Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.07.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Dün güne alıcılı başlayan endeks bu görüntüsünü sürdüremedi ve günü %0,6 gerilemeyle 10.797 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksinin %3,2 düşüş kaydettiği ortamda Sigorta, Bilişim, Teknoloji ve Ulaştırma endeksleri pozitif ayrıştı. Hisse bazlı bakıldığında, AKBNK, YKBNK ve TUPRS endekse en negatif etki eden hisseler olarak sıralanırken, THYAO, TAVHL ve ASELS endeksteki düşüşün derinleşmesini engellediler. Dün ABD’de Fed Başkanı Powell’ın sunumu piyasaların odağındaydı. Powell, 2024’ün ilk çeyrek verilerinin, enflasyon ve faiz indirimleri yolunda güveni desteklemediğini ve faiz indirimlerinin şu an için “uygun olmadığını” belirtti. Ayrıca Powell, faizlerin çok geç indirilmesi halinde ekonominin zayıflayabileceği konusunda uyarılarda bulundu. İşgücü piyasası koşullarının ise soğuduğunu ancak hala güçlü olduğunu vurguladı. Bu ortamda, Dow Jones %0,1 gerilerken, S&P ve Nasdaq %0,1’er yükseliş kaydettiler. Öte yandan, Avrupa tarafında ise endeksler kırmızı taraftaydı. Euro Stoxx 50 endeksindeki günlük geri çekilme %1,33 olarak hesaplandı. Bugüne baktığımızda hem ABD hem Avrupa piyasalarında genel olarak hafif alıcılı bir görüntü hakim. Bu ortamda BİST-100’ün güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Ayrıca, dün Hazine’nin gerçekleştirdiği Eurobond ihracında getirinin %7,3 düzeyinde (beklenti %7,625 idi) oluştuğu tahmin ediliyor. Veri gündeminde ise, yurtiçinde işsizlik oranı ve sanayi üretimi açıklanacak veriler arasında bulunuyor. Ek olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ile NATO Atlantik Konseyi Devlet/Hükümet Başkanları Oturumu’na katılacak. ABD tarafında, Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Ayrıca, Fed üyelerinden Bowman ve Goolsbee’nin konuşmaları önemli olabilir.

MAKROEKONOMİ

Fed Başkanı Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ndeki konuşması takip edildi. Powell, son verilerin enflasyonda mütevazi bir ilerlemeye işaret ettiğini ve daha fazla iyi verinin enflasyonun hedefe ilerlediğine dair güveni artıracağını belirtti. Powell, karşı karşıya oldukları tek riskin enflasyon olmadığını belirterek, çok az veya çok geç faiz indiriminin ekonomi ve işgücü piyasası için risk oluşturacağını, erken veya çok fazla indirimin ise enflasyondaki ilerlemeyi durduracağı veya tersine döndüreceğini söyledi. Powell, işgücü piyasasının güçlü olduğunu ancak aşırı ısınmadığını belirtirken, Fed’in kısıtlayıcı duruşunun arz ve talebi daha iyi dengeye getirmeye çalıştığını söyledi. Ayrıca Powell, faiz indiriminde hızlı davranmaları durumunda ekonomide gereksiz bir canlılık oluşturabileceklerini ve bir sonraki politika hamlesinin faiz artışı olmasının olası görünmediğini belirtti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, TSİ 17’de Fed Başkanı Powell’ın ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde gerçekleştireceği sunumdaki konuşması olacak. Powell’ın konuşmasında, Fed’in gelecek dönem para politikasına ve olası faiz indirimlerine yönelik yeni ipuçları aranacak.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından mayıs ayı sanayi üretimi verisi yayımlanacak. Sanayi üretimi mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış bazda aylık olarak mart ayında %0,1 oranında daralmanın ardından nisan ayında %4,9 oranında düşüş kaydetmişti ve böylece düşüşünü ikinci aya taşımıştı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık olarak ise mart ayında %4,6 oranında artışın ardından nisan ayında %0,7 oranında daralma kaydetmişti ve böylece on bir aylık aranın ardından yeniden düşüş kaydetmişti. Mayısta ise sanayi üretiminin aylık bazda %3,8 oranında artışla kısmi toparlanma kaydetmesi ve yıllık bazda ise %2,6 oranında artış sergilemesi bekleniyor.

Ayrıca TÜİK tarafından mayıs ayı iş gücü istatistikleri yayımlanacak. Arındırılmamış verilere göre işsizlik oranı mart ayındaki %8,8 seviyesinden nisan ayında 0,3 puanlık düşüşle %8,5 seviyesine gerilemişti ve böylece son altı ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti, bunun yanında tek haneli seviyelerdeki seyrini aralıksız on ikinci aya taşımıştı. Detaylara bakıldığında, nisanda aylık bazda istihdam edilenlerin sayısı 14 bin kişilik sınırlı artış sergilerken, işsizlerin sayısı ise 131 bin kişilik azalış kaydetmişti. Böylece toplam istihdam edilenlerin sayısı nisan ayında 32 milyon 266 bin kişi seviyesinde gerçekleşerek rekor seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü.

Bunun yanında, TSİ 10’da TÜİK tarafından mayıs ayı inşaat maliyet endeksi verisi yayımlanacak. Nisan ayında inşaat maliyet endeksinin aylık bazda artış hızı %2,11’den %2,12 seviyesine hafif yükseliş kaydederken, yıllık bazda ise %69,98’den %71,80 seviyesine hafif yükselmişti ve böylece Şubat 2023’ten bu yana en yüksek seviyede gerçekleşmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Astor Enerji (ASTOR, Sınırlı Pozitif): Şirketin Ankara/Bala’da tamamladığı Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı olan “BALA GES”‘, 09.07.2024 tarihinde TEDAŞ tarafından geçici kabulü yapılarak, devreye alınmıştır. Şirketin 13,950 MWe/17,73 MWp kurulu güce sahip GES yatırımı ile yıllık yaklaşık 27,5mn kWh elektrik üretimini ve 2,3mn USD tasarruf etmeyi hedeflemektedir.

Katılımevim (KTLEV, Pozitif): Bursa, Nilüfer İlçesi’deki CarrefourSA Bursa AVM olarak kullanılmakta olan gayrimenkulün %70’ini kapsayan satın alma işlemi, mülk sahibi olan Bainbridge Gayrimenkül’ün %70’inin satın alımı ile tamamlanmıştır. Bainbridge Gayrimenkul ile Atış Yapı Arasında “Hasılat Paylaşımlı İnşaat Sözleşmesi” düzenlenerek ön protokol, tarafların imzaladığı niyet mektubu ile tamamlanmıştır. Hasılat paylaşımının ise %55 oranında Atış Yapı’ya, %45 oranında Bainbridge Gayrimenkul şirketine ait olması konusunda mutabakata varılmıştır. Katılımevim ise bu hasılat paylaşımından 283,5mn USD gelir elde etmeyi planlamaktadır. Bu kapsamda Atış Yapı, planlanan bu proje hasılatının altında kalması halinde eksik kalan hasılat bedelini karşılayacağını şirkete kabul ve taahhüt etmektedir.

Koza Altın İşletmeleri (KOZAL, Nötr): Şirket’in 1Ç2024 net dönem zararı 182,8mn TL olarak açıklanmıştır. Şirket, 2023 yılının aynı çeyreğinde 363,1mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,4 oranında artmış ve 2.929mn TL olmuştur.  Aynı dönemde brüt karı %158,2 oranında artarak 953mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 19,5 puan artışla %32,5 olarak gerçekleşmiştir.  Bu dönemde operasyonel giderler %15,9 oranında azalmış ve 520mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 1Ç2024’te net 121mn TL’lik gider kaydedilmiş ve bunlara bağlı olarak da 312mn TL faaliyet karı oluşmuştur. Şirket’in 1Ç2024 FAVÖK’ü 790mn TL olurken, FAVÖK marjı ise %27 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket bu dönemde yatırım faaliyetlerinden yatırım fonu, hisse senedi gerçeğe uygun değer artışları ve kur korumalı mevduat gerçeğe uygun değer artışları kaynaklı olarak 1.192mn TL’lik gelir kaydetmiştir. Diğer taraftan 1Ç2024’de net finansman giderleri 4mn TL olmuştur. Bu dönemde 1.141mn TL parasal kayıp (1Ç2023: 1.947mn TL parasal kayıp) açıklamıştır. 541mn TL’lik vergi gideri sonrasında şirketin 1Ç2024 net dönem zararı 183mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Mia Teknoloji (MIATK, Sınırlı Pozitif): Şirket ile yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük finansal kuruluşlarından biri arasında, operasyon birimlerinde kullanılmak üzere “Biyometrik Yüz Tanıma Sistemi” işi kapsamında toplam 566bin USD ve 1,7mn TL KDV dahil bedelle ikinci faz proje sözleşmesi imzalanmıştır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Haziran 2023’te 2,8mn olan taşınan yolcu sayısını bu yıl %15 artırarak 3,3mn’a çıkaran Pegasus’un dış hat doluluk oranı %84, iç hat doluluk oranı ise %91,8 olarak gerçekleşmiştir. Toplam arz edilen koltuk kilometre (ASK), bu yılın Haziran ayında geçen senenin aynı dönemine göre 5,5 milyardan %10 artışla 6 milyara ulaşmıştır. Ocak-Haziran trafik sonuçları değerlendirmesine de yer verilen açıklamaya göre Pegasus, geçen yılın aynı dönemine göre taşınan yolcu sayısını %23 artırarak 17,4mn’a çıkarmıştır. Yolcu doluluk oranı 2023 Ocak-Haziran dönemine göre 4,7 puan yükselişle %87,3 olarak gerçekleşmiştir. ASK, 2023 Ocak-Haziran döneminde 26,2 milyar iken, bu yılın aynı döneminde %19 artışla 31,1 milyar olarak gerçekleşmiştir.

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, “Türkiye’yi bölgenin veri üssü yapmak için altyapı hazırlığımızı yaptık ve bu konuda hedefimiz çok yüksek. Yakın bir gelecekte de bu veri merkezlerimiz sayesinde bölgenin veri üssü olacağız.” dedi. (Kaynak: AA)

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Haziran 2023’te 7,7mn olan taşınan yolcu sayısı bu yıl %1 artarak 7,8mn’a yükselen THY’nin dış hat doluluk oranı %81,7, iç hat doluluk oranı ise %87,5 olarak gerçekleşmiştir. Toplam arz edilen koltuk kilometre (AKK), bu yılın Haziran ayında geçen senenin aynı dönemine göre 20,5 milyardan %7,4 artışla 22 milyara ulaşmıştır. Taşınan kargo ve posta hacmi Haziran 2023’te 138,7 bin tonken, bu yılın aynı döneminde %26 artışla 174,7 bin ton olarak gerçekleşmiştir.

Ocak-Haziran döneminde ise taşınan yolcu sayısı %4,8 artmış ve 40,6mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı 2023 Ocak-Haziran dönemine göre 0,8 puan düşüşle %80,8 olarak gerçekleşmiştir. AKK, 2023 Ocak-Haziran döneminde 110,8 milyar iken, bu yılın aynı döneminde %10,2 artışla 122,1 milyar olarak gerçekleşmiştir. Toplam taşınan kargo ve posta hacmi 2024’ün ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %32,3 artışla 989,4bin ton olarak kaydedilmiştir.

THY’nin filosundaki uçak sayısı ise Haziran itibarıyla 458’e yükselmiştir.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2024 Haziran ayı brüt prim üretimi 7.230mn TL gerçekleşerek geçen yılın aynı ayına göre %86 oranında artış göstermiştir. Haziran ayı ile birlikte Ocak – Mayıs 2024 dönemi toplam brüt prim üretimi ise 50.411mn TL’ye ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %107 oranında artmıştır.

Yeo Teknoloji (YEOTK, Pozitif): Birleşik Krallık’ta kurulu olan ve Şirketin %50 hisse sahibi olduğu iştiraki Rey Energy ile Mauritius’ta kurulu bir şirket arasında Tanzanya’da kurulacak GES’in anahtar teslim kurulumu, trafo merkezlerinin inşaatı ve bölgenin ihtiyaç duyduğu şebeke altyapısı işi için 33mn USD bedelle sözleşme imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

OSD: Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %4 düşüşle 707 bin 67 adet araç üretildi. Otomotiv pazarı ilk 6 ayda 600 bin 948 adetle geçen yıla göre %3 yükseldi. (Kaynak: BloombergHT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alves Kablo (ALVES): TMSF Tarafından 22 milyar TL muhammen bedel ile satışa çıkarılan Erciyes Anadolu Holding’e bağlı Hes Hacılar Elektrik Sanayi’nin alımına teklif vermek için ihale şartname bedeli TMSF’ye ödeme yapılmıştır.

IC Enterra (ENTRA): İtalya’da enerji üretim planının önemli bir yeni adımı olarak, İtalya’da kurulu Troia Wind şirketinin toplam sermayesinin %51’ine denk gelen hissenin tamamının IC İçtaş Enerji Yatırım Holding’den devralınma süreci gerçekleşmiştir. Tescil işlemlerinin tamamlanmasını müteakip Şirket tarafından 1,5mn EUR bedel, sermaye avansı olarak iş geliştirme sürecinde yapılan ödemeler için Troia Wind şirketine konulacaktır.

Karel Elektronik (KAREL): Yatırımcılardan birine ait 8mn nominal tutarlı pay için borsada işlem görmek üzere başvuruda bulunulmuştur.

Platform Turizm (PLTUR): Şirket’in 2011 yılından itibaren hizmet verdiği Pencap Eyaleti resmi ulaşım otoritesi ile İslamabad şehrinde metrobüs ile toplu taşımacılık hizmeti işi sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu iş, 68 adet metrobüs ile 3 yıl süreli hizmet verilmesi şeklinde olup, sözleşme büyüklüğü yaklaşık 25mn USD’dir.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!