BİST100, DOHOL Ve PETKM: Düşen Dolarda ABD Enflasyon Verileri Ve İç Piyasa Yorumu

TL’nin kazanımları, ABD ile İran arasındaki çatışmanın gelişimi konusundaki korkuların azalması sonucunda geldi. Komşunun yanması en çok karşı komşu olan Türkiye‘yi etkileyecektir.

Bu haftaki önemli ekonomik veri Salı günü perakende satış raporunun KS‘nın 10:00 saatinde takip edilmesidir. Türk lirası için en önemli olay Perşembe günü saat 14: 00’de KSAnın rakamlarının açıklanmasıdır. Rakamların olumlu gelmesi global güçlenmeyi ve belirginliği arttıracaktır. İç piyasalara da yansımış bulunacaktır.

ABD – Çin ticaret anlaşmasında, ilk aşama için imza töreninin gelecek hafta (Çarşamba) vurgulanması muhtemeldir. 

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur 

BİST100 olumlu bir trend çizgisinde stabil olarak 121.423 (%0.98) puanında bulunmaktadır. Al ağırlıklı olduğunu ve dış piyasalardaki savaş senaryolarının bir nebze uzaklaştığına uygun hareket edildiğini görmekteyiz.

İlgili grafikten, düzeltmenin netliğinin arttığını ve mevcut çizgide daha çok bir artış olabileceği söylenebilir. Bu hafta işlem günleri beklenenden daha az belirsiz geçtiğini sezgisel olarak fark etmekteyiz.

Osilatörler(göstergeler): Momentum oldukça düşük seviyede 6669 seviyesinde seyrediyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun (6647) pozitif devam ettiğini saptıyoruz. Geçen haftaya göre % 50 bir artış söz konusu. Stokastik(stoch) çizgisi tavandan (%95) devam ediyor. Aroon ise %100 ‘ten stabil ve tavan bir gösterge olarak süregelmektedir.

Destek kademeleri, 119.200 ile 119.400 puanında oluştu. Beklentiler al yönünde oluştuğundan Cuma gününe kadar rakamlar, performans destekleyici olacaktır. SMMA(mavi) çizgisi netlik iyi ve yukarı yönde idi.

Direnç seviyeleri ise, 123.250 – 124.750 olarak tanımlanabilir. Osilatörler olumlu anlamlı farklılık oluşturmaktadır.

Henüz muhtemel bir gerilemeyi ifade etmek için yeterli netlik oluşmadı. Fakat göstergeler negatif ve formasyon oluşursa (çift omuz) tepki satışı başlayabilir ve yükselme trendinde duraksama yaşanabilir.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi %0.49 düşüşle 2.02 fiyatından kapandı. Hacim ise ortalamadan düşük ve sat ekseninde gerçekleşmektedir.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, bu yükseliş trendi omuz formasyonuna eğilim aldı, son seansta kırmızı sinyal baskın ve belirgin olagelmektedir, fakat henüz haftalık olarak yorumlamak için erken denilebilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, yükseliş trendinde olup 0.19 yerini aldı. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun (0.09) uygun bir yükselişte olduğunu gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi stabil, fakat yetersiz (%89 seviyesinde)  devam ediyor. %80 üzerine çıkarsa fiyatta tavana yönelme olasılığı artmış olacaktır. Aroon up %92 ile Aroon down arasın makas büyük ve olumlu sinyaller alınmaktadır.

Destek seviyelerinin, 1.90 – 1.94 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. Doğan Holding hissesinde volatilite daha düşük, ve kar olasılığı da yükseliyor. Savaş senaryoları da azalırsa olumlu beklentiler tekrar güç kazanacaktır.

Direnç kademeleri; 2.04 – 2.08 TRY seviyelerinden kademe aralığında denilebilir.  Bu kademeler indikatörlerin(göstergelerin) desteği altında ve kısa pozisyonlar ön planda belli oluyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden DOHOL ‘un rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

PETKM hissesi 4.13 ile (%0.98) yükselme kademelerine yol aldı. Son haftalarda Borsa İstanbul ile paralel olduğundan yükseliş trendinden pozitif etkilendi. Hacim ise sağlam ve ortalama üzerinde al boyutunda devam ediyor.

Grafikte, formasyon olumsuz oluşum içerisinde bulunmaktadır. Yeşil sinyaller, uzun pozisyon içinde devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum (0.39) hafif düşüş içinde bulunmaktadır. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.25 olarak yükseliş trendinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Stokastik(stoch) çizgisi %92 seviyesinden yeterli ve etkili (%80 ve üzeri gerekli) olarak devam etmektedir. Aroon up ise % 100 ile istenen seviyede bulunmaktadır ve olumlu sinyal vermektedir.

Destek seviyelerinin, 3.86 – 3.96 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 3.76 olarak belirtilebilir.

SMMA(mavi olan indikatör) çizgisi, oldukça iyi bir konumda. Özellikle önceki 1 ayda oluşan üçgene bakılırsa anlaşılabilecektir.

Direnç noktaları ise 4,20 – 4,34 aralığı olarak belirtilebilir. Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “güçlü” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Hisse senedi piyasasında sanayi endeksinin olumlu ve trend çizgisinde desteğin durağan bir kademe aralığına girdiğini belirtebiliriz. Yukarıda, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte oldukları anlaşılmaktadır.

Sonuç itibariyle, özellikle yatırımcıların para akışını daha net takip edebildiklerini ve paranın borsa ve altına yönlendiğini gözlemlemekteyiz. ABD ‘den gelen güçlü doların kırılması için faiz indirimleri, savaştan kaçıngan bir ABD medyası ve halkı, bunun yanında iç piyasalarda olumlu rakamlar ve enflasyon 2020 ‘nin ilk üc ayını olumlu geçirmemizi sağlayacaktır. Uygun dolar endeksi gelişen bir sanayi ve ağırtop DOHOL ve PETKM ‘in önlerinin açılması anlamına işaret etmektedir.

Son olarak, piyasa okuryazarlığı kazanmak için gündemin grafik üzerinden detayla takip edilmesininve sezgisel özgelişim kazanacakları platformlarda paylaşımda bulunulmasının ve takip edilmesinin yararlı olacağına inanmaktayım. 

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN