocak ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi izlenecek. Kasım ayında 91,3 seviyesinde olan ekonomik güven endeksi aralık ayında %2,6 oranında artarak 93,8 seviyesine yükselmiş ve bu seviye Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçmişti. Alt kalemleri olan tüketici güven ve reel kesim güven endeksindeki ılımlı artışla birlikte ekonomik güven endeksinin yeni yıla toparlanmasını sürdürerek başlaması beklenebilir.

Dün ABD verilerinin tüketici tarafında karışık bir sinyal verdiğini izledik.

  • ABD’de dayanıklı tüketim mal siparişleri aralıkta %2,4 artmasına rağmen askeri mallar hariç tutulduğunda azalarak yılı güçsüz bir şekilde kapattı. İmalat tarafındaki çoğu parça için siparişler düştü. Ayrıca temel sermaye malları da yaklaşık %1 düştü ki, bu gösterge, yatırım ortamına ilişkin bir gösterge. Geçen sene zayıf imalat sektörünün etkilerini ekonomiye yansımasını azaltan tüketici harcamaları bu sene için gereken katkıyı yapamayabilir. ABD ekonomisinin büyümesi açısından geçici ticaret anlaşmasının etkileri kritik önemde olacak.
  • ABD’de Conference Board tüketici güven endeksi ocakta 5 ayın en yükseği olan 131,6’ya yükseldi. Cari durumu yansıtan endeks ise 5 puan artarak 175,3’e yükseldi. Beklentiler endeksi ise 100’den 102,5’e yükseldi. ABD ekonomisinde işsizlik oranı tarihi düşük seviyelerde bulunuyor, fakat yatırım seviyeleri artmazsa büyüme tarafı sıkıntı yaşayabilir. Zira her ne kadar Çin ile ABD ticaret anlaşması aşağı yönlü riskleri hafifletse de 2020 seçimleri belirsizlik yaratmakta. Yine de dayanaklı tüketim malları verisinin belirttiğinin aksine tüketiciler yıla sağlam bir giriş yaptı, fakat ne kadar daha böyle devam edebileceği soru işaretleri yaratmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif): Rekabet Kurulu, 03.05.2018 tarihli  sayılı kararı ile şirket ve kararda yer alan diğer şirketler nezdinde soruşturma açılmasına karar vermişti. Rekabet Kurulu’nun 23.01.2020 kararına göre, şirkete herhangi bir idari para cezası verilmediği duyurulmuştur.

Koç Holding (KCHOL, YKBNK, Nötr): Şirket tarafından 30.11.2019 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş. hisselerinin devirlerine ilişkin yapılan özel durum açıklamasında belirtilen ön koşullara ilişkin olarak, Rekabet Kurumu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu hisse devirlerine izin verildiği bildirilmiştir. Hisse devrinin tamamlanmasına yönelik 30.11.2019 tarihli açıklamada belirtilen diğer onay süreçleri devam etmekte olup, konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarla Şirket tarafından paylaşılacaktır.

Koza Altın (KOZAL, Nötr): 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile Karapınar Projesi için tahmin edilen maden kaynağı 1.16 g/t altın tenörlü 9,6mn ton mineralize kayaç olup hesaplanan altın içeriği yaklaşık olarak 358 bin onstur. Potansiyel Maden Kaynaklarının yapılan ilave arama çalışmaları ile makul ölçüde potansiyel maden kaynakları kategorisinden belirlenmiş maden kaynağına yükseltilmesi beklenebilir. Yatırımcılar, Maden Kaynakların tamamının veya bir kısmının Maden Rezervine dönüştürülememe ihtimali konusunda dikkatli olmalıdırlar. Maden kaynağının bir bölümünün veya tamamının nihayetinde Maden Rezervine dönüştürüleceğinin herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Maden kaynağı maden rezervi değildir ve ekonomik değerlendirmelerde hesaba alınması uygun değildir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Yönetim Kurulu’nca, pazar koşullarına bağlı olarak Kazakistan’ın Aktau ve Atyrau şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorin ve benzin fiyatlarında bugünden geçerli olmak üzere indirime gidildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 13 kuruş, benzinde ise 10 kuruş olarak yansıdı. Buna göre, Ankara’da ortalama 6,41 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,28 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 6,35 liradan 6,22 liraya, İzmir’de 6,42 liradan 6,29 liraya indi. Kaynak: Dünya

Rekabet Kurumu: Rekabet Kurumu, sigorta pazarında faaliyet gösteren sekiz şirket hakkında yürüttüğü soruşturmayı sonuçlandırarak, rekabeti bozucu eylemlerde bulunduğuna hükmettiği beş şirkete para cezası verdi. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan 23 Ocak tarihli karar metninde Allianz Sigorta, Dubai Starr Sigorta, Ergo Sigorta, Eureko Sigorta ve Sompo Japan Sigorta’ya 2018 gelirlerinin belirli oranlarında ceza verildiği ifade edildi,ancak parasal tutarlar belirtilmedi. Şirketler kararı temyiz edebilecekler.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Arena Bilgisayar (ARENA): İştiraki olan Online Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş.’nin stratejik yeniden yapılandırılması, operasyonel maliyetlerin azaltılması ve çoklu satış yapısının bütünleştirilerek daha efektif hale getirilmesi amacıyla, Online Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş.’nin ticari mevcudiyeti ve faaliyetlerini devam ettirmekle birlikte internet satış platformu olan “yukko.com”  üzerinden son kullanıcılara gerçekleştirilmekte olan perakende satışlarının sonlandırılmasına karar verilmiştir.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding (IEYHO): Sermayesinin tamamı Şirkete ait olan bağlı ortaklığı Metemteks Sentetik İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 27 Ocak 2020 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında sermayesinin 17,3mn TL’den 22mn TL’ye yükseltilmesine ilişkin karar dün itibarıyla tescil olmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,90 seviyesinden %10,83 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 29,5 milyar TL ile 17 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 12,5 milyar TL ise %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, risklerin stabilize olmasıyla %1,58 seviyelerinden %1,66’lara doğru yükselmiş durumda.

Dün TL faizler, küresel risk iştahındaki sınırlı toparlanma ile düşüş gösterdi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 15 baz puanlık düşüşle %10,22 seviyesine geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün ocak ayı borçlanma programını TLREF’e (Türk Lirası gecelik referans faiz oranı) endeksli kağıt ihalesi ile tamamladı. Piyasaya 2,15 milyar TL; kamuya ise 450 milyon TL satış gerçekleştirdi. Hazine böylece bu ay piyasaya hedefinden 6,8 milyar TL fazla satarken; kamuya ise hedefine 1,2 milyar TL eksik borçlandı. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıl vadeli %4,88 oranlı 6 ayda bir kupon ödemeli kira sertifikası ihracından toplam 2,93 milyar TL borçlandı.