Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gerilimi artarak devam etmesine karşın bu sabah ABD vadeliler ve Çin alıcılı. Çin Şanghay endeksi %1,5 civarında değer kazanıyor. Çin Merkez Bankası’nın Yuan’ın daha fazla değer kaybına izin vermeyeceğine yönelik haberin ardından Yuan’da bant hareketi devam ederken, Gelişmekte Olan Ülke kurları net bir yön çizemiyorlar. Dün 6,03 seviyesinden kapatan Dolar /TL ise bu sabah söz konusu kapanışın hafif de olsa üzerinde hareket ediyor. Kurun bant içinde kalmaya devam etmesi ve küresel borsa endekslerindeki bu sabah yaşanan toparlanmaya bağlı olarak BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Kısa vadeli yakın önemli destek 86,5bin seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda endeks 87,2bin yakın direncini kırma denemeleri yapabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda da teknik bir yükseliş görülebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin teknoloji savaşı ile birlikte Asya borsalarında bugün karışık bir seyir gözlemliyoruz. Trump’ın, Çin merkezli teknoloji firması olan Huawei’yi kara listeye aldığını duyurmasının ardından, Google’ın, dün Huawei ile iş birliğini kestiğini duyurması, küresel ticaret gerilimlerinin canlı kalmasına neden oluyor. Ticaret gerginliğine ek olarak İran başta olmak üzere jeopolitik risklerin önemini koruması da küresel risk iştahında belirleyici oluyor. Fed, 2020 yılına ilişkin para politikası toplantılarının tarihlerini açıkladı ve bu yıl gibi gelecek yılda toplamda 8 toplantı yapmayı planlıyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik ilginin artmasıyla birlikte TL’de dolar karşısında ılımlı bir şekilde değerlenme eğilimi gösteriyor. Yurtiçi tahvil bono piyasasında ise faizlerde sınırlı aşağı yönlü eğilim gözleniyor.

Bugün de küresel ve yerel veri takvimi sakinliğini koruyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney bugün Parlamento’da mayıs ayı enflasyon raporuna ilişkin konuşacak.

TSİ 12’de Euro Bölgesi’ne ilişkin OECD Ekonomik Görünüm Raporu yayınlanacak.

ABD’de bahar sezonun konut verileri üzerindeki etkisini izlemeye devam edeceğiz. TSİ 17’de ABD’de nisan ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi açıklanacak.

Bunun yanında, TSİ 17.45’te Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın ve TSİ 19’da Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in konuşmaları piyasalarda izlenecek. Dün Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD Merkez Bankası’nın, beklentilerin aksine bu yıl faiz indirmesini beklemediğini belirtti.

TSİ 17’de Euro Bölgesi’nde mayıs ayına ilişkin tüketici güveni verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde tüketici güveni, nisanda hanehalkının geleceğe ve mevcut genel ekonomik duruma ilişkin görece kötümser beklentileriyle -7,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Dün Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın yayınladığı aylık raporunda, Almanya ekonomisinin tek seferlik faktörlerle toparlandığı ve genel trendin hala zayıf olduğunun vurgulandığını görüyoruz. Ek olarak küresel otomobil satışlarının daha da düşmesinin beklendiği ve Alman otomobil sektörünün zayıf yurtdışı taleple karşı karşıya olduğu görülmekte.

Yurtiçi tarafta ise, TSİ 10’da mayıs ayına ilişkin tüketici güveni verisi açıklanacak. 10 yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşmaya çalışan tüketici güveni, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak nisanda 63,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Tüketici güveni, ekim ayında 10 yılın en düşük seviyesi olan 57,6’yı görmüştü.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Avivasa Emeklilik (AVISA, Pozitif): Şirket’in Nisan 2019 dönemine ait brüt prim üretimi toplamda 65,4mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 oranında artış göstermiştir. Nisan ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in Ocak – Nisan dönemi prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 oranında artış göstermiş ve 242,8mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Bera Holding (BERA, Sınırlı Pozitif): Şirketin aktifinde kayıtlı, Konya ili, Selçuklu İlçesi Kayacık Köyü kayıtlı toplam 573.660,82 m2 arsa 121mn TL (100mn TL’si peşin 21mn TL’si Vadeli) bedelle LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi’ne satılmıştır.

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Halkbank dün 5,11-5,22TL fiyat aralığından 7mn nominal değerli hisse geri alımı gerçekleştirdi. Hisse, dün günü %3,8 oranında değer kazancıyla tamamladı.

Gentaş Genel Metal Sanayi (GENTS): Şirketin 120mn TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 118,8mn TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin tamamı 2018 yılı karından karşılanmak suretiyle, %22,05 oranında bedelsiz artırılarak 145mn TL’ye çıkarılmasına, bu kapsamda, 26,2mn TL nominal değerli 2.620mn adet pay ihraç edilmesine ve ihraç edilecek payların mevcut pay sahiplerine sahip oldukları payları oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına karar verilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi. Bankalara iletilen yeni kural çerçevesinde, 100 bin dolar üzeri döviz alımı gerçekleştirmek isteyenler bir gün bekleyecek. Dövizin TL karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz ilgilinin hesabına ertesi gün geçecek. Döviz satımında ise bekleme süresi olmayacak. Satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İhlas Gayrimenkul (IHLGM): İhlas İnşaat Holding A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde şirket tarafından devralınması suretiyle şirket bünyesinde birleşilmesine karar verilmiştir.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %25,5 seviyesinde sabit kalırken, Merkez Bankası, piyasayı 81,1 milyar TL ile tamamı koridorun üst bandından olacak şekilde %25,5 seviyesinden fonladı.

Bu haftaki ABD verileri ve Fed toplantı tutanakları öncesi ABD 10 yıllıkların faizi, hafif yükselerek %2,42 seviyelerinde seyretmekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında, dün GOÜ para birimlerine yönelik ilginin artması ve TL’deki kısmi değerlenmenin etkisiyle verim eğrisinin tüm vadelerinde aşağı kayış gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 38 baz puanlık düşüşle %25,72 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 15 baz puanlık düşüşle %19,01 seviyesine geriledi.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin