Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.11.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’de açıklanan ekim TÜFE aylık %0,1 artış beklentilerine karşın yatay gerçekleşti. Yıllık enflasyon da %3,7’den %3,2’ye (Beklenti %3,3) geriledi. Yıllık çekirdek TÜFE verisi de %4,0 (Beklenti %4,1) oldu. Beklentilerden düşük gelen enflasyon verisi Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığına yönelik umutları artırdı. Bu kapsamda da ABD on yıllık tahvil faizi yaklaşık 20 baz puan düşerek %4,44’e kadar gerilerken, borsalarda belirgin yükselişler yaşandı. ABD’de Nasdaq endeksi %2,4 oranında yükseliş kaydetti. Piyasayı rahatlatan veri sonrasında bu sabah da Çin’de perakende satışlar ve sanayi üretiminin beklentileri aşması ve bugünkü Biden – Xi Jinping görüşmesi öncesinde olumlu sinyaller alınmasıyla risk iştahı pozitif. ABD vadelileri artıda seyrederken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %2’nin üzerinde primli. Söz konusu görüşme dışında bugün ABD perakende satışlar ve ÜFE verisi de takip edilecek. Küresel piyasalardaki görüntüye paralel BIST100 endeksinin de güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Gün içerisinde de bankacılık öncülüğünde BIST100 endeksinde yükseliş yaşanabileceğini öngörüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

CW Enerji (CWENE, Nötr): Şirket’in 19 Ekim 2023 tarihinde yapmış olduğu, CW Energy USA, Inc. unvanlı yeni şirket kuruluşuna başlandığına dair açıklaması ile ilgili olarak Şirketin kuruluşu federal hükümet tarafından onaylanmış ve bu doğrultuda şirketin kuruluş işlemleri tamamlanmıştır.

Doğuş Otomotiv (DOAS, Pozitif): Wielton S.A. ile Şirket arasında; “Wielton” marka “yarı römork ürünleri”nin Türkiye’deki satış ve servis hizmetlerinin, Şirket tarafından yerine getirilmesinin esaslarını belirleyen distribütörlük sözleşmesi imzalanmıştır.

Kocaer (KCAER, Pozitif): Şirket, 2022 yurtdışı satışlarının %53’ünü gerçekleştirdiği Amerika Kıtasından ağırlıklı enerji sektörüne yönelik ürünler olmak üzere toplam 24,9mn USD tutarında yeni sipariş almıştır. Amerika Kıtası’na olan satışların 2023 yılında da güçlü seyrini sürdürdüğü bildirilmiştir.

Sabancı Holding (SAHOL, Sınırlı Pozitif): Daha önce duyurulmuş olan, Şirket’in Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. üzerinden %100 oranında hissedar olduğu Sabanci Renewables Inc.’nin 2024 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenen 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımı ile ilgili tüm finansman işlemleri, 14 Kasım 2023 tarihinde Tax Equity Investor* (Vergi avantajlı sermaye yatırımcısı) ile imzalanan sözleşmeler ile tamamlanmış bulunmaktadır. Sözleşmelerin imzalanması ile birlikte projenin finansmanında Sabancı Renewables Inc. tarafından karşılanan sermaye oranı yaklaşık %30; kredi ve Tax Equity Investor tarafından karşılanan yabancı kaynak oranı ise yaklaşık %70 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ayrıca, ABD’de devam etmekte olan ve daha önce kamuya duyurulan Oriana projesi kapsamında da her türlü finansal enstrüman ve teşvik kullanılarak yenilenebilir enerji yatırımlarına devam edilmektedir.

* Tax Equity yatırımlarını düzenleyen Inflation Reduction Act (IRA) ile karbon emisyonlarının azaltılmasını teşvik etmek ve yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek amacıyla ABD’de yerleşik ve çeşitli kriterleri taşıyan kuruluşlara finansman ve vergi teşvikleri sağlanmaktadır.

SEKTÖR HABERLERİ

Hizmet: Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin dünya hizmetler ihracatındaki payını %2’ye yükseltmeyi hedeflediklerini kaydederek, “Hizmetler ihracatında, son 3 ayla birlikte 100 milyar USD’yi aşacağız.” dedi. (Kaynak: AA)

MSCI Endeks Değişiklikleri: MSCI, Kasım ayı endeks gözden geçirme sonuçlarını açıkladı. MSCI’dan yapılan açıklamaya göre 30 Kasım 2023 seans kapanışı sonrası yürürlüğe girecek değişiklikler ile MSCI Global Small Cap Endeksi kapmasındaki Türkiye Endeksi’ne 19 yeni hisse eklenecek ve Endeks’ten 3 hisse çıkacak. MSCI Türkiye Endeksi’ne Akçansa Çimento Sanayi, Anadolu Sigorta, Batıçim Batı Anadolu Çim, Bosch Fren Sistemleri, Eczacibasi Yatırım Holding, Enerya Enerji, İzdemir Enerji Elektrik, Kaleseramik Çanakkale, Kardemir Karabük Demir A, Kayseri Seker Fabrikası, Konya Cimento Sanayii, Mia Teknoloji, Peker Gayrimenkul Yatırım, Politeknik Metal Sanayi, SDT Uzay ve Savunma, Torunlar Gayrimenkul, Turkiye Sigorta, Verusa Holding, Yeo Teknoloji Enerji dahil edildiler. Endeks’ten Borusan Manesmann Boru, Oyak Çimento Fabrikaları ve Türk Traktör çıkarıldı. (Kaynak: Foreks)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR): Şirket’in 2023 Ekim ayındaki brüt prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %57,5 oranında artarak 3.443mn TL’ye yükselmiştir. Ekim ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in Ocak – Ekim dönemi brüt prim üretimi ise yıllık %80,9 oranında artarak 31.935mn TL’ye yükselmiştir

Arsan Tekstil (ARSAN): 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremi sonucunda hasar gören şirkete ait tesislerde ve bağlı ortağı Arsan Dokuma Boya Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’de oluşan hasarlar ve kar kaybı poliçesinde belirtilen miktarlar konusunda Anadolu Anonim Türk Sigorta ile mutabakata varılmış, dün şirkete 318,4mn TL ödeme yapılmış ve toplamda 665,7mn TL ödeme alınmıştır.

Birleşim Mühendislik (BRLSM): 19.09.2023’de şirketin bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji ile Dünya Göz Hastanesi San. arasında 9.199 kWe/11.797 kWp kapasitesinde anahtar teslimli Güneş Enerjisi Santrali kurulumu için KDV hariç toplam 7,5mn USD bedelle ön anlaşma yapıldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Proje için nihai sözleşme imzalanmıştır.

EYG GYO (EYGYO): Şirketin Ümraniye’de inşa ettiği Narlı Bahçe Evleri konut projesinin inşaatı tamamlanmış olup, peyzaj çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. Bunlarla beraber müşterilere konut teslimleri yapılmaya başlanmış olup, iskan süreçleri ile ilgili gerekli yerlere başvurular yapılmıştır.

Rubenis Tekstil (RUBNS): 20/03/2023 tarihinde kamuoyuna açıkladığı üzere, şirketin halka arz sürecinde izahnamede açıkladığı yatırımlar kapsamında Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisinin 3. ve 4. etaplarında kurulum çalışmaları tamamlanmıştır ve elektrik üretimine başlamıştır.  Mevcut fabrika binalarının tamamının çatısında güneş enerjisinden istifade edilmektedir. Son etapların da tamamlanmasıyla birlikte 10 MW kurulu güce ulaşılmış olunup, elektrik maliyetlerinde ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Ges projesinin tam kapasite ile devreye girmesinin kârlılığa olumlu yansıması beklenmektedir.

Suwen Tekstil (SUWEN): Şirket güncel projeksiyonların yer aldığı 2023 3. Çeyrek Yatırımcı Sunumu’nu paylaşmıştır. Buna göre, 2023 yılı için net satışlarda 2.057mn TL, brüt karda 1.234mn TL (marj: %60), FAVÖK’te 640mn TL (marj: %31,1) ve net karda 320mn TL’lik projeksiyon çizilmiştir. Hedefler ikinci çeyrekte çizilen projeksiyonların hafif altındadır.

Türk İlaç (TRILC): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü 5 Nolu Satınalma Dairesi Başkanlığı tarafından açılan Tıbbi Beşeri İlaç alım ihalesi DİADOL markası ile 26,3mn TL +KDV tutarla ortaklık uhdesinde kalmıştır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!