Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün Trump’ın FED’e yönelik eleştirilerine daha yumuşak bir ton kullanmasıyla başlayan toparlanmanın ardından FED Başkanı’nın görevi ile ilgili rahatlatıcı açıklamaların gelmesi ABD borsalarında sert yükselişle sonuçlandı. ABD-Çin ticaret görüşmelerinin tekrar başlayabileceği haberi de alımlara destek verirken ABD borsalarında %5 civarında artışlar görüldü. ABD’nin ardından Asya’da da alıcılı bir görüntü yaşanırken, BIST100 endeksi de güne %0,7 – %0,9 aralığında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endeks gün içerisinde 91,5bin seviyesini destek yapıp 92,4bin direncini hedefleyebilir. Petroldeki sert yükseliş havacılık hisseleri üzerinde baskı yaparak endeksin söz konusu direnç civarında zorlanmasına neden olabilir. Daha yüksek seviyelerin hedeflenmesi için de ayrıca Dolar / TL’de önemli gözüken 5,25 desteğinin kırılması gerektiğini düşünüyoruz. İki gündür düşük işlem hacmi ile işlem gören endekste, Avrupa’nın da bugün açılmasıyla hacim artışı görülebilir.

MAKROEKONOMİ

Yılın son günlerinde veri takvimi sakinliğini korumaya devam ediyor. Avrupa’nın bugün açılmasıyla birlikte hacimlerde sınırlı toparlanma bekleyebiliriz.

Günün öne çıkan en önemli verisi ABD tüketici güveni. Bununla birlikte makroekonomik verilerden ziyade borsalardaki seyir son dönemde küresel yatırımcıların merceğinde. Dün ABD hisse senetlerinde %5’e varan yükselişle risk iştahının belirgin toparlandığını görüyoruz. ABD’de tatil dönemindeki harcamaların güçlü geldiğine yönelik işaretler, Beyaz Saray Danışmanının Fed başkanı Jerome Powell için “Görevinde %100 güvende” açıklamasını yapması ve ABD ile Çin ticaret görüşmelerinde gözlenen ilerleme risk iştahını destekleyen faktörler arasında.

  • ABD’de TSİ 18’de aralık ayına ait Conference Board tüketici güven endeksi açıklanacak. Güven endeksinin hafif aşağı gelmesi doğal karşılaşabilir. Zira aralık ayında Trump ile Fed çekişmesi, küresel büyümeye yönelik endişeler gibi unsurlar borsa endekslerinde dalgalanmaya sebep olmuştu. Bu durumda tüketici güveninde sınırlı dalgalanmayı beraberinde getirebilir.

Asya seansında Çin sanayi karlarını takip ettik. Çin’de sanayi şirketlerinin karları 3 yıldır ilk kez düşüş kaydederek kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre %1,8 düştü. Bu düşüşte yavaşlayan ekonominin, zayıf artış sergileyen fiyatların ve Çin ile ABD arasındaki ticaret geriliminin etkili olduğu görülüyor. Nitekim Çin’de ÜFE yıllık %2,7 artışla Ekim 2016’dan bu yana en düşük seviyelerde. Bu durumda firmaların kar marjlarını daha az destekleyici bir görünüme işaret etmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka takipteki kredi alacakları portföyünün 446mn TL anapara bakiyesi tutarındaki kısmını, toplam 19,4mn TL bedel karşılığında satıldığını duyurmuştur.

25 Ekim 2018 Akbank Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Yurt dışında ihraç edilmek üzere, toplamda 5 milyar ABD Doları veya Türk Lirası da dahil diğer para birimlerinde muadili tutara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine ilişkin olarak gerekli işlemlerin yapılması konusunda Genel Müdürlük yetkili kılındığı duyurulmuştur.

8 Kasım 2018 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Şirketin sermayesinde %55 hisse oranına sahip ortağı Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş. (LYY) tarafından Şirkete 26 Aralık 2018 tarihinde yapılan bildirimde Türk Telekomunikasyon A.Ş’nin sermayesinde yer alan 192.500mn adet A Grubu payların LYY’ye devrine ilişkin olarak, Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri ve II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği uyarınca zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünden muaf olunabilmesini teminen LYY tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulduğu bildirilmiştir.

9 Kasım 2018 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Selçuk Tuncalı’nın verdiği bilgilere göre, 2018 yılında bankalar tarafından 5 milyar TL’nin üzerinde alacak satışı gerçekleştirildi. Tuncalı, “Bu yıl da alacak satışları son çeyrekte yoğunlaştı ancak 2017 ile karşılaştırıldığında daha az miktarda alacak devri gözlendi” dedi. Tuncalı, bunu bazı bankalar tarafından 2018 yılı içinde satış gerçekleştirilmemesine bağlarken, Aralık 2018 itibariyle varlık yönetim şirketleri tarafından yönetilen toplam portföy büyüklüğünün ise 41 milyar TL’yi aştığı bilgisini verdi. Tuncalı, 2018 yılında gerçekleştirilen satışların yaklaşık üçte ikisinin bireysel kredilerden, geri kalan kısmının ise KOBİ/ticari portföy kredilerinden oluştuğuna dikkat çekti. Kaynak: Dünya

Özelleştirme: Şeker-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, Burdur ile birlikte Yozgat ve Ilgın şeker fabrikalarının ihalelerinin iptal edildiğini belirtti. Onay, “Bugün Burdur Şeker Fabrikası’nda sevinçli günümüz. Şubat 2018’de başlayan Türk Şeker’in 14 şeker fabrikasının satış işlemlerinde 10 fabrikanın satışı yapılarak devri yapıldı. Kastamonu Şeker Fabrikası’nın ise ihalesi iptal edilmişti. Burdur, Yozgat ve Ilgın fabrikalarının ise ihalesi yapılmış ve devri beklenilmekteydi. O günden bugüne alıcı firmalar 3 defa uzatma hakkı kullandı. Bu tarih 25 Aralık tarihi itibarıyla sona erdi. Bugüne kadar şeker fabrikasının özelleştirilmemesiyle ilgili sendika olarak kamuoyunu sık sık bilgilendirdik ve ciddi mücadelelerde bulunduk. 26 Aralık 2018 günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Türk Şeker’den sevinçli haberi aldık. Burdur, Yozgat ve Ilgın şeker fabrikalarının satışları iptal edildi” dedi. Kaynak: Habertürk

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İzocam (IZOCM, Sınırlı Negatif): Kristal-İş Sendikası ile yürütülen toplu iş sözleşmesinde arabulucu süreci anlaşmazlıkla neticelenmiştir. Bunun sonucunda, Kristal-İş Sendikası Gebze Fabrikası ile Tarsus fabrikalarına bağlı işyerlerinin tamamında grev kararı alındığını ve 18.01.2019 tarihi itibariyle greve başlanacağını firmaya tebliğ etmiştir.

Katmerciler (KATMR, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu tarafından Bağdat/Irak adresinde şube açılmasına karar verilmiştir.

Söktaş Tekstil (SKTAS): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Söktaş Dokuma İşletmeleri San. ve Tic.A.Ş. kendi kampüsünde kiracı olarak 2 yıldır faaliyette bulunan, ErmenildoZegna başta olmak üzere üst kalite ve kişiye özel gömlek üretimi ve ihracatı yapan, yabancı sermayeli Fabula Tekstil San.ve Tic.A.Ş.’nin sermaye artırımına katılarak, sermaye artırımı sonrasında ulaşılan 1.666.650TL sermayenin %40’ına ortak olmuştur.

Desa Deri (DESA): Şirket, İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezinde bulunan Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş.  Hilton Bomonti Desa şubesi ünvanlı mağazanın 25.12.2018  tarihi itibari ile kapatılmasına karar vermiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,02 seviyesinden %24 seviyesine geriledi. Toplam fonlama miktarı 101 milyar TL’den 99 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD endekslerindeki ralli ile petrol fiyatlarındaki yükseliş sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükselişler görüldü. Risk iştahının artmasıyla tahvillere yönelik güvenli liman alımlarının azalması ABD 10 yıllık tahvil faizini yukarı taşıdı. ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte 10 yıllık tahvil faizinin %2,73’lerden %2,81’lere kadar tırmandığını gözlemledik. Sabah saatlerinde ise %2,79 seviyelerinde işlem görmekte.

Yurtiçinde bono piyasasında yatay bir seyir gözleniyor. 10 yıllık gösterge kağıdımız günü 7 baz puan düşüşle %16,67 seviyesinden sonlandırdı. Küresel arenada artan risk iştahı ve Avrupa piyasalarının bugün açılmasıyla bono tarafında daha hacimli bir görünüm bizimle olabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin