Sabancı Holding 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (24.05.2019)

Sabancı Holding ilk çeyrek dönemsel karı beklenti üzerinde…

Finansal hizmetler, enerji, çimento, sanayi, perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren holdingin portföyündeki en önemli kısmı bankacılık oluşturuyor. 1Ç19 döneminde grubun karı yıllık bazda yüzde 8 düşüş göstermiştir. Sabancı Holding, 1Ç19’da 1 milyar 57 milyon TL kar açıklamıştır. Dönemsel kar üzerinde açıklanmıştır; piyasanın beklentisi 794 milyon TL, bizim beklentimiz ise 790 milyon TL seviyesindeydi. Karın beklenti üzerinde gerçekleşmesinde ilk çeyrekte enerji segmentinde gerçekleşen beklenti üzeri güçlü karlılık artışı ile bankacılık tarafında Akbank’ın beklenti üzeri karı etkili olmuştur.

Bankacılık dışı sektörlerde; enerji tarafında Enerjisa karını geçen yılın aynı dönemine göre %23 oranında artırmış ve 297 milyon TL olarak açıklamıştır. Çimento sektöründe ise, inşaat bağıl sektör olması itibariyle ilgili sektörde iç talepteki daralma ve girdi maliyetlerindeki artış çerçevesinde meydana gelen yavaşlama ilgili grup şirketlerinin karlılığını çeyreksel ve yıllık bazda azaltsa da Akçansa ve Çimsa’nın karının beklentilerin üzerinde gerçekleştiği görülmektedir.

Bankacılık sektöründe Akbank’ın net ücret ve komisyon gelirleri ile beklenti üzerinde ticari kar elde edilmesi bankanın karlılığını desteklese de bankanın yıllık bazda %64 oranında daralan enflasyona endeksli menkul değer getirisi karı baskılayıcı etkiye neden olmuştur. Banka, bu dönemde 1 milyar 413 milyon TL net konsolide kar elde etti. Bu kar piyasa beklentisi olan 1 milyar 340 milyon TL’nin ve bizim beklentimiz 1 milyar 360 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN