Emlak Konut GYO Hisse Yorumu / GCM Yatırım – (27.12.2018)

Emlak Konut GYO Hisse Yorumu

Emlak GYO negatif trendden kurtulma çabasında…

Geçen yılın ilk 9 ayına göre satışları yüzde 5 oranında daralan şirketin net karı da baskılanarak ilgili dönemde 1 milyar 99 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Emlak Konut GYO 2018 3. çeyrek döneminde ise, dönemsel olarak 70 milyon TL kar beklenirken 31,6 milyon TL zarar açıklayarak en negatif sürpriz yapan şirketlerden biri olmuştur. 3. çeyrek döneminde yaşanan finansal türbülans döneminden sonra artan faizler, konut talebini olumsuz yönde etkilemiş ve yılın ilk yarısındaki görüntü bu yüzden korunamamıştır.

Emlak Konut GYO, yılın ilk 9 ayında 4194 adet ön satış yaparak 4,15 milyar TL ön satış geliri elde etmiştir. 2018’in tamamında ön satışlarla hedeflenen tutar ise 7,3 milyar TL’dir. Şirket, ön satışlardan ve gelir paylaşımı projelerinden güçlü nakit akışı sağlamaktadır. Şirket devam eden projelerinde de yüksek çarpan değerini sürdürmekte ve gelecekte de bunun sürmesini beklemektedir. Emlak Konut önümüzdeki 5 sene boyunca toplam 7,2 milyar TL kar elde etmeyi beklemektedir.

Hükümetin aldığı ve alabileceği önlemler konut talebi anlamında ilerleyen dönemlerde önemli olabilir. İnşaat sektöründe konut stoklarının azaltılması için, kamu bankaları öncülüğünde konut faizlerinin %0,98’e indirilmesi konut satışları üzerindeki etkilerine bakmak gerekir. Yılın ikinci yarısında enflasyonda beklenen geri çekilmeye bağlı olarak kademeli faiz indirimlerinin gelmesi de, ipotekli satışlar tarafında ikinci yarıdan itibaren baz etkisiyle beraber büyüme getirebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN