Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (04.12.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gelişmeleriyle ilgili olumsuz haber akışıyla birlikte risk iştahı zayıf seyretmeye devam ediyor. Trump olası bir anlaşma için son bir tarih olmadığını belirtirken, ara bir anlaşmaya kendini hazırlayan piyasalar için bu gelişme kısmen sürpriz oldu. Açıklamayla, ABD borsaları günü ekside kapattılar. Bu sabah vadelilerdeki tepki ise zayıf. Dün %1,1 oranında prim yapan Ons Altın da alıcılı seyretmeye devam ediyor. Gün içerisinde ticaret gelişmesiyle ilgili haber akışı piyasalar üzerinde etkisini göstermeye devam edebilecekken, küresel çapta açıklanacak PMI verileri önemli olacaktır. Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde de ABD’de kasım ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün günün önemli kısmında alıcılı seyreden BIST100, kapanışa doğru gelen yoğun satışlar sonrasında günü %1,12 oranında değer kaybıyla kapattı. Bugün endeksin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Ancak, 104,7bin seviyesinden başlayan kısa vadeli yükseliş trendinin altına yaşanan sarkma dün kapanışa doğru gelen satışların devam edebileceğine işaret ediyor ki halihazırda yurtdışı piyasalar zayıf. Olası düzeltme hareketi aylık ortalamanın geçtiği 105,3bin civarına kadar devam edebilir.

MAKROEKONOMİ

Trump’ın, Çin ile ticaret anlaşması için nihai bir tarihi olmadığını, ancak anlaşma için Kasım 2020’de yapılacak ABD başkanlık seçimi sonrasını beklemenin daha iyi olabileceğini belirtmesi sonrası risk iştahının bozulduğunu görmekteyiz.  15 Aralık’taki olası ek gümrük tarifesine iki haftadan az süre kala Trump’ın bu açıklamaları piyasaları baskılamış durumda. Ayrıca Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören insan hakları ihlalleri yasa tasarısının da iki ülke arasındaki gerilimi artıracağı gözlenmekte. Bu hafta ABD tarafından Arjantin ve Brezilya’ya getirilen ek gümrük vergilerine ek olarak tarife çemberine Fransa’nın da girmesi üzerine Fransa hükümetinin de ABD’nin, Fransız ürünlerine yönelik tarife tehdidini sürdürmesi durumunda Avrupa Birliği’nin misilleme yapacağını belirtmesi ticaret gerilimlerini artırdı. Trump’ın Türkiye’ye dönük olumlu açıklamaları ile kur dün 5,73 seviyesine kadar gevşedi.

Bugün küresel çapta kasım ayına ilişkin hizmet ve bileşik PMI’lar ağırlıklı bir gün. Asya seansında Çin hizmet PMI verisinin kasım ayında 7 ayın en yükseği olan 53,5’e yükseldiği görülüyor. Bugün TSİ 11.55’de Almanya’da hizmet PMI’ın 51,3 seviyesinde, TSİ 11.45’de İtalya’da 51,2 seviyesinde, TSİ 11.50’de Fransa’da 52,9 seviyesinde ve TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde ise 51,5 seviyesinde gerçekleşerek 50 eşik değerinin üzerindeki seyirlerini sürdürmeleri bekleniyor. TSİ 18’de ABD’de kasım ayına ilişkin ISM imalat dışı endeksi açıklanacak.

TSİ 16.15’de ise ABD’de kasım ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. TSİ 18’de Kanada Merkez Bankası’nın politika faizini %1,75 seviyesinde sabit tutması beklenmekte. Bugün ABD Kongresi Adalet Komisyonu’nun, Trump ile ilgili azil soruşturmasının ilk oturumu da gerçekleştirilecek.

  • Önceki gün kasım ayına ait imalat PMI verilerini izlemiştik. Almanya ve Euro Bölgesi için imalat sektörü toparlanma sinyali verirken, ABD tarafında veriler karışık bir seyir izlemişti. Çin Caixin imalat verisi ise beklentilerin ötesinde olumlu gelmişti. Bugün içinse hizmet PMI ve bileşik PMI’a ilişkin verilerin seyri izlenecek. Kasım ayı ticaret anlaşmasına yönelik umutların arttığı bir dönemdi. Dolayısıyla imalat sektöründeki gelişmelerin hizmet sektörüne yansıyıp yansımadığı takip edilecek.
  • ADP özel sektör istihdamın kasımda 140 bin kişi artışla son üç ayın en yüksek seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Yurtiçinde bugün TSİ 14.30’da kasım ayına ilişkin Reel Efektif Döviz Kuru verisi izlenecek. Endeks, ekimde bir önceki aya göre 0,09 puan artarak 76,90’a çıkmıştı. Reel efektif döviz kuru endeksi, en yüksek seviyeyi 127 seviyesiyle Aralık 2007’de, en düşük seviyeyi ise 62 seviyesiyle Eylül 2018’de görmüştü. Reel efektif döviz kuru endeksleri, ülkemiz fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığımız ülkelerin fiyat düzeylerine oranıyla hesaplanmakta olup, yükselmesi ulusal paramızın değer kazandığını, gerilemesi ise değer kaybettiğini göstermektedir. TSİ 10’da TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri Değerlendirmesi yayımlanacak.

Enflasyon, gıda fiyatlarının desteğiyle kasım ayında %0,75 olan beklentilerden iyi gerçekleşerek aylık bazda %0,38 arttı. Kasım aylarının ortalaması aylık bazda %0,8 idi. Yıllık enflasyon, Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviye olan %8,55 seviyesinden %10,56 seviyesine çıktı. 3 ay aradan sonra ÜFE ise aylık bazda -%0,1 gerilerken, yıllık olarak %1,7 seviyesinden %4,26 seviyesine çıktı. TL’deki istikrarlı görünüm ve ılımlı gıda fiyatlarının desteğiyle, mevcut gelişmeler YEP’in enflasyon tahmini olan %12’nin altında bir yıl sonu enflasyonu gerçekleşmesini mümkün kılıyor. TL’deki ılımlı seviyeleri dikkate aldığımızda gelecek sene için ise enflasyonda %8-8,5 seviyelerini çalışmayı sürdürüyoruz.

  • Son 4 aydır maliyet enflasyonu, talep enflasyonundan daha zayıf seyretmekte. Gerek TL’deki istikrarlı görünüm gerekse ÜFE’si negatif seyreden Çin’in, ülkelere deflasyon (fiyatlar ve ücretler seviyesindeki genel düşüş) ihracatıyla küresel çapta düşük enflasyon ortamı, ÜFE’nin aşağı yönlü eğiliminde belirleyici faktörler. ÜFE’deki zayıf seviyeler, maliyet açısından firmaları rahatlatabilecek ve enflasyon beklentilerini de destekleyebilecek bir gelişme.
  • Yeni sezon satışları ile giyim ve ayakkabı kaleminin 0,18 puanla enflasyona başlıca pozitif katkı veren kalem olduğunu görüyoruz. Giyim ve ayakkabı kalemindeki aylık %2,73’lük artış geçtiğimiz yılki kasım ayındaki %2,4’lük artıştan daha yüksek. Gıda kaleminin ılımlı seyretmesi ise enflasyonu olumlu etkilemeyi sürdürüyor. Kasım ayında gıda fiyatlarında aylık %0,22 artış görüyoruz. 15 yılın kasım ayı gıda fiyatları ortalaması %0,9 seviyesinde. Uzun yıllar kasım ayı ortalama sıcaklığı 8.9°C iken, 2019 Kasım ayında 11.5°C olarak gerçekleşti. Bu görüntü de gıda fiyatlarının ılımlı seyretmesinin bir gerekçesi.

Çekirdek enflasyonlarda ise ekim ayındaki düşüş ardından kasım ayında baz etkisiyle ılımlı bir yükseliş görüyoruz. Çekirdek enflasyonun C endeksi (Eski I endeksi; Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE) bir önceki aya göre  258 baz puan yükseldi ve yıllık olarak %6,67  seviyesinden %9,25’e yükseldi. Hizmet enflasyonunda ortalama aylık %0,8 artışın altında %0,16 ile oldukça zayıf bir artış görüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Brisa (BRISA, Nötr): Rutin bakım çalışmaları, rutin envanter sayım hazırlığı ve envanter düzenlemesi amacıyla, 27.12.2019 Cuma gününden 02.01.2020 Perşembe Saat 23.59’a kadar üretime ara verilmesine karar verilmiştir.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 4 adet Migros, 3 adet Migros Jet, 2 adet Macrocenter ve 1 adet Ramstore formatında toplam 10 satış mağazası Kasım ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 30 Kasım 2019 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.133 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 44 olmak üzere toplam 2.177’dir.

TAV Havalimanları (TAVHL, Sınırlı Pozitif): YDA Group’un işletme hakkına sahip olduğu Dalaman Havalimanı için, konuya yakın beş kaynağa göre, Aeroports de Paris-TAV’ın yanı sıra Vinci SA ve Ferrovial SA teklif veren firmalar arasında yer aldı. Alman Fraport da kaynaklara göre teklif veren firmalar arasında. Vinci, ADP-TAV ve bir yatırımcının daha havalimanını 290 milyon euro değerlemeyle ilk teklifini sunduklarını belirten dört kaynak Ferrovial’ın teklifinin 435 milyon euro civarı değerlemeye tekabül ettiğini belirtti. Kaynaklara göre ikinci tur teklifler bu ay ya da Ocak ayında toplanacak. YDA Group satışı 2020’nin ilk yarısında tamamlamayı planlıyor. Kaynak: Reuters

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY bölgesel olarak uçak içi ikram hizmetlerinde Bangladeş Hava Yolları’na ait Biman Uçuş İkram Merkezi (BFCC) catering hizmeti anlaşması imzaladı. BFCC, sözleşme uyarınca, Türk Hava Yolları uçuşlarında uçak içi catering hizmetleri verecek.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı hisselerinden Vakıflar Genel Müdürlüğünün idare ve temsil ettiği A ve B grubu hisseler Hazineye devredildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı (banka) hisselerinden, diğer mülhak vakıflara ait bulunanlar hariç olmak üzere, Vakıflar Genel Müdürlüğünün idare ve temsil ettiği A ve B grubu hisselerin beher hisse değeri 9,4956 lira olarak tespit edildi. Kararda, değeri belirlenen hisselerin tamamının bu kararın yayımı tarihinden itibaren bir hafta içerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı adına banka pay defterine kaydedileceği belirtildi. Kaynak: AA

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: YDA Group’un işletme hakkına sahip olduğu Dalaman Havalimanı için, konuya yakın 5 kaynağa göre, Aeroports de Paris-TAV’ın yanı sıra Vinci SA ve Ferrovial SA teklif veren firmalar arasında yer aldı. Alman Fraport da kaynaklara göre teklif veren firmalar arasında Vinci, ADP-TAV ve bir yatırımcının daha havalimanını 290mn EUR değerlemeyle ilk teklifini sunduklarını belirten 4 kaynak Ferrovial’ın teklifinin 435mn EUR civarı değerlemeye tekabül ettiğini belirtti. Kaynaklara göre ikinci tur teklifler bu ay ya da Ocak ayında toplanacak. YDA Group satışı 2020’nin ilk yarısında tamamlamayı planlıyor. (Kaynak: Bloomberg)

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre Kasım’da otomobil ve hafif ticari araç pazarı yıllık %0,05 düşüşle 58.176’ya geriledi. 11 aylık dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı %28,5 düşüşle 388.560 adet olarak gerçekleşti. ODD, 2019 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 450 bin-500 bin adet olarak gerçekleşmesini bekliyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF), rafineri ve petrokimya alanındaki dış ticaret açığının azaltılması amacıyla Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kuracak. Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, TVF’nin özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü. AA muhabirinin TVF’den edindiği bilgiye göre, bu kapsamda, dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan fon, ilk yatırımını rafineri ve petrokimya alanında yapacak.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE): Enerji sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulmuş olan iştiraki Anel Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Anel Elektrik’in 3 Aralık 2019 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında şirketin tasfiyesine karar verilmiştir. Enerji sektörü ile ilgili olası projeler Şirket bünyesinde sürdürülecektir.

Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE): Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamaya göre; İttifak Holding, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 6 milyon 550 bin TL nominal tutarlı Adese pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuru yaptı.

Fonet Bilgi Teknoloji (FONET): Şirket, 03.12.2019 tarihinde Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan “36 Aylık Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmet Alımı” ihalesine katılmıştır. Yapılan İhaleye sadece şirket iştirak etmiş olup 4,1mn TL ile en uygun teklifi vermiştir.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,68 seviyesinden %13,75 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 37,3 milyar TL ile 28 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 9,3 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Küresel risk iştahının zayıf seyretmesine karşın enflasyonun beklentilerden iyi gelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu gelen açıklamalar, TL faizleri düşüş yönünde destekledi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 3 baz puanlık sınırlı düşüşle %12,16 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise, günlük bazda 8 baz puanlık sınırlı düşüşle %12,32 seviyesine geriledi.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,80 seviyesinin üzerinden işlem görmeye başlarken, ticaret gelişmelerine dair gelen olumsuz haber akışıyla mayıstan bu yana en sert düşüşünü gösterdi ve %1,69 seviyesine kadar gevşedi. Güvenli limanlara yönelmenin kısmen devam etmesiyle şimdilerde %1,80 seviyesinin altında %1,72 seviyelerinde bulunuyor.