Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.05.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde hafif alıcılı. Asya’da da benzer bir görüntü var. Bu hafta yaşanan baskının ardından bugünkü yükselişleri tepki hareketi olarak değerlendirmek mümkün. Diğer yandan, paritelerde de yatay hareketler gözlemlerken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri sakin. Yabancı merkez bankalarıyla olası swap hattı kurulmasına yönelik haber akışıyla dün değer kazanan TL ise bugün de alıcılı. Son çıkan haber akışına göre, İngiltere ve Japonya ile yeni swap hattı kurulması görüşmeleri yapılıyor. Bu gelişmeye bağlı olarak, BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayıp açılışta dünkü en yüksek seviye olan 100,4bin seviyesini test edebilir. Yurtdışı piyasalardaki tepki isteği ile birlikte endeks gün içerisinde 100bin seviyesinin üzerinde kalarak söz konusu seviyeyi kırmak isteyebilir. Olası yükselişlerde 100,4bin direncinin kırılması durumunda da 101,2bin hedef olarak izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

S&P 500 endeksi, banka hisselerindeki yükselişle birlikte artıda kapatırken, Çin verilerinin karışık bir görünüm sergilemesi ve ABD-Çin ilişkilerine odaklanılmasıyla bugün borsalarda hafif alıcılı bir görünüm mevcut. Fabrikaların açılması ve Çin hükümetinin desteğiyle nisan ayında Çin sanayi üretimi toparlanma işaretleri gösterirken, tüketici harcamalarının göstergesi olan perakende satışlar ise işsizlikteki artışla birlikte zayıf bir görünüm sergiledi. ABD işsizlik maaş başvuruları da beklentilerden kötü geldi. Trump, Çin ile birinci faz ticaret anlaşmasını yeniden müzakere etmemekte ısrarlı ve Çin lideriyle de şimdilik görüşmek istemiyor. ABD’li Cumhuriyetçi senatörler ise, Trump’a, koronavirüs salgını konusunda işbirliği yapmaması nedeniyle Çin’e yaptırım uygulama yetkisi veren tasarı sundu.

  • ABD’de haftalık yeni işsizlik başvuruları 9 Mayıs haftasında 2,5 milyon kişi seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, 2,98 milyon kişiye yükseldi. Böylece ABD’de işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, son 8 haftada toplam 36,5 milyon kişiye ulaştı.
  • Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ülkenin 47 vilayetinin 39’unda olağanüstü hali dün kaldırdı, ancak koronavirüs ikna edici bir şekilde sınırlanana kadar en büyük şehirler olan Tokyo ve Osaka’nın şehir merkezlerindeki kısıtlamaların devam edeceğini bildirdi.
  • Çin sanayi üretimi bu yıl ilk kez artış kaydederek yıllık %3,9 yükselirken, perakende satışlar yıllık %7,5 düşüş kaydetti. Sabit yatırımlarda yıllık %10,3 düşüşle zayıf bir görünüm sergiledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de bu yılın birinci çeyreğine ilişkin öncü GSYH büyüme verisi izlenecek. ABD tarafında ise, TSİ 15.30’da nisan ayı perakende satışları, TSİ 16.15’te nisan ayı sanayi üretimi ve TSİ 15.30’da mayıs ayına ilişkin New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi izlenecek. TSİ 17’de mayıs ayı Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi öncü verisi de takip edilecek.

Yurt içinde TSİ 11’de nisan ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe dengesi izlenecek. TSİ 10’da nisan ayı konut satışları açıklanacak. TSİ 14.30’da ise mayıs ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketi yayınlanacak.

  • Bütçe dengesi, mart ayında 43,7 milyar TL açık vererek, bütçe açığı GSYH’ye oranı %2,7 seviyesine gelmişti. Geçen hafta cuma günü açıklanan verilere göre Hazine nakit dengesi nisan ayında 46,2 milyar TL açık vermişti. Hazine öngörülerle uyumlu olarak borçlanma miktarını artırmakta. Nisan ayında 53,2 milyar TL nette borçlandı. Son 4 ayın toplam miktarı ise 116,5 milyar TL oldu. Koronavirüs salgınının etkisiyle yavaşlamaya başlayan ekonomik aktivite ile ertelenen ve azalan vergilerin bütçeye nisan ayında baskı yapması beklenecektir. Harcamaların ise olağanüstü durumun varlığı nedeniyle kısmi arttığını, bu görüntü ışığında da bütçe dengesi/GSYH oranının %3’e doğru hareketini kısa vadede hızlandırabileceğini düşünebiliriz. Bununla birlikte küresel ekonomi ve yurt içi ekonomi en kötüyü geride bırakıp toparlanmaya başladıkça başta vergi gelirleri olmak üzere gelirlerdeki toparlanma ile kayıpların kısmi telafi edilebileceğini düşünüyoruz.
  • Nisan anketinde katılımcılar küresel büyümenin salgın nedeniyle baskı altında kalmasının da etkisiyle Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini aşağı yönlü sert bir şekilde revize etmişti. Arz ve talep endişeleriyle sert gerileyen petrol fiyatlarını, iç talep ve turizm gelişmelerini de dikkate alan katılımcılar enflasyon ve cari denge beklentilerinde de değişikliğe gitmişlerdi. Anket katılımcıları, dünyada artan dolar talebiyle gelişmekte olan ülke para birimlerine benzer şekilde baskı altında olan USD/TL kuru tahminin, yıl sonunda 6,93 seviyesine yükseltmişti. Seyahat gelirlerindeki keskin düşüş beklentisi ile ihracatımızdaki olası baskıya karşın enerji ithalatı ve zayıf iç talep kaynaklı toplam ithalatımızın baskı altında olmasıyla anket katılımcıları, cari açık beklentilerini 6,1 milyar USD seviyesine, yıl sonu büyüme beklentisi anket katılımcılarınca %3,33 seviyesinden %-0,60 seviyesine revize etmişlerdi.

Mart ayı sanayi üretimi ile birlikte ilk çeyreğe ilişkin sanayi üretiminin resmine dair fikre ulaşmış bulunuyoruz. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,4 arttı. Bu durum ilk çeyrekte başta hizmet sektörü ve ihracat kaynaklı baskıya karşın sanayi üretiminin büyümeye belirgin bir katkı yapacağını gösteriyor. Dolayısıyla ilk çeyrekte yıllık %5 seviyelerine yakın bir büyüme mümkün gözükürken, ikinci çeyrekte büyümenin salgın tedbirleri nedeniyle belirgin bir baskı altında kalacağı gözleniyor.

  • Mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yıllık olarak ise %2 düştü. Mart ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise aylık olarak %7,1 daralırken, 1. önceki çeyreğe göre ise aynı kaldı. Böylece sanayi üretimi yıllık büyüme momentumunu kaybetti. Mart ayındaki tedbirlerin etkisiyle sanayi üretiminin ilk çeyrek GSYH büyümesine pozitif katkısı sınırlanmış oldu fakat TÜİK’in açıklamasında ertelenen KDV kaynaklı revizeler olabileceği bilgisi verilmekte. Önümüzdeki aylarda geçmişe yönelik görece olumlu revizeler görebiliriz.
  • Önümüzdeki döneme ilişkin de öncü ekonomik göstergeler sanayi üretiminin baskı altında kalacağını göstermekte. Nisan ayında imalat PMI 48’li seviyelerden 33’lü seviyelere gerilerken, reel kesim güven endeksi 62,3’e gerilemişti. Ayrıca sanayi üretimi için öncü olarak görülebilecek günlük elektrik tüketim verisine baktığımızda da azalış trendi devam etmekte.

Büyümenin talep yönünü göstermesi açısından takip ettiğimiz bir gösterge olan perakende satış hacmi de yıllık %0,2 daraldı. Perakende satış hacmi ekonomideki tüketim talebi açısından öncü göstergelerden. Tüketim, harcamalar yönünden bakıldığında GSYH’nin %60’ını oluşturmakta. Bu açıdan bakıldığında veride ocakta %9’luk büyüme ve şubatta %10 üzeri büyüme ile ilk çeyrek GSYH büyüme verisi için olumlu sinyaller vermekteydi fakat mart ayıyla birlikte daralma bölgesine geçmesi iç talep katkısının sınırlanabileceğini gösteriyor. İlk çeyrekte uçuş kısıtlamaları, azalan turizm faaliyetleriyle hizmet sektörünün GSYH’ye negatif katkı yapması beklenmekte. Ayrıca veriye bakıldığında gıda ve içecek kaleminin arttığını diğer kalemlerde ise düşüşler olduğunu görmekteyiz. Tüketici davranışları açısından insanların salgın dönemiyle temel ihtiyaç harcamalarını artırdığını, zaruri olmayan kalemlerde ise kısıntıya gittiğini göstermekte ve bu trendin bir süre daha devam etmesi beklenmekte.

TCMB’nin haftalık yayınladığı banka kartı ve kredi kartı harcama tutarı, tüketici davranışlarındaki değişiklikleri ve salgın tedbirlerinin tüketici harcamalarına nasıl yansıdığını görmemizi sağlamakta. İnsanlar bu dönemde temel ihtiyaçlarına yönelik harcamalarını artırırken, elzem olmayan ihtiyaçlar için harcamalarını azaltmakta ve online harcamalara daha çok pay ayırmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS, Pozitif): Şirketin 1Ç2020’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %99,8 oranında artarak 430,4mn TL’ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi 376mn TL, bizim beklentimiz ise 341mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden yüksek gerçekleşen satış gelirleri etkili olmuştur. BİM’in satış gelirleri 1. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %39,6 oranında artarak 12.598mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %39,3 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %41 oranında artarak 2.168mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 0,2 puan artarak %17,2’yi göstermiştir. BİM’in operasyonel giderleri aynı dönemde %32,4 oranında artmış ve 1.502mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 15,6mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı %65,5 yükselişle 681,1mn TL olmuştur. Faaliyet karı marjı 0,8 puan yükselerek %5,4 olmuştur. 1. çeyrek FAVÖK rakamı %51 artışla 984,8mn TL olurken, FAVÖK marjı 0,6 puan artışla %7,8’e yükselmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 11,7mn TL olmuştur. Finansman öncesi faaliyet karı %60,5 artışla 692,8mn TL olarak gerçeklemiştir. Finansman tarafında 138,6mn TL’lik gider kaydedilmiştir. 123,8mn TL’lik vergi gideri sonrası net dönem karı %99,8 artışla 430,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net kar marjı 1 puan yükselmeyle %3,4 olmuştur.

Şirket, Kovid-19’un tüketici davranışlarında değişiklere yol açtığı belirtirken, mağazalarda müşteri trafiğinin azaldığı diğer taraftan sepet hacminin önemli ölçüde arttığı bildirilmiştir. Şirket 2020 yılı için mağaza açılış ile yatırım planlarında bir değişiklik beklememektedir. Ayrıca FİLE için sanal mağazanın planlama aşamasındadır. Fakat BİM için henüz bir çalışma yoktur.

Halkbank (HALKB, Nötr): Halkbank’ın 2020 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %3,6, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre ise %170,4 oranında artarak 825,1mn TL’ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 827mn TL doğrultusunda gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi ise 845mn TL idi.

Diğer yandan, Banka sermayesinin kayıtlı sermaye tavanı dahilinde tahsisli olarak artırılmasına ve tahsisli sermaye artırımı sonucu ihraç edilen payların Türkiye Varlık Fonu’na satılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru Kurul tarafından onaylanmıştır. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı çerçevesinde nihai pay satış fiyatı, nominal değerden az olmamak koşuluyla, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde tespit edilecektir.

Petkim (PETKM, Nötr): Şirket’in 2020 yılının ilk çeyreğinde 13,1mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Piyasa beklentisi 7mn TL ana ortaklık net dönem zararı iken, bizim beklentimiz ise 32,2mn TL kar yönündeydi. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 154mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Tahminimizdeki sapmada satış gelirleri beklentimizden yüksek gerçekleşmesine karşın brüt karlılığının beklentimizin altında kalması etkili olmuştur. Şirketin satış gelirleri ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,3 oranında azalarak 2.766,4mn TL’ye gerilerken, maliyetler ise %2,5 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar ise %38,5 oranında azalarak 205mn TL’ye gerilemiştir. Operasyonel giderler de aynı dönemde %16,3 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 1Ç2020’de 63,8mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %50,7’lik düşüşle 132,8mn TL’ye gerilemiştir. Yatırım faaliyetlerinden 9,6mn TL gelir kaydedilirken, finansman tarafında net finansman giderleri 87,2mn TL’den 131,7mn TL’ye yükselmiştir. Böylece vergi öncesi kar 10,7mn TL olurken, 20,5mn TL’lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem zararı 13,1 TL olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca, daha önceden bildirildiği üzere, Şirket’in STAR’ın sermayesinde %18 oranında dolaylı hissedar olmasını teminen, hakim ortağı STEAŞ ile 720mn USD tutarında bir Hisse Satış Sözleşmesi imzalanmış ve hisse devir bedelinin üç eşit taksitte ödenmesine; son taksitin en geç 30 Haziran 2020 olarak belirlenen Kapanış tarihinde hisse devri ile eş zamanlı olarak yapılmasına karar verilmişti. Ancak, tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın ve piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler dikkate alındığında, şirketin nakit pozisyonun güçlendirilmesini teminen ve STAR’ın finansman sözleşmeleri tahtında proje tamamlanma tarihinin henüz gerçekleşmemiş olması nedeniyle, STEAŞ ile yapılan görüşmeler neticesinde, Kapanış ve dolayısıyla 3. taksit ödemesi için belirlenen tarihin en geç 30.06.2021 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Tat Gıda (TATGD, Pozitif): 2020’nin 1. çeyrek finansallarına göre şirketin net dönem karı geçen sene aynı döneme göre %109,4 artışla 28,7mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi şirketin ilk çeyrekte 20mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Şirket’in 1Ç2020 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %43,9 oranında artışla 377,1mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti %44,2 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar bir önceki yılın aynı dönemine göre %43,1 oranında artarak 84,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise aynı dönemde sadece %1,2 artışla 41,1mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 4,3mn TL gelir elde eden şirketin faaliyet karı %88 oranında artmış ve 47,9mn TL olmuştur. Şirket finansman tarafında ise 8,9mn TL gider kaydetmiştir. Vergi öncesi karı 39,1mn TL olan şirket, 11mn TL vergi gideri ve 0,6mn TL durdurulan faaliyet dönem karı sonrası 28,7mn TL net dönem karı elde etmiştir.

Arçelik (ARCLK, Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Şirketin “BB+” olan yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli kredi notlarını ve kıdemli teminatsız tahvil notunu “BB” olarak revize etmiştir. Not görünümü durağandır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka sermayesinin kayıtlı sermaye tavanı dahilinde tahsisli olarak artırılmasına ve tahsisli sermaye artırımı sonucu ihraç edilen payların Türkiye Varlık Fonu’na satılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru Kurul tarafından onaylanmıştır. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı çerçevesinde nihai pay satış fiyatı, nominal değerden az olmamak koşuluyla, Borsa Istanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine ilişkin Prosedürü çerçevesinde tespit edilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzin ve motorin fiyatlarında gece yarısından geçerli olmak üzere indirime gidildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu indirim benzinde pompa fiyatlarına ortalama 7 kuruş, motorinde ise 12 kuruş olarak yansıdı

Demir Çelik: Avrupa Birliği (AB), Türkiye’den ithal edilen bazı çelik ürünlerde damping yapılıp yapılmadığını belirlemek üzere resmi soruşturma başlattı. Türkiye menşeli sıcak haddelenmiş demir ürünler ile alaşımsız ve alaşımlı çelik ürünlerin ithalatıyla ilgili anti damping süreci başlatılması hakkındaki karar AB resmi Gazetesi’nde yayımlandı. Buna göre, AB Komisyonu, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasındaki dönemde söz konusu ürünlerde damping yapılıp yapılmadığını ve bunun AB çelik sektörüne zarar verip vermediğini inceleyecek. Toplam 14 ay içinde tamamlanması gereken sürece ilgili bütün taraflar dahil olabilecek. Avrupa Çelik Derneği (EUROFER), 31 Mart tarihinde Türkiye’nin sektörde damping yaptığı iddiası ile AB Komisyonuna şikayette bulunmuştu. (Kaynak: Dünya)

Perakende: Ticari gayrimenkul yatırımı ve yönetimi alanında faaliyet gösteren JLL’in Türkiye Başkanı Avi Alkaş, koronavirüs sürecinde yeniden faaliyete geçen cadde mağazalarında çok kötümser olunmayacak ciroların başladığını belirterek; sonbahar ya da kışa doğru toparlanma beklediğini söyledi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Beşiktaş (BJKAS): Beşiktaş tüm futbolcu, teknik ekip ve tesis çalışanlarına dün koronavirüs testi yapıldığını ve 8 kişide koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Halk GYO (HLGYO): Şirket’in 1Ç2020’deki net dönem karı yıllık %52 oranında artarak 18,5mn TL’ye yükselmiştir. Satış gelirleri yıllık %135 oranında artan (konut satış gelirlerinin yıllık 27,5mn TL artarak 31mn TL’ye çıkması bu yüksek artışta önemli bir etken olmuştur) ve 50,1mn TL’ye ulaşan Şirket’in brüt karı da %41 oranında artarak 1Ç2020’de 26mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %36,9 ve %52,0 olarak gerçekleşmiştir.  Geçen yılın ilk çeyreğindeki net ve brüt kar marjı sırasıyla %57,1 ve %86,7 olarak gerçekleşmişti.

Klimasan Klima (KLMSN): Şirket’in yönetim kurulu hisse başına brüt 0,6687957TL (net 0,5684763TL) kar payı dağıtımı teklifi verdi. Dünkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %4,1 olarak hesaplanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %8,40 seviyesinden %8,33 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 151,8 milyar TL ile 120,4 milyar TL’si repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın 29,4 milyar TL’si %7,75’den piyasa yapıcı bankalara, 2 milyar TL’si %10,25’ten kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %0,64 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,60-%0,64 bandında hareketin ardından, %0,62 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde hacimsiz piyasada sınırlı değişimler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 1 baz puanlık sınırlı düşüşle %9,15 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 9 baz puanlık sınırlı artışla %13,18 seviyesine yükseldi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 9 baz puanlık sınırlı artışla %13,21 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN