Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret savaşları fiyatlamalarda belirleyici olmaya devam ederken, Brexit belirsizliği ve bazı makro verilerin zayıf gelmesinin de etkisiyle dün küresel büyüme endişelerin arttığını gözlemledik. ABD on yıllık tahvil faizi %2,30’un altına kayarak son iki yılın en düşük seviyesine kadar geriledi. Petrol (Brent) ise %4 oranında sert bir düşüş kaydetti. Orta vadeli ortalamalarının altında işlem gören ABD borsaları da dün yine ekside kapattılar. Bu sabah ise dünkü sert satışların bir tepkisi görülse de görünüm zayıf. Asya tarafında Çin borsa endeksleri hafif de olsa baskı altında… Dün petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve İVME Finansman Paketi’nin bazı şirketlere getirdiği hareketlilikle %1,1 oranında değer kazanan BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Halihazırda ülke risk primimizin (5 yıllık CDS: 519) yükseldiği ortamda, olası alımlarda endeksin 85bin seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayamayacağını düşünüyoruz. Geri çekilmelerde ise 84,1bin desteğinin altında baskı belirginlik kazanabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD dayanıklı mal siparişleri ve İngiltere perakende satışlar verisinin takip edileceği haftanın son iş gününe, ABD ile Çin arasında derinleşen ticaret geriliminin ve Brexit’e ilişkin artan belirsizliklerin küresel büyüme görünümünü baskılayabileceği beklentisiyle başlıyoruz. Dün ABD ve Euro Bölgesi tarafında açıklanan beklentilerden zayıf mayıs ayı imalat PMI verileri de büyüme endişelerini canlı tutuyor. 1. çeyrekte önde gelen bazı ekonomilerde ılımlı bir toparlanma gözlemlemiştik, mayıs ayına ait veriler ise 2. çeyrekte bu temponun sürmediğine işaret ediyor. Bu arada Japonya Merkez Bankası’nın takip ettiği taze gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon, nisan ayında 3 yılın en yükseğinde açıklanarak yıllık %0,6 artış sergilese de hedef %2 seviyesinin altında kalarak teşviklerin süreceğine işaret ediyor.

Neticede piyasalarda G-20 toplantısı öncesinde iki ülke arasında yeni bir ticaret görüşmelerinin yeniden gündeme gelmesinin düşük bir ihtimal olarak değerlendirildiğinin gözlenmesiyle borsalardaki satış baskısı devam etmekte. Dolar endeksi dün 2 yılın en yüksek seviyesi olan 98,3’ü gördükten sonra bugün sabah saatlerinde 97,8’lerde. ABD 10 yıllıkların faizi, %2,30 seviyesinin altına sarkarak 17 ayın en düşük seviyelerine gevşedikten sonra bugün sabah saatlerinde %2,32’lerde ve Brent petrolün varil fiyatı da 70 doların altına gerilemiş durumda.

  • ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun dün yaptığı konuşmada, daha fazla sayıda ABD şirketinin Huawei ile bağlarını koparacaklarına inandıklarını belirtmesi; ABD’nin, Güney Kore’ye Huawei ürünlerini kullanmaması yönünde baskı yaptığına ve Panasonic şirketinin, belirli parçaların Huawei Technologies’e satışını durdurması, küresel risk iştahını baskılayan önemli gelişmeler olarak öne çıkıyor.

Dün ECB’nin faiz toplantısına ilişkin tutanakları da piyasalar tarafından takip edildi. Tutanaklarda, Avrupa ekonomisinin yılın ikinci yarısında beklenildiği gibi toparlanamayacağı görüldü ki bu da ekonomide beklenen toparlanmaya yönelik güvenin azaldığına işaret etti.

Veri takviminde bugün TSİ 15.30’da ABD’de nisan ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi açıklanacak. Martta %2,8 oranında artış gösteren dayanıklı tüketim malları siparişlerinin, nisanda ise -%2 oranında gerilemesi beklenmekte.

TSİ 11.30’da ise İngiltere’de nisan ayına ilişkin perakende satışlar verisi açıklanacak. İngiltere’de perakende satışlar martta aylık bazda %1,1 oranında artmıştı. Özellikle, geçen yılın aralık ayında -%0,9 oranında gerilemenin ardından, toparlanmaya geçen aylık bazda perakende satışlar, bu yılın ocak ayında %0,8, şubat ayında %0,6 ve mart ayında ise %1,1 oranlarında artmıştı.

Yurtiçi tarafta ise, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın, “İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi” adı verilen imalatçı ve ihracatçı şirketlere destek sağlayacak kredi paketinin detaylarını açıkladığı basın toplantısı dikkatle takip edildi. Bakan Albayrak, söz konusu paketin ithalata bağımlı, dış açık veren sektörlere yönelik olacağını belirtti. Bakan Albayrak, ihracata dayalı katma değerli bir modeli benimseyeceklerini ve geçen ay açıkladıkları yapısal dönüşüm adımları kapsamında kredilerin belirlenen stratejik alanlara yönlendirileceği ile alakalı stratejiyi ifade ettiklerini hatırlattı. İVME Finansman Paketi, 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek ve bu kapsamda, ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı veren ve ihracat potansiyeli en yüksek olan sektörlere finansman sağlanacak. Stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak. Bu kapsamda, üç ana faaliyet alanına üç kamu bankası katılımıyla bu yılsonuna kadar 30 milyar TL’lik bir finansman sağlanmış olacak. Desteklenecek üç ana faaliyet alanı, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirlendi.

  • Albayrak, 2018 yılı mayıs ayında yaklaşık 58 milyar dolara ulaşan cari açığın bu yıl mart ayı itibarıyla 13 milyar doların altına gerilediğini, haziran ayından itibaren Türkiye ekonomisinin cari fazla vereceğini öngördüklerini ve bunun yanında, yılın ilk çeyreğinden itibaren çeyrek bazlı resesyon sürecinin geride kalacağını, yılın ikinci yarısından itibaren çok net bir şekilde ekonomide dengelenmenin görüleceğini ve büyüme tarafında daha pozitif ivmeyi görmeye başlayacaklarını ve işsizlikte en kötünün geride bırakıldığını da belirtti.

Yurtiçinde dün açıklanan verilere göre, reel sektör güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre 6,6 puan azalarak 98,9 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise mayısta bir önceki aya göre 5,3 puan azalarak 94,7 puana düştü. Mayıs ayında, kapasite kullanım oranı ise, bir önceki aya göre 1,3 puan artarak 9 ayın en yüksek seviyesi olan %76,3’te gerçekleşti.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Carrefoursa (CFRSA, Nötr): CarrefourSA’nın 53 şehirde 29’u hiper olmak üzere 612 market, 500 bin metrekare satış alanı ve 165 milyon müşteriye ulaştığını söyleyen CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu Kartallıoğlu, 120 milyon TL’ye varan yatırıma imza atacaklarını ve market sayımızı 640’a çıkaracaklarını kaydederek, “Yatırım bütçemizin yarısını dijital odaklı projelere ayırıyoruz. Sağlıklı Yaşam trendini takip ediyoruz, ürün gruplarımız arasında organik, glutensiz, diyabetik, vegan ürünlere yönelimin olduğunu biliyor bu ürün gruplarına özel projeler geliştiriyor, sektörde alışveriş tercihlerine yön veriyoruz. Mevcut, sürdürülebilir gelişim doğrultusunda ihtiyaç duyduğumuz alanlarda görevlendirmek üzere 2019’da 500 kişiye istihdam sağlayacağız” şeklinde konuştu. Kaynak: Dünya

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka 644,9 milyon Euro ve 323,5 milyon ABD Doları tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasını imzalamıştır. Dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan sendikasyon kredisinin, en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti; Euro dilimi için Euribor+%2,40, ABD Doları dilimi için Libor+%2,50 olarak gerçekleşmiştir.

Halkbank (HALKB, Nötr): Sermaye Piyasası Kurulu’nun 27.09.2018 tarih ve 47/1101 sayılı toplantısı ile onaylanan, yurtiçinde halka arz edilerek ve halka arz edilmeksizin 15 milyar Türk Lirası’na kadar ihraç edilecek borçlanma araçları limiti kapsamında; nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihraç edilen 61 gün vadeli, 312.000.000.-TL nominal değerdeki finansman bonosunun satışı tamamlanmıştır. Bononun takası 23.05.2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif):  Şirket tarafından dün Sasa Polyester payları ile ilgili olarak 5,07 – 5,29 TL fiyat aralığından 1mn TL nominal değerli, 5,2mn TL tutarlı pay alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sonucunda Şirket’in sahip olduğu toplam pay 4,2mn TL nominal değere, %0,5069 orana ulaşmıştır. Şirket 22.11.2017 tarihli yönetim kurulu kararı kapsamında toplam 15,7mn TL’lik alım yapmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin, Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan ifadelerine göre Enerji Girişim Sermaye Fonu ile ilgili şunları söyledi: Enerji Girişim Sermaye Fonu’na aktarılacak ilk aday projeler belli oldu. Enerji Girişim Sermaye Fonu’na kapasiteleri 1,500-2,000 megavat civarında 4-5 doğalgaz ve hidroelektrik santrali aktarılabilecek. Yaklaşık 2 milyar dolar proje yükünün mevcut ortaklarla çözüm bulunamaması ve yapılandırma konusunda ilerleme sağlanamaması nedeniyle Enerji Girişim Sermaye Fonu’na aktarılması hedefleniyor. Kaynak: Reuters

Havacılık: Bloomberg’de yer alan habere göre İstanbul Havalimanı’nın ortaklarından bazıları, 11 milyar dolar değer biçilen havalimanındaki paylarını satmak için ABD’li yatırım bankası Lazard ile anlaştı. İki kaynağın verdiği bilgilere göre Fransız Vinci SA ve Fransız Aeroports de Paris ile onun Türk birimi TAV Havalimanları (TAVHL, Sınırlı Pozitif) da satış ile ilgilenenler arasında. Kaynak: Bloomberg

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Halk GYO (HLGYO, Nötr) – Vakıf GYO (VKGYO, Nötr) Adi Ortaklığı (%50/%50) ile hayata geçen Bizimtepe Aydos projesi bünyesinde yer alan depolu işyeri niteliğindeki gayrimenkul,  01.06.2019 tarihinden itibaren, aylık 1.800 TL+KDV bedel ile bir gerçek kişiye müşterek olarak kiralanmıştır. Kira sözleşmesi 3 yıllık süre için olup, yeni dönem (yıllık) kira artışının, her yıl Mayıs ayında, 12 aylık (TÜFE+ÜFE) ortalaması oranında uygulanmasına karar verilmiştir.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin haftalık repo ihalelerine geri başlamasıyla birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti kademeli bir şekilde gerilemeyi sürdürüyor.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,84 seviyesinden %24,55 seviyesine geriledi. Merkez Bankası, piyasayı toplamda 69,7 milyar TL ile 44 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden (%24); geri kalanı olan 25,7 milyar TL’si (%25,5) de koridorun üst bandından olacak şekilde fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, ticaret gerilimi ve Brexit’e dair endişelerle artan güvenli liman talebinin yanı sıra, Fed’in, faiz politikası konusunda sabırlı yaklaşımıyla dün 17 ayın en düşük seviyeleri olan %2,29 seviyesine kadar gevşedi. Artan güvenli liman talebi ve zayıf gelen Euro Bölgesi PMI verileri ile birlikte Almanya ve İngiltere 10 yıllıkların faizi de yaklaşık 2 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Yurtiçi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinin kısa vadeli tarafında sınırlı artış gözlenirken, uzun vadeli tarafında ise kısmi düşüş gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 20 baz puanlık sınırlı artışla %25,92 seviyesine yükselirken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi değişmeyerek %22,27 seviyesinde yatay seyretti.10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 8 baz puanlık kısmi düşüşle %19,67 seviyesine geriledi.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin