Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (23.01.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Çin’deki virüs salgını ile ilgili endişelerle Asya borsa endeksleri bu sabah satıcılı bir görüntü sergilemekteler. Yarın başlayacak ve yaklaşık bir hafta sürecek Çin’deki yeni yıl tatili öncesinde Şanghay endeksindeki %2’lik kayıp düşüşlere öncülük ediyor. Virüs salgını şu aşamada ciddi bir boyutta değil. Çin borsalarında tatilden önceki son işlem günü olması sebebiyle tepkinin bir miktar fazla olduğu söylenebilir. Halihazırda ABD vadelilerindeki kayıplar sınırlı. Diğer yandan, söz konusu salgının hava trafiğini olumsuz etkileyebileceği endişeleri ve ABD’de arz fazlasına işaret eden petrol stokları, petrol fiyatlarında baskıya yol açıyor. Hafta başında 65 USD seviyelerinde hareket eden Brent bu sabah 62 USD’ye yaklaşmış durumda. Küresel borsalara paralel BIST100 endeksi de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ancak, gerek petrol fiyatlarındaki düşüş gerekse de risk primimizin (5 yıllık CDS) 240 seviyesine kadar gerilemesi olası düşüşlerin alım fırsatı yaratabileceğine işaret ediyor. Endekste salı gününe benzer (olası düşüşün ardından toparlanma) bir fiyatlama görebiliriz.

MAKROEKONOMİ

Avrupa borsalarının dün ekside kapanması ve ABD borsalarının karışık bir seyir izlemesi ardından Asya borsalarında bugün satıcılı görünüm sürüyor. Fransa ve ABD’nin dijital vergi konusunda uzlaşmasına karşın, Dünya Ekonomik Forumu’nda alınacak kararlar, Trump hakkındaki azil davasının sonuçlarına odaklanılması ve bir hafta sürecek Çin Yeni Yılı’ndaki seyahat yoğunluğunun virüsün yayılmasını artırabileceği beklentisi ile piyasalar temkinli bir görünüm sergiliyor. Çin’in Wuhan kentinden dışarıya uçuş ve tren seferleri ise yasaklandı. Virüsün başta uçak yakıtı olmak üzere petrol talebini olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle Brent petrol düşüşünü sürdürüyor ve %1’in üzerinde ekside 62,4 dolar seviyesinde bulunuyor. Johnson hükümetinin Brexit anlaşması tasarısı İngiliz parlamentosunda kabul edilirken, Kraliçe’nin onayı bekleniyor, sterlin ise kısmi değerlendi. Bu arada İtalya’da koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin genel başkanı Luigi Di Maio’nun partideki görevinden istifa ettiği görülüyor.

Bugün yılın ilk Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ile TSİ 19’da ABD Kansas City Fed imalat sanayi aktivite endeksini izleyeceğiz. TSİ 12’de Norveç Merkez Bankası’nın ve TSİ 10.30’da ise Endonezya Merkez Bankası’nın faiz kararları bulunmakta. Norveç Merkez Bankası’nın, %1,50 ve Endonezya Merkez Bankası’nın ise %5 seviyesinde bulunan politika faiz oranlarını sabit tutmaları bekleniyor. Yurtiçi tarafta ise TSİ 10’da ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. TSİ 14’de TCMB’nin Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti yayınlanacak.

  • TSİ 15.45’de ECB faiz kararı toplantısı ve TSİ 16.30’da ECB’nin yeni başkanı Christine Lagarde’ın konuşması olacak. ECB, geçen yılın son faiz toplantısında değişikliğe gitmezken, Euro Bölgesi ekonomisinin küresel ekonomideki ivme kaybından zarar görmeye devam etmesi halinde tekrar destek vermeye açık olduğunu yinelemişti. Ticaret anlaşması ve Brexit’teki kısmi rahatlama ve ZEW endeksi gibi bölgeye ait önemli verilerin toparlanmaya işaret etmesiyle bugünkü toplantıda herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.
  • Tüketici Güven Endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre %1,9 oranında azalarak 58,8 seviyesine gerilemişti. Endeks, geçen yıl en yüksek seviyeyi nisanda 63,5 seviyesiyle görmüştü. TL’nin ılımlı seyri ve enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin yanında, düşüş eğilimi sergileyen faiz oranlarının da desteğiyle tüketici güveninde önümüzdeki aylarda artış beklenebilir.

Dün Malezya Merkez Bankası, politika faiz oranını %3’ten %2,75’e sürpriz bir şekilde indirdi. Kanada Merkez Bankası ise politika faiz oranını %1,75 seviyesinde sabit tuttu.

Trump, Çin’in 250 milyar dolar tutarında daha fazla mal alımına yakında başlayacağını, AB Komisyonu ile ticaret müzakerelerinin pek çok açıdan Çin ile müzakerelerden daha zorlu olacağını belirtti. Trump, doların çok güçlü olduğunu söylemenin birçok açıdan iyi olduğunu, ancak imalat sektörü için çok kötü olduğunu belirtti. Trump, faizlerin daha da indirilmesi gerektiğini tekrarladı, ancak daha düşük faizlerle çok daha iyi şeylerin olabileceğini söyledi. Trump ayrıca orta sınıf için çok büyük bir vergi indirimi yapacaklarını ve bunun önümüzdeki 90 gün içinde açıklanacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa ülkelerinin, ABD’nin 2015 yılı nükleer anlaşmasını ihlal etme hatasını tekrarlamaktan kaçınmasını talep ederken, anlaşmayı ihlal etmenin sonuçlarından Avrupa ülkelerinin sorumlu olacağını ve İran’ın asla nükleer silah için girişimde bulunmayacağını açıkladı.

Yurtiçinde Davos’tan gelen açıklamalar da yakından izlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2020 için belirlenen %5’lik büyüme hedefinin gerçekçi bir hedef olduğunu ve 2020 yılının ertelenen yatırımların hayata geçirileceği bir yıl olacağını söyledi. Bakan Albayrak, özellikle bu yılın doğrudan yabancı yatırım açısından önemli bir yıl olacağını öngördüklerini ve Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında bu yıldan itibaren daha da pozitif ayrışacağını belirtti.

Davos’ta TCMB Başkanı Murat Uysal, faiz indirimlerinde manevra alanını 2019’da önden yüklemeli kullandıklarını, 2020 yılında ilk çeyrekte enflasyonun bir miktar yüksek seyredebileceğini ve yıl içinde kademeli azalma ile tek haneli rakamların görülebileceğini belirtti. Uysal, beklenen enflasyona bakınca pozitif reel getiri öngördüklerini söyledi. Uysal ayrıca kurdaki durumun ve jeopolitik durumların önemli olacağını, zaten kurdaki istikrarlı seyrin önemli bir işaret olduğunu, enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin maliyet baskılarını bertaraf ettiğini ve yıl sonu enflasyonuyla uyumlu gidildiğini belirtti.

  • Uysal, geldikleri noktada enflasyon ve para politikasında ince ayar yapılması gereken bir döneme geçtiklerini, bu yüzden ocakta ölçülü faiz indirimi yaptıklarını, enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin kendilerine bu adımları ölçülü atma imkanı verdiğini ve bundan sonra adımlarının gelen verilere dayalı olacağını vurguladı.
  • Uysal, kredi ve mevduat oranlarında, faiz adımlarının ötesinde yansımasını gördüklerini, finansal koşullarda net bir şekilde iyileşme olduğunu, 1500 baz puanlara varan kredi ve mevduat faizlerinde düşüş gördüklerini, piyasada hareketlilik başladığını ve bunun, tüketim taraflı başlamış olmakla birlikte yatırım ve istihdama da yansımasını beklediklerini ifade etti.
  • Uysal, iç talebin ağırlığının artacağı bir döneme girdiklerini, bunun yanında reel kur seviyesinde cari dengedeki pozitif gelişmeleri destekleyici noktada devam ettiklerini ve reel kurun net ihracata katkısının devam edeceğini, finansal istikrar ve fiyat istikrarını bir arada değerlendirdiklerinde TCMB’nin oynaklığa önem verdiğini ve aşırı oynaklığa izin vermeyeceklerini belirtti.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): 147 MW kurulu güçteki Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin serbest piyasa koşullarında Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı azaldığından geçici süreyle üretimini durdurmak için TEİAŞ’a başvuru yapılmıştır. Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali 2019 yılının ilk dokuz ayında %15 kapasite kullanım oranıyla çalışmış olup, yurt içi enerji üretimimiz (Türkiye ve KKTC) içindeki payı aynı dönemde % 2, üçüncü çeyrek içinde ise % 0,5 olarak gerçekleşmiştir. Baca gazı arıtma sistemi olmayan kömür santrallerinin emisyon şartlarını sağlayana kadar kapanması nedeniyle oluşan üretim talebi, verimliliği daha yüksek olan Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali tarafından rahatça karşılanabilecek durumdadır. Yapılan başvuru, lisans iptali olmayıp sadece üretimi durdurmak yönünde olduğu için Şanlıurfa santralimiz uygun piyasa koşullarının sağlanması durumunda kısa sürede üretime tekrar başlayabilecektir. Üretimi durdurma talebimiz olumlu karşılandığında santralimizin iletim bedeli giderlerinde yaklaşık %90 oranında maliyet tasarrufu sağlanacaktır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Pozitif): Şirketin 12.12.2019 tarihli KAP duyurusunda, %100 hissedarı olduğu Nbulkgas Deniz İşletmeciliği Ltd. Şti.’ndeki hisselerinin tamamının satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına karar verildiği kamuoyuna duyurulmuştu. Bu çerçevede 08.01.2020 tarihinde düzenlenen ihalede 75,1mn USD tutarında teklif sunan Pasco Investment Holding Co. adlı şirketin teklifi İhale Komisyonu tarafından kabul edilerek, ilgili teklifin Şirket Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verilmiştir.22.01.2020 tarihli toplantısında Yönetim Kurulu, ihaleye sunulan ve geçerli olan teklifin uygunluk ve yeterlilik şartlarını taşıması sebebiyle; ihalenin PascoInvestment Holding Co. adlı şirkete İdari Şartname, İhale Şartnamesi ve firmanın teklifinde sunduğu şartlar dahilinde bırakılmasına; kararın yerine getirilmesi için gerekli tüm iş ve işlemlerin yerine getirilmesi, sözleşme imzalanması vb. her türlü işlemin yapılması maksadıyla idareye yetki verilmesine karar vermiştir.

Ayrıca Şirketin faaliyet konuları arasında yer alan maden yatırımları gerçekleştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere, Şirketin %100 pay sahibi olacağı 550bin TL sermayeli “Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.” ticaret unvanı ile bir anonim şirket kurulması, anılan yeni şirketin tüm kuruluş iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli tüm iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususunda idareye yetki verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): 04.04.2019 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, şirketin Denizli ili Sarayköy ilçesinde kurmayı planladığı 35 MW kurulu güce sahip olacak Tekkehamam II Jeotermal Enerji Santrali projesi için yapılan önlisans başvurumuzu uygun bulmuş olup projeye 30 ay süreyle geçerli önlisans vermiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Lokavt Kararı: Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası’nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındı. Borsada işlem gören şirketlerden Türk Traktör, Ege Endüstri, Tofaş, Aygaz, Otokar, Borusan, Ford Otosan, FM İzmit Piston, Arçelik, İzmir Demir Çelik, Çelik Halat, Karsan, Ditaş Doğan, Bosch Fren, Alarko Carrier grev kararını KAP’tan duyurdular.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE): Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş paylarından şirket portföyünde olmayan 0,43 Adet A Grubu ve 6.253.133,07 Adet B Grubu paylarının 20.01.2020 tarihli Kap duyurusu kapsamında zorunlu çağrı yoluyla toplanmasına yönelik olarak (II-26.1) sayılı Pay Alım Teklifi Tebliğ hükümleri kapsamında 22.01.2020 tarihinde pay alım teklifi formunun onaylanması talebiyle SPK’ ya başvuru yapılmıştır. Pay alım teklifi fiyatı, pay grupları arasındaki imtiyaz farklılıkları dikkate alınarak Kurulun değerlemeye ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan değerleme raporu ile A Grubu için 1,35, B grubu hamiline yazılı paylar için 1,26 TL olarak belirlenmiştir

Doğuş GYO (DGGYO): Şirket, mevcut kredi borçlarının kısmen kapatılması ve finansal giderlerin azaltılması amacı ile İstanbul Sarıyer’de 4.725 m2 yüzölçümlü yerde bulunan 40.438 m2 kullanım alanlı D-Ofis Maslak gayrimenkulünün 40mn Euro bedelle Sell and Leaseback (“Sat ve Geri Kirala”) yöntemiyle satılması ve sözleşme vadesi sonunda geri alınması için Şirket ile Kuveyt Türk Katılım Bankası arasında Finansal Kiralama Sözleşmesi imzalanmıştır. Gayrimenkul, satış işleminin tamamlanmasını müteakip 1-10 yıl içinde portföye yeniden dahil edileceğinden, bu işlemin normal bir Maddi Duran Varlık Satışı gibi değil de bir finansman işlemi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Sell and Leaseback (“Sat ve Geri Kirala”) işlemi nedeniyle; ayrılma Hakkı doğmamaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,65 seviyesinden %10,76 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 19,7 milyar TL ile 10 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 9,7 milyar TL ise %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,78 seviyesinden işlem görmeye başlarken,  piyasaların temkinli modunu sürdürmesiyle bugün %1,75’lerde bulunuyor.

TL faizler dün orta ve uzun vadede 20 baz puana varan düşüşler gösterdi, kısa vadede ise anlamlı bir değişim gözlenmedi. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 23 baz puanlık düşüşle %10,58 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 18 baz puanlık düşüşle %10,72 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN