Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de şirket bilançoları takip edilirken borsa endeksleri dün zayıf bir görüntüyle günü kapattılar. Bazı ABD’li şirketlerin karlarında düşüşlerin gözlenmesi ve ticaret geriliminin önümüzdeki dönem için şirket beklentilerini azaltması satışlardaki ana etken. Diğer yandan, borsa endekslerinde geçen ay başlayan ciddi yükselişler sonrasında yaşanan geri çekilmeyi kar realizasyonları olarak da değerlendirmek mümkün. Bu kapsamda, halihazırda Fed’den faiz indirim beklentilerinin devam ettiği ortamda bu sabah da vadelilerde devam eden satışların derinleşebileceğini ve genele yayılabileceğini düşünmüyoruz… Zayıf risk iştahına karşın bu sabah sakin bir görüntü sergileyen TL’deki görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi güne yatay başlayabilir. S-400 konu başlıklı haber akışı yakından izlenmeye devam edilirken, ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 382 seviyesine kadar geriledi. Dün Türkiye ETF’i de BIST100 kapanışına göre kısmen de olsa daha iyi bir kapanış gerçekleştirirken, endeks pozitif ayrışarak ilk etapta 100.500 civarındaki seviyeyi test etmek isteyebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Dün akşam yurtiçinde ABD tarafından yapılan açıklamalar takip edilirken, kurda anlamlı bir değişim görmüyoruz. USD/TL kuru sabah saatlerinde 5,68’lerde seyrediyor. Beyaz Saray ve Pentagon Türkiye ve F-35 projesine ilişkin ayrı ayrı açıklamalarda bulundu. ABD Yönetimince, S-400’lerden dolayı Türkiye’nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı kaydedilerek, “ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’lere bağlı değildir.” açıklamasında bulunuldu. Trump ise önceki gün yaptığı açıklamada Washington’un Ankara’ya F-35 savaş uçaklarını satamamasının “adil olmadığını” söylemişti.

Ticaret gerilimine duyarlı bazı ABD’li şirketlerin karlarında düşüşün gözlenmesi, ticaret anlaşmazlığı temasının sürmesi ve kar satışlarının da etkisiyle küresel piyasalar yeni güne satıcılı bir görünümde başlıyor. Asya ülkelerinde ihracattaki kötüleşmenin belirginleştiğini dünkü Asya piyasalarına girişlerde bir geçiş noktası olan Singapur’daki ihracatın 6 yıllın en güçlü düşüşünü gerçekleştirmesiyle görmüştük. Güney Kore de artan korumacılık faaliyetlerine karşı sürpriz bir şekilde, faiz indirimi gerçekleştiren ülkelere (Hindistan, Malezya, Filipinler, Avustralya…) katıldı. Güney Kore, Japonya ile artan geriliminin gölgesinde politika faizini %1,75 seviyesinden %1,5’e çekti. Bugün TSİ 10.30’da Endonezya Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Endonezya Merkez Bankası’nın, mevcut durumda %6,00 seviyesinde bulunan politika faizini 25 baz puanlık indirimle %5,75 seviyesine çekmesi beklenmekte. Ayrıca TSİ 16’da ise Güney Afrika Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Güney Afrika Merkez Bankası’nın, mevcut durumda %6,75 seviyesinde bulunan politika faizini, 25 baz puan düşürerek %6,50 seviyesine indirmesi bekleniyor.

Avrupa tarafında ise ECB’nin para politikasında genişletici uygulamalarını artıracağına yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. ECB yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure ECB’nin, Euro Bölgesi’nde enflasyonun %2’ye hedefine ulaşmak için gerektiği takdirde adım atmaya hazır olduğunu belirtti. İngiltere’de devam eden Brexit’e yönelik belirsizlikler nedeniyle Sterlin’de ise değer kayıpları artıyor. Brexit konusunda, piyasalarda dikkatler 22 Temmuz’da sona erecek ve 23 Temmuz’da İngiltere’de yeni başbakanın ortaya çıkacağı seçimlere odaklanmış durumda. İngiltere’de başbakanlık için rekabet eden isimlerin söylemlerini sertleştirdiği görülüyor.

Makroekonomik veri tarafında görece sakin bir gündeyiz. Bugün TSİ 11.50’de İngiltere’de haziran ayına ilişkin perakende satışlar verisi açıklanacak. Ayrıca TSİ 15.30’da ABD’de temmuz ayına ilişkin Philadelphia Fed İş Dünyası Endeksi verisi açıklanacak. Bunun yanında, bugün TSİ 16.30’da Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in ve TSİ 21.15’de New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşmaları izlenecek.

Yurtiçi tarafta dün açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48,6 oranında azalarak 61.355 adet oldu. Konut fiyat endeksi ise mayıs ayında geçen aya göre %0,49 artış gösterdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %1,57 arttı. TCMB’nin 2019 yılı Mayıs dönemi özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmelerine göre, 2018 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 5 milyar dolar azalarak 204,5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 3,4 milyar dolar azalarak 12 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri ise toplam 58,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Avivasa Emeklilik (AVISA, Pozitif): Şirket’in 2019 Haziran ayına ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %36 oranında artarak 63,8mn TL’ye yükselmiştir. Haziran ayı prim üretimi ile birlikte 2019 Ocak – Haziran toplam prim üretimi ise yıllık %29 oranında artarak 368,7mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Hektaş (HEKTS, Nötr): Mülkiyeti hakim ortağı Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Genel Müdürlüğü’ne ait olan Bursa’da yer alan toplam 607.331 metrekare büyüklüğündeki taşınmazların; kiralanması, taşınmaza lojistik, depolama ve sanayi amaçlı (ofis, araç parkı, depolama alanı, ARGE alanı v.s.) her türlü yapının inşa edilmesi ve inşa edilecek alanların işletilmesine ilişkin hususların düzenlenmesi için OYAK ile sözleşme imzalanmasına karar verilmiştir. Taşınmazın SPK lisanslı Nova Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş tarafından yapılan 1 Temmuz 2019 tarihli gayrimenkul değerleme raporunda belirtilen kira emsal bedellerini aşmamak üzere, 5 yıl süre ile kiralanmasına, kira başlangıcının 15 Temmuz 2019 tarihi olarak belirlenmesine, aylık 600.000 TL olarak belirlenen kira bedellerinin takip eden dönemlerde yıllık TÜFE ortalaması esas alınarak güncellenmesine karar verilmiştir.

TAV Havalimanları (TAVHL, Sınırlı Negatif): Şirket ve ana ortağı GroupeADP’nin oluşturduğu konsorsiyumun, Bulgaristan Sofya Havalimanı’nın işletme ve geliştirme hakkını içeren ihalede; tercih edilen operatör (concessionaire of the tender) olmadığını öğrenmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): İstanbul Havalimanı’nda yürütülmekte olan akaryakıt faaliyetleri kapsamında, akaryakıt ikmal tesislerinin işletilmesinden sorumlu olan İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri Anonim Şirketi’ne, sermaye artırımı suretiyle %25 hissedar olunması ile ilgili görüşmelere başlanmıştır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket, %100 bağlı ortaklığı, Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin Manisa-Alaşehir’deki sondaj ve inşaat faaliyetleri devam eden Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesinin üretim lisansında yer alan kurulu gücün (kaynağın ve rezervuarın doğru yönetilmesi amacıyla) 24,9 MW’tan 18,6 MW’a tadil edilmesi için EPDK’ya başvurmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2019 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48,6 oranında azalarak 61.355 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 10.060 konut satışı ve %16,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Öte yandan, ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %84,6 oranında azalış göstererek 7.319 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %30,5 artarak 2.689 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı. Diğer yandan, TCMB tarafından mayıs dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi açıklandı. Buna göre, Konut Fiyat Endeksi 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,57 oranında artış gösterirken, bir önceki aya göre %0,49 artış göstermiştir.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Say Reklamcılık (SAYAS): Şirketin bağlı ortaklığı Say Kurumsal Kimlik ve Tasarım Hizmetleri A.Ş.’nin (Say Kurumsal) diğer ortağı M.A. tarafından sermaye taahhüdünün yerine getirilmemesi nedeniyle Say Kurumsal’ın Yönetim Kurulu tarafından Say Kurumsal’dan ıskatına karar verilmiş olup Yönetim Kurulu 17.07.2019 tarihli Kararı ile bahse konu payların Şirket tarafından iktisap edilmesi uygun görülmüştür. Şirket Yönetim Kurulu tarafından ayrıca M.A.’nın Say Kurumsal’daki paylarının geri kalanı için de aksiyon alınmasına karar verilmiştir.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,88 seviyesinden %23,86 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 76,6 milyar TL ile 66 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 10,6 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD konut verilerinin beklentilerin altında kalması ve Trump’ın ABD-Çin ticaret gerilimini artırıcı açıklamalarıyla ABD 10 yıllıkların faizi, güvenli liman talebine maruz kalıyor ve bugün sabah saatlerinde %2,04 seviyelerinde seyrediyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, küresel çapta risk iştahının baskılanmasıyla GOÜ para birimlerine yönelik ilginin azalmasına karşın, TL’nin görece güçlü seyriyle birlikte, günlük bazda özellikle verim eğrisinin kısa ve uzun vadeli kısımlarında sınırlı düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 7 baz puanlık sınırlı düşüşle %18,76 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 52 baz puanlık düşüşle %16,80 seviyesine geriledi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin