Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.06.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Düşük momentumda da olsa risk iştahındaki zayıflık devam ediyor. Dün ekside kapatan ABD borsalarını takiben Asya tarafında da kısmi baskı gözlemliyoruz. ABD vadelilerindeki tepki ise cılız. Majör merkez bankalarının piyasayı destekleyici adımlarının yarattığı iyimserlik arka planda kalmaya devam ederken; jeopolitik riskler, G20 zirvesine yönelik beklentisizlik ve dün akşam Powell’ın ekonomik risklere değinmesi riskli varlılara olan talebi azaltıyor. Kar satışlarının da etkisiyle Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu sabah hafif baskı altındayken, TL net bir yön çizemiyor. TL’deki görüntü ve yurtdışındaki zayıflığın düşük şiddette olması nedeniyle BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Yurtdışındaki satışlar derinleşmedikçe, risk primimizde yaşanan iyileşmeye bağlı olarak endeks 94,9bin desteğinin üzerinde kalıp 96binli seviyeleri hedeflemek isteyebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD ve Çin liderinin cumartesi günkü görüşmesi öncesi küresel piyasalar temkinli modunu sürdürüyor. Fed yetkilileri ise temmuz ayı Fed toplantısında agresif bir şekilde faiz indirimi bekleyen bazı piyasa katılımcılarının beklentilerini törpüledi. Bugün küresel ve yerel ekonomide veri takvimi sakin bir görünümde.

Fed Başkanı Jerome Powell dünkü konuşmasında ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin arttığını vurguladı. Nitekim dün açıklanan ABD tüketici güveni ve konut verileri de beklentileri karşılayamadı. Ek olarak Powell, enflasyondaki düşüşün umulandan daha kalıcı olabileceğini ve enflasyon eğilimlerinin, para politikasında gevşeme için bir argüman olduğunu belirtti.

  • Gelecek ayki Fed toplantısında neredeyse kesinleşen 25 baz puanlık olası faiz indirimi ardından piyasa katılımcıları, yılın geri kalanında ekstra 2 faiz indirimine daha olasılık vermeyi sürdürüyor. Ancak Powell’ın, Fed’in, verileri yakından izlediğini ve buna uygun davrandığını söylemesi ve bekleyip görmek istediklerini çünkü son dönemdeki değişikliklerin son derece hızlı olduğunu vurgulaması, temmuz ayı Fed toplantısında 50 baz puan gibi agresif bir indirim bekleyen bazı piyasa katılımcılarının beklentilerini zayıflattığını görüyoruz. Powell, 10 Temmuz’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yarı yıl konuşması gerçekleştirecek, temmuz ayındaki Fed toplantısı ise ayın sonunda bulunuyor.

ABD-Çin görüşmelerinde ise ticaret gerilimleri kapsamında anlaşma sağlamalarına yönelik piyasa beklentilerinin azaldığını gözlemliyoruz.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ABD-Çin arasındaki tarife artırımlarının global ekonomik aktivitede büyük bir azalış getirebileceğini, global ekonomiden hali hazırda dengelenme, istikrar işaretleri alınsa da risklerin aşağı yönlü olmaya devam ettiğini vurguladı. IMF, ABD-Çin arasındaki tarife savaşlarının küresel GSYH’ı 2020’de %0,5 oranla 455 milyar dolar azaltacağını tahmin ediyor.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de mayıs ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi açıklanacak. ABD’de nisanda dayanıklı tüketim malları siparişleri -%2,1 oranında gerilemişti. Söz konusu düşüş, geçen yılın ekim ayındaki -%4,4 oranındaki gerileme ve bu yılın şubat ayındaki -%2,6 oranındaki gerilemenin ardından en sert üçüncü düşüş olarak kayıtlara geçmişti. Dayanıklı tüketim malları siparişlerinin, mayısta -%0,1 oranında gerilemesi beklenmekte.

Bunun yanında, TSİ 12’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch’in ve TSİ 12.15’de İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney’in konuşmaları piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. Ayrıca bugün TSİ 14’de Çekya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Çekya Merkez Bankası’nın mevcut durumdaki %2 seviyesindeki politika faizini sabit tutması bekleniyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayii (BANVT): Şirketin %100 hissesine sahip olduğu, Hollanda’da yerleşik, Nutrinvestment B.V. ünvanlı bağlı ortaklığından olan 450.000 EUR tutarında ticari alacağın, 450.000 EUR nominal sermayeye tekabül eden toplam 9.000 yeni pay çıkarılması suretiyle sermayeye ilave edilmesi ve yeni çıkarılan payların şirket tarafından edinilmesine karar verilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları, Nijerya’nın Port Harcourt şehrini Afrika’da 56. destinasyon olarak uçuş ağına ekledi. Türk Hava Yolları Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, seferler, İstanbul-Port Harcourt-İstanbul olmak üzere haftada dört gün karşılıklı icra edilecek. Nijerya’da Lagos, Kano ve Abuja şehirlerinin ardından Port Harcourt ile dünya çapındaki uçuş ağını 311 destinasyona çıkaran THY, Afrika Kıtası’nda en fazla noktaya uçan hava yolu olarak liderliğini sürdürüyor. Kaynak: AA

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka tarafından yurtdışında nitelikli kurumsal yatırımcıya satılmak üzere, 5 yıl vadeli 150 milyon ABD doları değerinde tahvil ihracı gerçekleştirilmiş olup, işlem bedeli 25.06.2019 tarihinde Banka hesaplarına aktarılmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Gıda: Türkiye Şeker Fabrikaları’ndan yapılan yazılı açıklamada, “50 kilogramlık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %16 artırılarak (KDV hariç) 3,57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir” denildi. Ayrıca, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) kuru çaya %15 zam yaptığını açıklamıştı.

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu’nun 13/06/2019 tarihinde izahnamesini onaylaması çerçevesinde, Derlüks Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ihraç edilecek toplam 11mn TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa’da “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile beher pay için 2,66 TL fiyattan 27-28/06/2019 tarihlerinde DERAS.HE (ikincil piyasada işlem kodu DERAS.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ulusoy Un (ULUUN): Rekabet Kurulu tarafından, 13.06.2019 tarih 19-21/305.M sayıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması hakkındaki Kanun’un 4.maddesinin ihlal edilip edilmediğini tespiti amacıyla aralarında şirketin de yer aldığı çeşitli kuruluşlar hakkında aynı kanunun 41.maddesi uyarınca soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Bilindiği üzere, Rekabet Kurumu tarafından bu yönde bir soruşturma açılmış olması, soruşturmaya konu teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu kesin olarak ihlal ettikleri, Kanun kapsamında kati bir ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmemektedir.

Konfrut Gıda (KNFRT): Şirketimiz 2019 yılı için planlanan biokütle kaynaklı proses buharı enerji santralini ve meyve işleme kapasite artışlarını Haziran ayı içerisinde devreye almıştır. Devreye alınan yatırımlar, şirketimizin geçmiş yıllarda oluşturduğu kapasite artışlarına tamamlayıcı unsur olup, enerji maliyetlerini düşürme ve üretim tonajlarını arttırma hedeflerimizi destekleyecektir.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,83 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası piyasayı toplamda 87,2 milyar TL ile 72 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 15,2 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dar bir bantta %2 seviyesinin etrafında salınmaya devam ediyor.

ECB Başkanı Draghi’nin geçen hafta güvercin açıklamalarda bulunması ile piyasalarda ECB’nin bu yıl faiz indirimine gideceği beklentilerinin artmasıyla Almanya 10 yıllık hazine tahvili faizlerinde yeni rekor düşük seviyeler görüldü. Bu kapsamda, Almanya’da 10 yıllık hazine tahvillerin faizi -%0,33 ile yeni rekor düşük seviyelere geriledi.

Yurtiçi tahvil piyasasında, verim eğrisinin özellikle kısa ve uzun vadeli taraflarında kısmi yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 8 baz puanlık artışla %19,49 seviyesine yükselirken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 48 baz puanlık düşüşle %17,12 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 20 baz puanlık artışla %16,40 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin