Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.01.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Bugün ABD ile Çin arasında ilk faz ticaret anlaşmasının imzalanması beklenirken, piyasaların ikinci faz ticaret görüşmelerine odaklanmasıyla borsa endekslerinde kar satışları görülüyor. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ikinci faz aşaması tamamlanana kadar Çin’e uygulanan gümrük tarifelerinin devam edeceğini açıklaması kar satışlarını tetiklemiş gözüküyor. ABD vadelilerinde daha az olmakla birlikte Asya borsaları satıcılı. Diğer yandan, ABD on yıllık tahvil faizi %1,80’e kadar gerilerken, Ons Altın 1.550 seviyesinin üzerinde. Şu aşamada Mnuchin’in açıklaması sürpriz olmadığı için risk iştahındaki bozulmanın sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Ancak, günün geri kalanında kar realizasyonları baskın gelebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, CDS’in düştüğü ortamda 2020 büyüme hikayesiyle yükselişini sürdüren BIST100 endeksinde kar satışlarının sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Yüksek işlem hacminin devam ettiği endekste dün kapanış rekoru kırılırken, bu sabah – küresel borsalardaki düşüşe rağmen – yatay bir açılış görebiliriz. Endekste gün içerisinde olası kar satışlarının yine sınırlı kalabileceğini ve endeksin yeni zirve denemeleri yapabileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Bugün ABD-Çin ticaret anlaşmasının ilk fazının Washington’da imzalanması beklenirken, bazı Çin gümrük tarifelerinin kasım ayındaki ABD başkanlık seçimi sonrasına kadar kalacağının gözlenmesiyle Asya borsalarında baskı gözleniyor. Neticede ikinci faz anlaşmasına kadar bazı gümrük tarifelerinin kalacağının gözlenmesi ve ABD’de kâr sezonunun başlamasıyla hisse bazlı hareketler öne çıkarken ABD borsaları dün karışık seyretti. Çin, bankacılık sistemine 58 milyar dolar likidite sağlamasına karşın kredi faizini sabit tutması ve ekstra bir gevşemeye gitmemesi ise bugün Asya borsalarında risk iştahını baskıladı. Yurtiçinde BIST 100 endeksi, kapanış rekoru kırarken, USD/TL kuru, TCMB faiz kararı öncesi sınırlı baskı altında kaldı, ancak tahvil faizleri düşüşünü sürdürdü.

Bugün TSİ 12.30’da İngiltere’de aralık ayına ait TÜFE verisi izlenecek. TSİ 13’de Euro Bölgesi’nde kasım ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. TSİ 16.30’da aralık ayına ait ABD ÜFE verisi ve ocak ayına ilişkin New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi izlenecek. TSİ 19’da Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın ve TSİ 20’de Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın konuşmaları da bulunmakta. TSİ 12’de Almanya’nın 2019 yılına ilişkin yıllık büyümesi açıklanacak. Yurtiçinde ise yılın son bütçe dengesini izleyeceğiz. TSİ 10’da aralık ayına ilişkin konut satışları verisi açıklanacak.

  • Faiz indirim beklentileri artarken İngiltere enflasyonun seyri daha dikkat çekici olabilir. Piyasa katılımcıları, bu ay sonundaki İngiltere Merkez Bankası toplantısında %43 olasılıkla 25 baz puanlık bir faiz indirimi fiyatlıyor. Kasımda İngiltere enflasyonu yıllık %1,5 artışla 3 yılın en düşüğünde gerçekleşmişti. Enerji, petrol, alkol ve tütünü dışlayan çekirdek enflasyon ise kasımda beklentiler doğrultusunda yıllık %1,7 seviyesinde gelmişti. 2020 yılı projeksiyonlarında ülkenin enflasyonun uzun dönem hedefi olan %2’ye yakınsaması beklenmemekte.
  • ABD ÜFE verisi öncesi dün ABD’de aralık ayı enflasyon verisi aylık %0,3 artış beklentisine karşılık %0,2 arttı. 2019 yılı enflasyonu, 2011 yılından beri en yüksek seviye olan %2,3 düzeyinde gerçekleşti. Fakat bu fiyat artışları genele yayılmaktan ziyade belli alanlarda belirginleşti. Bununla birlikte daha önem arz eden ve Fed’in enflasyon hedefinde dikkate aldığı PCE fiyat endeksi kasım ayında yıllık %1,6 gelerek 2019 yılı boyunca %2 olan hedefin altında kalmıştı. Sıkı istihdam piyasasına rağmen ücret artışlarının istenen seviyede olmaması bu durumun bir gerekçesini oluşturuyor.
  • TSİ 12’de Almanya’nın 2019 yılına ilişkin yıllık büyümesi açıklanacak. Ülkenin yıllık %0,6 ile 2013 yılından bu yana en düşük büyümeyi gerçekleştirmesi bekleniyor. Almanya, 2018 yılında %1,5 büyürken, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin etkisiyle 2013 yılındaki büyümesi %0,4 idi.

Bugün yurtiçinde TSİ 11’de aralık ayına ait bütçe dengesi açıklanacak. Bütçe dengesi 2019 yılının ilk 11 ayında 92,9 milyar TL açık verip, YEP tahminin %74’üne ulaştı.  Aralık ayında 32 milyar TL’lik bir bütçe açığı olması durumunda bütçe açığı tahmininin tutturulabileceği gözüküyor. Bütçe açığı/GSYH oranı ise %2,7’lerde seyretmekte. Yeni Ekonomi Programı’nda bütçe açığı/GSYH oranı 2019 yılı için %2,9 öngörülüyor. 2020 yılında ise bütçenin TCMB karı ile tüketici talebindeki toparlanmayla vergi gelirleri tarafından destekleneceğini düşünüyoruz. TCMB’nin 27 Aralık 2019 tarihi itibarıyla karı yaklaşık 57,7 milyar TL olup, ihtiyat akçesi miktarı 5,6 milyar TL civarındadır.  İhtiyat akçesinin de kara eklenmesiyle toplamda 63,3 milyar TL’den 2020 senesi için yaklaşık 6,3 milyar TL ihtiyat akçesi ayrılacak. İhtiyat akçesi düşüldükten sonra TCMB’nin ödeyeceği kurumlar vergisi miktarı 11,4 milyar TL olacaktır. Geçen seneki gibi kardan %90 aktarımın olacağını dikkate alarak yaptığımız hesaplamalara göre ocak ayında 41 milyar TL bütçeye kar transferi olabilir.

Kasım ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, %5,5 olan yıllık artış beklentisinin altında %5,1 artış kaydetti.

  • Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ekim ayındaki %0,9 düşüş sonrası kasım ayında aylık bazda %0,7 artış kaydetti.
  • Arındırılmamış sanayi üretimi ise yıllık bazda %4,3 artış sergileyerek iş günü sayısındaki azalıştan dolayı takvim etkisinden arındırılmış veriye göre zayıf geldi. Kasım 2019’da iş günü sayısı 21  iş günü ile 2018 yılı Kasım ayına göre 1 gün daha azdı.

Sanayi üretiminin dördüncü çeyreğin ilk iki ayında beklentilerin hafif altında kalsa da olumlu bir performans sergilediğini görüyoruz. Kasım ayında 49,5 seviyesine yükselen imalat PMI verisinin aralık ayında 49,5 seviyesinde yatay seyretmesine karşın, krediler, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı gibi diğer öncü göstergelerdeki olumlu performans, aralık ayında sanayi üretimindeki toparlanmanın sürdüğüne işaret ediyor. 2018 yılı Aralık ayındaki yıllık %9,9 düşüşü dikkate aldığımızda, 2019 yılı Aralık ayı sanayi üretiminde yıllık bazda %6 ve üzeri bir gerçekleşme mümkün görünüyor. 2020 yılının özellikle ilk iki ayında sanayi üretiminde yıllık bazda güçlü artışların devam etmesini öngörüyoruz. Buna gerekçe olarak hem finansal koşullardaki rahatlama hem de 2019 yılındaki düşük baz etkisini gösteriyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGO, Nötr): Şirket, çıkarılmış sermayesinin 53.749.206 TL (%504,64975) bedelsiz artırarak 64.400.000 TL’ye çıkarılması kapsamında 14.01.2020 tarihinde SPK’ya başvurulduğunu duyurmuştur.

TAV Havalimanları Holding(TAVHL, Nötr): TAV İşletme Hizmetleri, Florida Palm Beach Havalimanı’nda hizmete giren primeclass Lounge ile Amerika Birleşik Devletleri’nde işlettiği yolcu salonu sayısını dörde çıkarttı. TAV İşletme Hizmetleri’nin, ABD’de Washington Dulles ve New York JFK Havalimanları’ndan sonra portföyüne eklediği son havalimanı Florida Palm Beach oldu. TAV İşletme Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Güçlü Batkın “Şu an 28 ülkede 80’den fazla özel özel yolcu salonu işletiyoruz. Misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ederek tasarladığımız özel yolcu salonlarında yılda yaklaşık 8 milyon yolcuya hizmet veriyoruz.2020’de hızlı bir şekilde büyümeyi sürdüreceğiz. Palm Beach ile birlikte ABD’de dört salona ulaştık ve bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz” dedi. Kaynak: Matriks

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Rekabet Kurulu’nun 2011 yılında Bankaya idari para cezası verilmesine dair kararına karşı Banka tarafından Danıştay nezdinde yürütmeyi durdurma istemli olarak iptal davası açıldığı, açılan iptal davasının Bankanın aleyhine sonuçlanması üzerine Danıştay’a yapılan temyiz talebinin Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilmiş olduğu ve buna ilişkin Banka tarafından Danıştay nezdinde karar düzeltme başvurusunda bulunulduğu duyurulmuştu. Banka karar düzeltme başvurusu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilere yönelik vade sınırını 6 aydan 3 aya düşürdü. BDDK’nın “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilere yönelik vade sınırı 3 ay olarak belirlendi. Söz konusu vade sınırı, 26 Şubat 2019’da yayımlanan yönetmelik kapsamında, 6 ay olarak uygulanıyordu. Kaynak: AA

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, HUBVC.E, RYGYO.E, RYSAS.E ve TIRE.E paylarında 15/01/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/01/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında HUBVC.E, RYGYO.E, RYSAS.E ve TIRE.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 29/01/2020 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BRKSN.E, CRFSA.E, EUKYO.E ve GYHOL.E payları 15/01/2020 tarihinden (seans başından) itibaren 29/01/2020 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Otomotiv: Güney Kore basını Hyundai’nin Kocaeli’ndeki tesisinde üretim 1 ay askıya alacağını yazdı. Güney Kore’de yayın yapan Business Korea’da yer alan bilgilere göre Hyundai Assan, 20 Ocak-6 Şubat ve 30 Mart-13 Nisan tarihleri arasında üretimi durduracak. Koreli medya kuruluşları ayrıca Güney Koreli şirkete bağlı Hyundai Mobis ve Hyundai Glovis gibi bağlı kuruluşları da geçici olarak kapatılacağını yazdı. Kore basını Hyundai Türkiye’nin Ankara’dan kısa çalışma ödeneği talep ettiğini, bu kapsamda fabrika çalışanları önümüzdeki aylarda iki bölüm halinde yani 15 gün çalışıp 15 gün çalışmayacak. İşçilerin çalışmadıkları günlerdeki ücretlerin yüzde 80’ini devlet ödeyecek. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Desa Deri (DESA): Taşyaka Mah.Ölüdeniz Cad. No:14 Erasta Alışveriş Merkezi ortak alanı Zemin kat Fethiye/MUĞLA adresinde “Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Erasta Samsonite Kiosk ” ünvanlı olmak üzere toplam 1 (bir) yeni mağaza 11.01.2020 itibari ile faaliyete geçmiştir. Erasta Samsonite kioks mağazasının alanı 14,35 m2’dir.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,96 seviyesinden %11,71 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 18,8 milyar TL ile 13,3 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 5,5 milyar TL ise %11 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,85 seviyesinden işlem görmeye başlarken, birinci faz anlaşması öncesi temkinli bir duruş sergilenmesiyle %1,81 seviyelerinde seyrediyor.

Merkez Bankası’nın perşembe günkü faiz kararı öncesi dün Hazine ihaleleri izlendi. Hazine ihalelerine güçlü talep gelirken, hazine piyasadan 8,4 milyar TL borçlandı. Bu ay 3 ihale ve bir kira sertifikası ihracı daha var. Halihazırda küresel koşullarında elvermesiyle Hazine’nin bu ayı tahminlerin üzerinde borçlanarak tamamlaması ve önümüzdeki dönemlerdeki yüklü borçlanma takvimini kısmi hafifletmesi beklenebilir.

Dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 17 baz puanlık düşüşle %10,55 seviyesiyle son 3 yılın en düşük seviyelerine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 10 baz puanlık düşüşle %11,14 seviyesiyle Ekim 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN