Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Gelişmiş Ülkeler’de enflasyon haftasına Çin’de şirketlerin artan karları ile başlıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,04 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,95 seviyesinden geçiyorlar. Sabahın erken saatlerinde Çin’de sınai şirketlerin Ekim ayı kar artışları açıklandı. Çin sanayisinin karı yıllık %25,1 oranında artış kaydetti. Yükselen üretici fiyatları enflasyonu, şirketlerin kar marjlarına pozitif katkı yapıyor. Benzer eğilim, Türkiye sanayisi için de geçerli. Kurdaki değer kaybı, ithal mal fiyatlarındaki artışa rağmen talep koşulları, üreticilerin fiyat değişimlerini satışa yansıtabilmelerini sağlıyor. Fiyat değişimlerinin yansıtılabilmesi, kar marjlarının korunması ile sonuçlanıyor. Üretici enflasyonu %17 seviyesinin üzerine yönelirken Borsa İstanbul’da sınai şirketlerin değeri yıl başından bu yana %44 oranında arttı. Cuma günü merkez bankasının açıkladığı İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA); 1) Küresel ticaretteki seyre bağlı kapasite kullanımında artış, 2) Türk Lirası’ndaki değer kaybına bağlı güven endeksinde gerileme gözlemledik.  Anket sonuçlarında önümüzdeki altı aylık süreçte iç talebin kısmen hız keserken, dış talebin büyümeyi sürükleyeceği beklentimizle uyumlu görünüm söz konusu (Sabah Stratejisi, 24 Kasım 2017). Siparişler yüksek seviyesini korurken, ihracat siparişlerindeki artış dış talep koşullarını yansıtıyor (Şekil 1). Talebi karşılamak için kapasitenin zorlanması, önümüzdeki dönem için yeni yatırım planlarını ortaya çıkarıyor (Şekil 2). Bitirmek üzere olduğumuz 2017 yılının ikinci yarısında yatırımların artmaya başladığını düşünüyoruz.

Bu hafta yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek enflasyon verileri izlenecek. Hem Avrupa Merkez Bankası (ECB) hem de FED, seneyi bu hafta açıklanacak verilerle tamamlayacaklar. Küresel risk iştahı açısından enflasyonun seyri belirleyici konumda. Yarın FED’in yeni başkanlığı için aday gösterilen Jerome Powell senatörlerin mülakatından geçecek. Çarşamba günü de başkan Janet Yellen, meclis savunmasına başlayacak. Aynı gün FED’in “Bej Kitabı” da yayımlanacak.

Kasım ayının tamamlanması ile son çeyrek netleşiyor. Yurt-içinde Perşembe günü SAMEKS, Cuma günü de PMI verilerini izleyeceğiz. TÜİK de Ekim ayı dış ticaret verilerini resmileştirecek. Enflasyon önümüzdeki hafta açıklanacak. Öncesinde Cuma günü İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan fiyat raporunu gözlemleme şansımız var.

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Sınırlı Pozitif): Logos Portföy Yönetim A.Ş Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu (“Logos Gayrımenkul Yatırım Fonu”)’nun portföyüne dahil etmek amacıyla, Şirket’in gayrimenkul portföyünde yer alan Akbatı AVYM nin bağımsız bölümlerinin her birinin mülkiyet payının % 30’una tekabül eden kısmını geçmeyecek şekilde satın alımına yönelik ön teklifi Şirket’e iletilmiş olup; bu ön teklifin, kurulacak müşterek mülkiyet ilişkisinin hüküm ve koşullarının da belirleneceği bir “taşınmaz satış vaadi” sözleşmesinin müzakere edilip hükümlerinde mutabık kalınarak resmi şekilde imza edilmesi kaydı ile kabul edilerek, Logos Portföy Yönetimi A.Ş.’nin gerekli kaynağı yatırımcılardan sağlamasına yönelik görüşmeler yapması için izin verildiği duyurulmuştur. Bu izin çerçevesinde toplanacak fon tutarının kesinleşmesi sonrası satış ve müşterek mülkiyet koşullarının değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka 22 Kasım 2017 tarihinde, 367 gün vadeli 405mn USD ve 648,5mn EUR ile 2 yıl 1 gün vadeli 180mn USD tutarında üç ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması imzalamıştır. 18 ülkeden 38 bankanın katılımıyla tamamlanan ve dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal amaçlarla kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor+ %1,35, Euribor+ %1,25 ve Libor+ %2,20 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca Banka, uluslararası piyasalardan 2 yıl 1 hafta vadeli 145mn USD tutarında kredi temin etmiştir.

İş GYO (ISGYO, Öneri “Al”, Nötr): Şirket portföyünde yer alan İş Kuleleri Kule 3’ün muhtelif kiracılara kiralanmasına ilişkin çalışmalara devam edildiği duyurulmuştur.

Karsan Otomotiv (KARSN, Sınırlı Pozitif): Daha önce ABD’de New York taksi ve Miami belediyesi otobüs ihalelerine katılan Karsan, şimdi de şansını Amerikan Posta Servisi’nde (USPS) deniyor. USPS’nin 6,3 milyar dolarlık “yeni nesil dağıtım aracı” için prototip üretecek 6 şirketten biri olan Karsan, bunun için BMW ile tedarik anlaşması yaparak, elektrikli i3 modelinin altyapısını, motorunu ve bataryalarını kullanacak. Kaynak: Hürriyet

Özak GYO (OZKGY, Sınırlı Negatif): Vergi Denetim Kurulu, Vergi Müfettişi tarafından şirket’in 2015 yılı yasal defter ve belgeleri incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda hazırlanan raporlara dayanılarak, 149.607,13 TL kurumlar vergisi, 60.725,45 TL KDV, 209.056,39 TL kurumlar vergisi stopajı tarh edilmiş ve tarh edilen vergiler için 3.507.269,01 TL vergi ziyaı cezası ve 106.000,00 TL özel usulsüzlük cezası uygulanmıştır.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Nötr): Tekfen Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Tekfen İnşaat’ın %50 hissedarı olduğu GATE İnşaat; Tengizchevroil için Kazakistan’da 438mn USD eşdeğeri proje üstlendi. Sözleşme kapsamında, Kazakistan’ın Tengiz Petrol ve Gaz Sahasında “Gelecek Gelişim Projesi çerçevesinde Kuyubaşı Basınç Yönetim Projesi, İnşaat, Mekanik, Elektrik ve Enstrüman Montajı işleri” gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, yaklaşık 1500 kişinin çalışacağı projenin 55 ay içinde tamamlanacağını vurgulayıp “Uzmanlığımız ve tecrübemiz ile dünyanın her yerinde tercih edilir olmamız Türk inşaat sektörü adına da gurur verici” dedi. Kafkaslı, GATE olarak 2006 yılında üstlendikleri ilk projeden bu yana Kazakistan’da yaklaşık 1.3 milyar dolarlık projeyi tamamladıklarını hatırlatarak; Tekfen’in vizyonuyla önümüzdeki dönemde de farklı projelere aday olduğunu ifade etti. Haber sonrasında Tekfen Holding hisseleri gün içinde %1,5 yükseliş kaydedip, günü %2,5 aşağıda kapattı.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları Yönettim Kurulu Başkanı İlker Aycı Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Bu yıl şirketin EBITDAR marjının %25 olacağını söyleyebilirim” dedi. Şirketin Ağustos ayında açıklanan önceki tahmininde EBITDAR marjı %21-%23 öngörülmüştü. Aycı ayrıca, büyüme alanları açısından Asya’nın çok kritik olduğunu, özellikle Çin ve Hindistan’dan dışarıya uçan yolcunun her geçen gün kritik şekilde arttığını ekledi. Bu pazarları çok ciddiyetle takip edip buralarda yer almak istediklerini bildirdi. Bu bölgelerde farklı ortaklıklarla ilgili çalışmalar olduğu bilgisini verdi. Son olarak, bu yıl hedefin 69mn yolcu taşımak olduğunu, 3. havalimanı açıldığı zaman kapasite sorunları bittiği andan itibaren THY’nin yıllık 100mn yolcuya ulaşabilmesi çok kısa sürede olacağını ekledi. Türk Hava Yolları’nın uçuş ağına Şili’nin Santiago noktasını da eklediği açıklandı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, seferlerin 21 Kasım 2017 itibariyle gerçekleşeceğini duyurdu. Açıklamalar sonrasında Türk Hava Yolları hisseleri gün içinde %3,8 yükseliş kaydedip, günü %1,9 yukarıda kapattı.

SEKTÖR HABERLERİ

Savunma: Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), ALTAY güç grubu geliştirilmesi ihalesi için 5 firma teklife çağrı dosyası aldığını duyurdu. Daha önce ALTAY güç grubu geliştirilmesi için TÜMOSAN ile anlaşılmış ancak proje yabancı ortak bulunamaması nedeniyle iptal edilmişti. SSM tarafından duyurulan ALTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi ihalesi için teklife çağrı dosyası verilen şirketler şöyle: BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ, Figes Fizik ve Geometride Bilgisayar Simülasyon Hizmet Ticaret AŞ, İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ, TUSAŞ Motor Sanayi AŞ, TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ. (Kaynak: Dünya)

Madencilik: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Madenlerin yurt dışına gönderilerek işlenmiş ürünün yüksek fiyatlarla Türkiye’ye döndüğü sistemi tersine çevirecek yeni bir ihale ve işletme modeli hayata geçilecek” dedi. (Kaynak: AA)

Bireysel Emeklilik: Emeklilik Gözetim Merkezi’nin BES temel göstergelerine göre, Bireysel emeklilik sisteminde yatırıma yönlenen toplam tutar 17 Kasım 2017 tarihi itibariyle 50,5 milyar TL oldu. (Kaynak: Matriks)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Deniz GYO (DZGYO): Muğla Bodrum’da proje geliştirme kararı alınan proje alanını genişletmek, daha verimli bir mimari proje çalışabilmek ve satışa esas üniteleri daha değerli kılmak adına yüzölçümü 4,5bin m2 olan gayrimenkulün tamamı, 48 ay vadeli toplam 6,3mn EUR alım bedeli üzerinden satın alınmıştır.

Doğtaş Kelebek (DGKLB, Nötr): Rekabet Kurulu, Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin International Furniture B.V.’nin elinde bulunan hisselerinin Doğanlar Yatırım Holding A.Ş. tarafından devralınması işlemine izin verildi.